Освен ако не сте благословени да живеете на топъл климат през цялата година, знаете какво е чувството при идващата зима. Но наред със студа, идват и някои неочаквани умствени и физически странични ефекти.
Промените във времето вървят с много промени в тялото и ума ви.
Алберт Ан, клиничен инструктор по вътрешна медицина в Нюйоркския университет, разказва кои са промените, които се случват с тялото ви и които трябва да имате предвид.
- Горите повече калории
Изследванията показват, че базовият ви метаболизъм се ускорява, т.е горите повече калории, без да извършвате някаква свръхдейност. Това е така, защото тялото ви хаби енергия, за да запази топлината. Не разчитайте на това обаче да бъде част от плана ви за отслабване, казва Ан.
- Пръстите ви се свиват
Забелязали ли сте как пръстените ви като че стават по-хлабави в студените дни? Не си въобразявате. В горещо време пръстите се подуват, а в студеното се свиват.
Това се дължи на факта, че кръвоносните съдове се свиват, за да се запази топлината на тялото и да поддържа основната телесна температура. 3. Може да усетите болки в крайниците.
Някои хора изпитват състояние, наречено болест на Рейно – симптом, който ви кара да усещате части от тялото вцепенени и студени в отговор на по-студения климат или стрес. Това обикновено се случва с ръцете, краката и ушите, следствие на свиване на артериите.
- Погледът ви може да се замъгли
Излагането на прекалено ниски температури, студен вятър и сняг може да повлияе на вашето зрение, според експерти. Блясъкът на слънцето, отразяващо се в снега, може да има неблагоприятни последствие върху очите ви, затова е добре да носите слънчеви очила.
- Лицето ви става червено
Ако носът ви и бузите ви са червени, след като сте излезли на зимния въздух, не се учудвайте. Това се дължи на факта, че кръвта от тези области се пренасочва към по-важни части, като сърцето или белите дробове. Когато се затоплите, тя се връща обратно.
- Изложени сте на по-голям риск от сърдечен удар
Този риск се отнася особено за по-възрастните хора, но това е нещо, което всеки трябва да има предвид, каза Ан.
„Когато тялото се опитва да запази топлината, това увеличава натиска върху сърцето. То трябва да работи по-усилено, за да изпомпва кръвта до крайниците и може да увеличи кръвното налягане незначително”.
- Може да очаквате спад в настроението
Спадането на температурата вероятно означава и по-малко светли часове. Това може да доведе до натоварване поради липса на витамин D и да се отрази на настроението.
Понякога, макар и рядко, се наблюдават симптоми, свързани с депресия и афективно разстройство. Опитвайте се да правите повече упражнение и прекарвайте колкото се може повече време на дневна светлина.