Христо Панчугов е роден през 1981 година в Габрово, възпитаник е на Априловската гимназия. Завършил е политически науки в Софийския университет „Свети Климент Охридски“, след това в Централноевропейския университет в Будапеща. Учил е и в Българското училище за политика „Димитър Паница”. Политолог и преподавател по политически науки.
Г-н Панчугов, бихме могли да кажем, че думата за изминалата година беше „сглобка“. Със старта на новата политическа година предстоят предстоят две важни събития – ротацията на правителството и произнасянето на Конституционния съд по промените в Основния закон, които вероятно ще са събитията, които ще оформят политическата 2024 година. Смятате ли, че предстоящата през март ротация ще премине безболезнено и можем ли да очакваме смени на министри?
Ротацията ще бъде категорично. Тя ще мине с нужното напрежение. Ще видим различни оправдания защо е необходима тази ротация, насочени към политическите партии, част от управляващата коалиция. Първото, със сигурност ще има желание за промяна в баланса на управляващото мнозинство. Влиянието вероятно ще се измести в посока ГЕРБ. Имаше публични сблъсъци между ГЕРБ и министри от този кабинет, които могат да доведат до смяна на министри. Надявам се, че ще бъде подписано коалиционно споразумение. Големият въпрос, който вероятно ще даде тон на годината, е дали тази ротация ще е последната и дали ще видим опит за предоговаряне – към коалиционното споразумение да бъде записан и някакъв конкретен период, в който на няколко месеца да се ротира постът на министър-председателя. Очаквам да видим едно трайно споразумение, което да фиксира мандата на кабинета за оставащите три години.
Забелязва се и едно вътрешно противоречие в „малката коалиция“. Атанас Атанасов от ДБ каза, че преди да бъдат сменяни министри работата им ще бъде оценявана съвместно с ГЕРБ и ДПС, а пък премиерът Николай Денков каза, че вероятно става въпрос за объркване, тъй като е договорено ясно, че смяната на министри ще минава след съгласуване между него и ротационния премиер Мария Габриел. Има ли противоречия в това отношение?
Г-н Атанасов търси оправдание, в случай, че не успее да запази министрите на своята партия в кабинета. Премиерът Денков се опитва да намали напрежението като заяви, че е договорено ясно как ще протече смяната на министрите. Важно е да се разбере, че ролята на премиера в следващото управление и във вземането на решения ще бъде по-видима и значима.
Вътрешните конфликти в ДБ и в ДПС са продукт на тенденции в самите партии. Търси се намери баланс, който да реши задачите пред партиите, пред ръководствата и в крайна сметка да запази устойчивостта им без сериозни вътрешни конфликти.
Промените в Конституцията и как това би се отразило на управлението? Предстои да видим дали Конституционният съд ще обяви части от конституционната реформа за противоконституционни. Неслучайно виждаме опити за преформатиране на управлението в ДПС. Как разчитате тези вътрешни размествания?
Този вакуум с промените в конституцията е довел до слабост и неяснота в баланса на властта в България. Това може да подложи управлението на съмнение, но не би променило сериозно ситуацията. Имаме много предизвикателства пред нас по отношение на съдебната власт, ролята на президента и довършването на съдебната реформа. Втората част от конституционните промени касае повече непрекъснатото функциониране на парламента. Президентът е поели една страна и тя не е център, тя е откровено на евразийските ценности, което подкопава баланса на властта в България.
Как предвиждате вътрешните конфликти в ДПС и какви са очакванията ви за идващата година?
В ДПС се тества до каква степен различни ръководства могат да решат вътрешните проблеми и да запазят партията без сериозни конфликти. Опитите за преформатиране в ДПС са свързани с изборите, но трудно може да се определи един уникален и чистодушен център, който да балансира тези настроения. Всъщност, това манипулира обществото. Много важно е да се противопоставим на тази манипулация. Вярвам, че Ахмед Доган се опитва да намери този баланс, който да запази стабилността на партията.
Можем ли да очакваме тази година формиране на служебно правителство по новите правила в Конституцията?
Въпреки различието в оценките и напрежението, вярвам, че не ни очаква толкова сериозна политическа криза, която би наложила формирането на служебно правителство. Президентът сочи към евразийските ценности, което не е в полза на баланса на властта в България. Ако не възникнат сериозни външни или вътрешни сътресения след осъществяването на ротацията, управлението има големи шансове да се стабилизира.