Откъде се взема излишната течност в тялото ни и как да се справим с отоците в жегата? Основна причина за летните отоци е разширяването на кръвоносните съдове именно заради горещото време, пише Zdrave.to. Във вените и капилярите се събира течност, кръвта застоява и се появява оток. По принцип подобни отоци възникват в областта на ръцете и краката, тъй като там кръвотокът не е така интензивен както в останалите части на тялото. Особено силно от отоци в крайниците през летните горещини страдат сърдечно болните, хипертониците и хората с проблемни вени на краката.
Друга причина за летните отоци е недостигът или излишъкът на течности. Сблъсквайки се с дефицита на влага, организмът си отделя запаси. Неслучайно при много хора торбичките под очите се появяват именно в големите горещини. Ако в такова време пиете прекалено много течности (обикновено до това води увлечението по сладки напитки, които не утоляват жаждата, а само я засилват), бъбреците не се справят и не успяват да изкарат излишната течност от организма. А това е причина за появяване на отоци, предимно по лицето и ръцете.
Недостигът на белтъчини в менюто също може да провокира появяване на отоци по лицето. Когато на тъканите не им достигат протеини, те стават по-малко еластични и пропускат влага в междуклетъчното пространство. Затова, ако през лятото сте решили да откажете месото и да преминете на зеленчуци и плодове, не се учудвайте на подпухналите си очи.
И не на последно място, отнасяйте се предпазливо към избора на лятна козметика. Никакви мазни кремове, използвайте тонизиращи средства, и то с мярка. “Тежките” кремове създават ципа върху кожата, която пречи на клетъчното дишане. А недостигът на кислород, който така или иначе изпитваме през лятната жега, също може да стане причина за отоци по лицето.
Отоците невинаги са видими с просто око. Следните признаци показват за наличието им:
• Пръстените по ръцете и обувките започват да ви стягат.
• По краката се появяват следи от джапанките.
• След притискане с пръсти или длан по кожата остава ямка. Най-подходящото място да проверите са глезените.
• Усещане за боцкане и парене в пръстите.
• Пръстите на ръцете трудно се сгъват, а тези на краката изпитват болка при стъпване.
• Лицето става по-кръгло, устните – пухкави, а формата на носа – някак разтегната и надебеляла.
• Кожата на пръстите на ръцете и краката изглежда изпъната, а понякога и посиняла.
Ако получавате отоци не само при горещо време, следва да се обърнете към лекар, защото нерядко подутите крака и торбичките под очите са сигнал за наличие на заболявания.
• Проблеми с бъбреците. В този случай отоците се появяват сутрин. Бъбречните отоци са меки, воднисти, подвижни. Отначало подпухват клепачите, след това отокът постепенно се спуска надолу, отича цялото лице, както и ръцете.
• Проблеми със сърцето. Когато то не се справя, отоците възникват надвечер. Най-напред обикновено отичат краката, след това отоците се разпространяват нагоре, като към тях се добавят задух, сърцебиене, слабост.
• Нарушения на кръвообращението в краката. Ако страдате от варикозно разширени вени или тромбофлебит, отоците се появяват по краката. По принцип при тази разновидност отоци са на границата между отичане и нормално състояние на долните крайници.
Ако отоците са следствие от летните жеги, не се безпокойте, те рядко са сигнал за сериозни здравословни проблеми. Затова с тях можете да се справите с домашни средства.
• Приемайте нещо диуретично, но в никакъв случай не пийте хапчета, защото това може да е опасно за здравето. Много диуретици отмиват калия от организма, а това може да провокира сърдечен пристъп дори у здрав човек. Най-добре се доверете на растителни смеси с диуретично действие.
• Не слагайте крак върху крак като седите, освен това избягвайте статичните пози. Това води до застой на кръвта в краката и като следствие до отоци. Прохладна баня за крака ще ви помогне, както и почивка с приповдигнати крайници, като стъпалата са разположени на ниво малко над главата.
• Важно е с какво се храните. Лятото не е повод да се превръщате във вегетарианец. Изяждайте на ден не по-малко от 100 г риба, месо или млечни продукти.
• Пийте достатъчно количество течности. Много е лесно да изчислите какво количество вода е нужно на вашия организъм. Дневната потребност е 30 мл течности на 1 кг тегло. Така че популярната норма от 2 литра течности на ден е подходяща и нужна само за хората с тегло около 70 кг. Ако сте по-едри, пийте повече. Най-доброто средство за утоляване на жаждата е чистата вода, но подхождат и слаб чай, и плодов сок.
• Опитайте да откажете цигарите или поне намалете броя изпушени цигари през горещите дни. Никотинът нарушава кръвообращението и оттичането на лимфата, провокирайки отоци.
• Правете си масаж на лицето. Просто почуквайте с меката част на пръстите долните клепачи в продължение на 2-3 минути. Или плътно притискайте с длани слепоочията, опитвайки се да придвижвате ръцете си с мимическите мускули. Иначе не е полезно интензивно да миете или разтягате кожата около очите, тя е прекалено нежна. Това може да ви предизвика синини и ранни бръчки.
Някои продукти могат да се приемат като средство за борба с отоците.
По-често включвайте в лятното меню:
► Елда – богата на рутин, който укрепва стените на кръвоносните съдове.
► Хубав български пипер – в него има много витамин С и витамин А, които са необходими за здравето на съдовете и еластичността на кожата.
► Диня – практически изцяло се състои от вода, затова се справя лесно с недостига на влага, а диуретичният ефект не позволява на излишната влага да се застоява в организма.
► Зеле – понижава гъстотата на кръвта и съответно не позволява застой.
► Целина – оказва лек диуретичен ефект.
► Ядки, най-вече орехи – съдържат магнезий, необходим за нормалното кръвообращение.
Лекарствените растения могат да се справят с летните отоци, те се използват и като допълнение към лекарствата, ако отоците са заради болест.
► Брезови листа – 2 супени лъжици млади листа от растението се попарват с половин литър гореща вода, като сместа се оставя да престои 30 минути. Приема се по половин чаша от топлата настойка 3-4 пъти на ден, 20-40 минути преди ядене.
► Малка червена боровинка – плодчетата се стриват и се слагат в марля, след което се изцежда сокът им. Остатъкът от суровината се залива с вода в съотношение 100 г на 750 мл вода, слага се да заври, прецежда се, добавя се изцеденият преди това сок и се слага захар на вкус.
► Листа от червена боровинка – 1 супена лъжица боровинкови листа се заливат с чаша гореща вода и сместа ври на бавен огън 15 минути, престоява 45 минути, прецежда се и се приема по 1/3 чаша, 2 пъти на ден.
► Магданоз – 1 супена лъжица смляна билка се залива с 1 чаша гореща вода, престоява 1 час, прецежда се и се приемат по 2 супени лъжици, 3 пъти на ден.