Две съмнителни проби от народни представители днес ще бъдат доуточнявани. Общо във Военномедицинска академия са подадени 92 проби от депутати. В другата болница – „Софиямед“, където тестват други 92 проби на народни представители, резултатите са отрицателни. Това съобщи началникът на ВМА и председател на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски на брифинг тази сутрин, предаде репортер на БГНЕС.
Днес предстои да бъде изследван персоналът, работещ в Народното събрание – стенографи, квестори, парламентарни секретари, охрана, шофьори. По информация на щаба има депутати, които са изследвани във Варна и в Стара Загора.
Излседването на всички депутати и цялата администрация на парламента се наложи, след като депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов се оказа с коронавирус.
Ген. Мутафчийски даде пример с парламента в Израел, където заразените депутати работят в специално изолирано с плексиглас помещение тип кабина, което се намира в парламента, а останалите депутати работят нормално. Обсъждането е онлайн, а гласуването се осъществява по групи.
Ако се установи заразен журналист, то столичната РЗИ трябва за наложи карантина.
Няма данни 57-годишният мъж, който вчера е починал в Кюстендил, да е имал придружаващи заболявания. Става въпрос за семейство, което се е завърнало от Германия, а съпругата е с онкозаболяване, уточни ген. Мутафчийски. Жената е в добро състояние.
Относно друг пациент в „Пирогов“ – 40-годишният мъж, който снощи почина, генералът уточни, че най-вероятно мъжът е починал от белодробна емболия, защото смъртта е била внезапна.
На въпрос относно затворени родилни отделения в Етрополе и Пловдив, началникът на щаба уточни, че при установен случай на коронавирус се установяват контактните лица от първи ред – пациенти или колеги от болницата, като отделението трябва да се затвори за 24 часа и да се дезинфекцира.
„Не може да се затвори болница за такова нещо, затова предложихме на МЗ всяка една болница да има отделение или крило, защото инфектираните могат да имат нужда от кардиолог, да раждат, и др., но за това не може да се затвори цяла болница. В целия свят тези болни не се лишават от последващо лечение, което се случва в резултат на усложнения. Така че се прави дезинфекция и отделението продължава да работи“
, уточни ген. Мутафчийски.
По повод множеството оплаквания на контактни лица, на които е било отказано да бъдат тествани, началникът на щаба съобщи, че това решение е в ръцете на местните РЗИ.
На друг въпрос защо в много случаи се чака пациентът да се влоши, за да бъде приет в болница, ген. Мутафчийски съобщи, че щабът също има много такива сигнали, затова са препоръчали на РЗИ да бъдат по-активни.
„Все още стъписването е голямо, затова медиците от РЗИ не могат да отговорят на очакванията“, каза той и допълни, че не е вярно, че починалите майка и дъщеря в Благоевград са били изгонени от болницата.
По повод съмненията за множество хора в Банско, които са имали симптоматика на коронавирус, но информация за тях не е била подавана към щаба, ген. Мутафчийски съобщи, че за двуседмичния период на карантината в Банско има една група бременни жени, които са подадени за изследвания, и нищо повече.
„Ако те не са имали никакви такива пациенти в Банско, или са подадени – нека кажат в коя лаборатория са подадени, за да направим проверка. Или може да се провери в рентгенологичния кабинет в Разлог“.
РЗИ не е подала нито един случай за тестване от гара Илиянци, където през уикенда почина жена, заразена с коронавирус. Вчера служители там обявиха, че повече от десет дни чакат да бъдат тествани.
До края на деня вчера са тествани около 200 от хилядата полицаи, като тестовете до момента са негативни. Отрицателни са и тестовете на близо 400 военнослужещи.
В момента, в който спрем да докладваме нарастващ брой заразени и болни, тогава ще докладваме на правителството и то може да отслаби мерките, съобщи началникът на ВМА.
„Болниците са в труден момент заради спрените клинични пътеки заради епидемията, а това ги лишава от пари за операции, но засега това, което може да се отложи във времето, трябва да се отложи“.
В световен мащаб, както и в България, е много тежка тенденцията за заразяване на лекари. Само в Пловдив има 9 заразени медици, затова от Щаба апелират медиците да работят със защитни средства. „Вчера чух, че на болен с коронавирус пациент е направена рентгенова снимка, а лекарите на рентгена са били без маски и без ръкавици“.
Вероятно броят на заразените в България е в пъти по-висок, до момента откриваме двама на всеки 11 заразени, допълни началникът на Оперативния щаб