Харвардският университет ще замени подвързия на книга, направена от човешка кожа. Книгата е от 19 век и се съхранява в библиотеката на университета.
Причините за замяната на подвързията са изцяло етични и бяха обявени от университета.
Книгата, именувана Destinées de l’Ame („Съдби на душата“), е част от колекцията на университетската библиотека Houghton от 1930-те години, но стана известна през 2014 г., когато тестове потвърдиха, че е обвързана в човешка кожа, съобщава The Guardian.
В заявлението си университетът съобщи, че след „внимателно проучване, ангажимент със заинтересованите страни и обсъждане“ ще премахне контроверсиалната подвързия и ще се консултира с органите за „уважително разпореждане с тези човешки останки“.
Книгата е авторство на Арсен Усайе, френски романист от средата на 1880-те години, който разглежда идеята за душата и живота след смъртта.
Първият собственик на книгата е френският лекар Лудовик Булан, който е подвързал тома с човешка кожа.
От Харвард се смята, че Булан е използвал кожата на пациентка, починала в болницата, където той е работил, без съгласието на нейните роднини.
Историята около книгата беше движеща сила за университета да вземе решението след години научни изследвания.
„Това беше изключителен случай за нас и успяхме да придобием достатъчно информация преди да вземем решението си,“ коментира Том Хайри, архивист в библиотеката.
Въпреки че странното подвързване на книгата беше потвърдено още през 2014 г., университетът не го взе сериозно и го описа като „добра новина за любителите на антроподермичната библиопегия, както и за библиоманите и канибалите“.
Антроподермичната библиопегия е практика от 19-ти век за подвързване на книги в човешка кожа, която има корени до 1500-те години.
Сега Харвард изразява съжаление за „хумористичния тон“, с който бяха коментирани първоначално разкритията.