Председателят на голяма южнокорейска компания за производство на млечни продукти подаде оставка във вторник, след като полицията започна разследване на твърдението, че тяхна млечна напитка(млякото „Bulgaris“) е ефективно средство в борбата срещу новия коронавирус.
Хонг Уон-сик, председател на компанията Namyang Dairy Product, поднесе и публично извинение, но това изобщо не успокои гневните потребители, пише Ройтерс. Преди това на форум, организиран в средата на април от Корейският институт за биомедицински изследвания, бяха представени резултатите от проучване на напитката „Булгарис“.
Ефект и срещу коронавирус?
„Ние сме първата фирма в страната, която установи, че ферментиралите млечни продукти ефективно предотвратяват не само инфлуенца, но и COVID-19“, обяви Парк Йон-су, ръководител на изследователския отдел на южнокорейската компания пред репортери.
По думите му, експериментите показали, че млякото „Bulgaris“ обезврежда до 99,999% вируса H1N1 и до 77,8% от коронавирус. Тестовете обаче били проведени с клетъчни проби, взети от белодробна тъкан на маймуни, гласеше уточнението.
Съобщението доведе до ръст на продажбите на „Bulgaris“. По информация на вестник „Кореа Хералд“ , на много места този продукт е свършил, а новината доведе до рязък скок на акциите на компанията-производител.
Междувременно южнокорейското министерство на храните и лекарствата публикува изявление, в което се казва, че Namyang няма доказателства в подкрепа на твърдението си и обвини компанията за незаконно разпространение на подвеждаща информация.
България – страна на дълголетници
Продуктът „Bulgaris“ съдържа бактериите лактобацилус булгарикус и лактобацилус ацидофилус в много по-голяма степен, отколкото някои други млечни продукти. Доказано пробиотичната млечнокисела бактерия (лактобацилус) се отразява благоприятно при вирусна инфекция и е много полезна за човешкото здраве.
Namyang Dairy пусна на пазара продукта „Bulgaris“ през 1991 г. след успешна рекламна кампания за предимствата на киселото мляко, съдържащото Лактобацилус Булгарикус, чиято родина е България. Маркетинговата стратегия на южнокорейската компания тогава наложи представата за България като страна на дълголетници. Обяснението беше, че това се дължи именно на масовата консумация на кисело мляко.