От полунощ до 7 юни сме в предизборна кампания.
20 партии и 11 коалиции ще се борят за гласовете на избирателите за попълване на 240 места в Народното събрание и 17 в Европейския парламент.
Поредният предсрочен вот за национален парламент е шести за страната за последните шест години.
Съгласно Изборния кодекс участниците в изборите са длъжни да представят в Сметната палата в 5-дневен срок от откриване на предизборната кампания, т.е. до 15 май данни за дарителите както и декларации за доходите на кандидатите за участие във вота на 9 юни.
До 18 май на страницата на Министерството на външните работи ще бъде публикуван списъка с избирателните секции извън страната, след като ЦИК ги определи.
Денят преди вота – 8 юни, е ден за размисъл. Тогава агитацията е забранена, а изборите са ден по-късно.
Изборният ден е на 9 юни.
В изборите за Европейски парламент ще участват 31 политически формации – 20 партии, един независим кандидат и 10 коалиции.
По-рано тази седмица Централната избирателна комисия определи чрез жребии номерата на партиите и коалициите в бюлетината. Те са еднакви за изборите за Народно събрание и за европарламент.
Изтеглиха номерата на партиите в бюлетините за изборите: ПП-ДБ – 14, ГЕРБ – 22, ДПС – 28
Територията на страната и секциите извън нея формират един многомандатен изборен район, като всички избиратели избират измежду едни и същи списъци с кандидати.
За да спечелят поне едно място за член на Европейския парламент, политическите партии, коалиции или независими кандидати трябва да получат поне една седемнайсета част от всички действителни гласове.
Има преференциален вот, който дава на избирателите възможност да посочат своя предпочитан кандидат в рамките на партията, която са избрали.
Броят на преференциите определя реда, в който се избират кандидатите в партийните листи.
На вота „две в едно“ ще се гласува с хартия и машина, като съгласно Изборния кодекс вотът е равнозначен.
Цветът на бюлетините за Народно събрание и този за европарламент ще бъде различен.
В изборите за членове на Европейския парламент от Република България българските граждани, които отговарят на условията да избират, може да гласуват на 9 юни 2024 г. във всяка избирателна секция в държава членка на Европейския съюз, по техен избор.
В държавите, които не са членки на Европейския съюз, избирателни секции за изборите за членове на Европейския парламент от Република България се разкриват и гласуването се извършва само в дипломатическите и консулските представителства на България.
Гражданите, партиите, коалициите, инициативните комитети, кандидатите и застъпниците имат свобода на изразяване и на предизборна агитация в устна и писмена форма на предизборни събрания, както и чрез доставчиците на медийни услуги.
Предизборните събрания са публични. За реда при провеждането им отговарят организаторите и органите на Министерството на вътрешните работи. Събранията се организират съгласно Закона за събранията, митингите и манифестациите.