Папа Франциск е наредил съкращаване на заплатите за кардинали и други духовници, докато Ватикана се опитва да балансира разходите си по време на пандемията.
Кардиналите ще видят, че заплатите им ще намалее с 10% от април, съобщиха от Ватикана.
Смята се, че те получават до 5000 евро на месец и често живеят в субсидирани квартири.
Ватикана очаква дефицит от 50 млн. Евро тази година. Приходите му са силно засегнати от затварянето на музеи и други атракции в пандемията.
По-рано папата каза, че не иска да уволнява хората в трудни икономически времена.
Папското писмо
В апостолско писмо в сряда (на италиански) Ватиканът заяви, че Франциск е издал указ за въвеждане на пропорционални съкращения, започващи на 1 април.
„Икономически устойчивото бъдеще днес изисква, наред с други решения, приемането на мерки относно заплатите на персонала“, се казва в писмото.
В него се посочва, че се предприемат действия „вследствие на здравна спешност, причинена от разпространението на Covid-19, което се отрази негативно на всички източници на доходи на Светия престол и държавата Ватикан“.
В писмото се добавя, че се правят съкращения „с цел запазване на настоящите работни места“.
Източници казват, че папата се опитва да запази работата на миряни работници.
Кардиналите
От друга страна, миряните-служители на Ватикана като полиция, чистачи и обслужващ персонал живеят в Рим и са изправени пред по-високи разходи за живот.
Говорител на Ватикана, цитиран от Ройтерс, каза, че повечето непрофесионални служители няма да бъдат засегнати от съкращенията.
Популярните туристически дестинации като базиликата „Свети Петър“ и музеите на Ватикана бяха затворени или отворени само частично през по-голямата част от миналата година заради пандемията.
Ватикана се надяваше да отвори отново музеите този месец. Но новото заключване в Италия означава, че те трябва да останат затворени.
По-рано този месец висш икономически служител на Ватикана предупреди, че Светият престол може да се наложи да използва резерв от 40 милиона евро за втора поредна година в резултат на пандемията. Приходите за тази година се очаква да спаднат с 30% спрямо 2020 г.