Председателят на Камарата на представителите или долната камара на Конгреса на САЩ – републиканецът Майк Джонсън, твърд поддръжник на Тръмп, е човекът, който успя да доведе гласуването на американската помощ за Украйна до успех.
Той показа политическа смелост, която е рядкост във Вашингтон, и забележителни законодателни умения за неопитен лидер, като прокара дълго отлагания законопроект за помощ от 60 милиарда долара за Украйна през Камарата на представителите в събота, пише в свой коментар CNN, където
Джонсън е определен като „малко вероятният Чърчил“,
след като дни преди това медии определяха ролята му за помощта за Украйна като момента на „Чембърлейн или Чърчил“ – двамата британски премиери, по време на Втората световна война.
Чърчил заема поста на Чембърлейн с твърдата си позиция, че на хитлеристка Германия трябва да се отговори с твърд отпор.
Приносът на Джонсън за прокарването на американската помощ се състои в това, че той подложи на отделно гласуване средствата за Украйна, от общия пакет, който включваше и Израел и Тайван.
С действията си Джонсън изложи поста си на опасност, застъпвайки се за Украйна. Подкрепата за законопроекта, която той показа, е знак за политическа еволюция, рядко срещата за Капитолия, се посочва още в коментара на CNN.
Американският Конгрес одобри помощта от 61 млрд. долара за Украйна
Прокарването на законопроекта от страна на Джонсън в Камарата на представителите, след месеци на ожесточени вътрешни борби, които разделиха Републиканската партия, го накара да застане на страната на отслабналото интернационалистическо крило на Роналд Рейгън в неговата партия, като същевременно обърна гръб на фракцията „Америка на първо място“, която беше неговият първи политически дом.
Джонсън твърди, че без Съединените щати да продължат своята спасителна линия с оръжия и боеприпаси към Украйна, Русия може да постигне победа, която да я накара да продължи победния си марш по-навътре в Европа, въвличайки САЩ в нова световна война.
Той каза, че бездействието ще укрепи тоталитарната ос между Русия, Иран и Китай.
Класифицираните доклади на американското разузнаване вероятно са изиграли решаваща роля в позицията му – друг фактор, който вероятно ще разгневи републиканците, които гледат на разузнавателната общност като на „дълбока държава“, която е насочена към бившия президент Доналд Тръмп.
Но Джонсън твърди, че международната ситуация е толкова сериозна, че Камарата няма избор, освен да вземе такова решение. Той предупреди, че Русия, Китай и Иран са „глобална заплаха за нашия просперитет и нашата сигурност. Тяхното напредване заплашва свободния свят и изисква американско лидерство. (Ако) обърнем гръб точно сега, последствията могат да бъдат опустошителни.“
Именно промяната на мнението на Джонсън му по отношение на подкрепата за Украйна – от сдържаност към активна подкрепа, се оказа решаващият фактор за одобрението на пакета за чуждестранна помощ, пише BBC.
Джонсън се ползва с високото доверие на доверие от Доналд Тръмп, който само преди седмица се изказа против повече подкрепа за Украйна.
Прессекретарят на Пентагона на САЩ заяви в четвъртък, че американски военни за системи за противовъздушна отбрана и артилерийски части, могат да бъдат преместени в Украйна в рамките на няколко дни след окончателното одобрение.
Президентът Джо Байдън нарече войната в Украйна светоопределящ конфликт, който САЩ не могат да си позволят да пренебрегнат.
„Днес членовете на двете партии в Камарата на представителите гласуваха за насърчаване на интересите на нашата национална сигурност и изпращане на ясно послание за силата на американското лидерство на световната сцена“, каза той.
Очаква се президентът да подпише закона по-късно следващата седмица.
Все пак Джонсън може да плати политическа цена заради гласуването в събота. Той разчиташе силно на подкрепата на демократите не само за окончателните гласувания, но и за премахване на процедурните пречки, водещи до тези гласувания.
Решението му да се обърне към демократите беше наложено от силна съпротива сред шепа републиканци, някои на ключови позиции във властта в Камарата на представителите, които се противопоставиха на всяка нова помощ за Украйна.
Сега тези републиканци може да принудят гласуване дали да изместят г-н Джонсън от председателския стол, прогнозира BBC.
Пред медиите след приемането на законопроекта Джонсън защити действията си и каза, че не се ходи из залите на Конгреса, притеснен за поста си.
„Направих тук това, което вярвам, че е правилно“, каза той.
Въпреки че в събота не беше предприето действие за отстраняването му, трима републиканци вече се обявиха за това, като заявиха, че и други ще се присъединят към тях през следващите дни.
Проучванията на общественото мнение показват, че много републикански гласоподаватели са недоволни от допълнителната помощ за Украйна, въпреки че демократите и независимите подкрепят американската помощ във военните усилия.
Ако наистина се стигне до гласуване за отстраняването на Джонсън, някои демократи изразиха готовност да го подкрепят.
Засега обаче г-н Джонсън може да се наслади на трудната си победа. Стратегията му – да раздели пакета за помощ на отделни компоненти за Украйна, Израел и Тайван се оказа успешна и този план проработи.
В своите забележки след гласуването той каза, че законодателството не е перфектно и че не е „празен чек“ – отражение, което последните месеци показаха, че има ясни и нарастващи ограничения за подкрепата на САЩ.
Той каза, че новата помощ трябва да бъде наблюдавана, за да се гарантира, че се изразходва разумно и че Украйна трябва да намери „крайна стратегия“ за войната.
За законодател, който тъне в относителна неизвестност, това е историческо постижение. Но следващите седмици ще определят дали това ще бъде и неговата политическа епитафия.