От десетилетия учените знаят, че комарите са привлечени от млечната киселина в човешката пот, но в ерата пред напредналата генетика точния механизъм оставаше загадка.
Сега екип изследователи от Международния университет във Флорида са открили рецептора, чрез който насекомите ни надушват и са намерили начин да го изключат.
Те публикуваха работата си върху комарите aedes aegypti, които са известни това, че разпространяват смъртоносни болести, като зика, жълта треска и денга в журнала Current Biology.
Екипът воден от биолога Матю Дегенаро е идентифицирал виновния рецептор (IR8a) чрез процес на елиминация, който е започнал през 2013 г. когато Дегенаро е създал първия мутирал комар, като проучил как отсъствието на определен ген ще се отрази на насекомото.
На докторанта Джошуа Ражди му е било възложено да разбере как ще се отрази липсата на IR8a. За целта той е използвал собствената си ръка. Оказало се, че мутиралите комари са доста по-малко привлечени от нея, отколкото дивите.
Резултатът е бил потвърден чрез тестове върху още 14 субекта.
„Хората издирват рецептора за млечна киселина от 60-те години на миналия век”, заяви Дегенаро.
Откритието може доведе до нова генерация препарати, които да примамват възрастни индивиди в капани, за да се регулира популацията им, както и до създаването на репеленти, които да направят хората невидими за комарите, но това е още доста далеч.
„Ще ни отнеме години, но определено сме с една стъпка по-близо”, каза Дегенаро.