коронавируса Ухан

Безспорно: рискът от заразяване с коронавирус нараства. Но защо студеното време е по-опасно? И как изглежда ефективната защита? Екип от учени опровергава някои разпространени схващания.

Погрешна е представата, че при Ковид-19 заразата се предава основно чрез капчици. Това е един от основните изводи на международна изследователска група, занимаваща се с аерозолите.

Капчиците, както и аерозолите, са частици от слюнката и отделяната при дишане течност. Те са по-големи от сто микрометъра (0,1 мм) и се разпространяват от заразени хора при кашляне, кихане и – в по-малка степен – при говорене. Ако не успеят да засегнат някого, те падат на земята най-много на разстояние 1-2 метра от източника. Докато аерозолите са по-малки от 100 микрометъра и могат да се задържат във въздуха от десет секунди до няколко часа, както и да изминават по-голямо разстояние от капките.

Къде е най-лесно да се заразим или да предадем заразата?

Затворените пълни помещения, рядкото проветряване, непосредствената близост, както и говорът, пеенето, викането или тежкото дишане улесняват разпространението на вируса. Четири от всеки пет регистрирани инфекции на Ковид-19 са се случили именно при такива условия или обстоятелства, гласи друго от заключенията на международната изследователска група, цитирани от германският „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ (ФАЦ).

Най-висока степен на заразност се достига малко преди първата поява на симптомите на инфекцията – един или два дни преди това. А това е още една причина за учените да свързват предаването на заразата именно с аерозолите. По-голямата дистанция принципно намалява риска от пренасяне на заразата, но не я изключва напълно. Концентрацията на аерозоли е най-голяма около човек, който говори високо или пее и не носи предпазна маска.

Ролята на температурата и влажността

Вирусите не виреят при високи температури, значително по-добре се чувстват на студено и сухо. Високите температури обаче намаляват влажността на въздуха, а ниската влажност създава условия вирусите да се задържат по-продължително време. Затова съветът на учените е температурата в дадено помещение да не се променя твърде често и твърде много.

Много важно е да проветряваме помещенията, тъй като при проветряване обремененият с вируси въздух отвътре се разрежда със свободен от вируси въздух отвън. В жилищните помещения за около 30 минути проветряване се постига смяна на 95 процента от въздуха в помещението с нов отвън. В обществените сгради това може да отнеме до два  часа.

Помагат ли маските също и в затворени пространства?

Категорично! Разбира се, това зависи също и от какъв материал са направени маските и каква защита предлагат те. Но в идеалния случай маските ограничават разпространението на аерозолите. Ако маската е направена от два слоя плат или друг материал, защитата срещу аерозоли може да се повиши до 90 процента или повече.

А дали  можем да се заразим при разминаване с вирусоносител? За предаване на инфекцията се изисква определено време – най-често минават няколко минути. Според учените, няма свидетелства за пренасяне на вируса при разминаване с друг човек. Препоръката тук е маски да се носят не само при дълъг престой в затворено помещение, но също и на открито в пространства с повече хора.

Новите мерки в Германия

Канцлерката Меркел и баварският премиер Зьодер дават съвместна пресконференция след консултациите с министър-председателите на отделните провинции

Заради ръста на инфекциите Германия реши да затегне мерките с цел предотвратяване на втори локдаун. При надвишаването на определени показатели за броя на новозаразените в даден район (над 35 случая на 100 000 жители за една седмица) ще се ограничава броят на участниците в частни тържества – както на закрито (до 25 души), така и на открито (до 50). Всеки следващ ръст на инфекциите ще води след себе си и нови ограничения – съответно до 10 и 25 участници.

Тази концепция позволява на властите „да действат регионално, специфично и целенасочено“, заяви след приемането ѝ германската канцлерка Ангела Меркел. Тя не скри, че е загрижена от ръста на новозаразените в страната, но подчерта, че „не бива да има втори национален локдаун“. Меркел увери, че с правилните мерки и ако всички спазват правилата е възможно да се противопоставим успешно на пандемията. Въвеждат се глоби от 50 евро за погрешна информация, която клиентите са длъжни да попълват при посещение на ресторант или друго заведение. В Бавария пък са готови да отговорят на по-нататъшен ръст на броя на инфекциите с ограничаване на продажбата на алкохол.

[tcm id=“1″]

предишна статия„Дойче веле“: Голямата грешка на Путин – предпочете Турция, вместо България
следваща статияЕх, колко щеше да е хубаво да има избори всяка година…