Мона Лиза може да бъде преместена в собствена изложбена зала. Това ще предостави по-добро изживяване на хилядите посетители, които ежедневно идват да я видят, заяви управителят на Лувъра Лорънс де Карс.
Подобен ход би дал на посетителите по-добро изживяване, каза тя пред телевизионния оператор France Inter и допълни:
„Винаги е разочароващо, когато не успеете да предоставите на посетителите възможно най-доброто изживяване и не сбъднете очакванията им. Това е случаят с Мона Лиза. Струва ми се необходимо и по-добро решение“.
Много от посетителите посещават Лувъра само заради прочутата картина. Над 20 000 души на ден, си правят селфита пред нея.
Припомняме, че донякъде популярността на картината се дължи на големия брой престъпления и атаки, извършени срещу нея в последните 100 години.
През 1911 г. „Мона Лиза“ е открадната и открита едва след две години.
„Мона Лиза“ се намира зад предпазно стъкло от 1956 г., когато платното е атакувано със сярна киселина, което нанася значителни щети по творбата.
През 1974 г., докато картината гостува в Токио, жена в инвалидна количка я напръсква с червена боя в знак на протест срещу труднодостъпния музей, в който е изложена.
През 2005 г. тя е поставена в кутия с допълнителна защита, която контролира температурата и влажността.
През 2009 г. руски турист опитва да залее Джокондата с чай.
През 2022 г. активист хвърли торта по картината, призовавайки хората „да мислят за Земята“.
Мона Лиза беше мишена на протестиращи еколози през януари тази година. Те хвърлиха супа по портрета, призовавайки за „здравословна и устойчива храна“. Картината, за щастие, остана неповредена.
Мона Лиза или Джокондата – „веселата жена“ е нарисувана с маслени бои върху дъска от топола през XVI век от Леонардо да Винчи и е една от най-известните картини в западната история на изкуството. Малко други картини са толкова известни и репродуцирани. Картината е собственост на френското правителство и се съхранява в Лувъра в Париж. На картината е изобразена жена, която гледа към зрителя със „загадъчна усмивка“.
Сега „Мона Лиза“ се намира в най-просторната зала на Лувъра, точно срещу най-голямата картина в музея – „Сватбата в Кана“ на Паоло Веронезе. Близо до картината на Да Винчи са платната на големите венециански майстори от 16-и век.
Открит през 1793 г., Лувърът е най-посещаваният музей в света. През 2022 г. колекцията му, която заема 86 хил. кв. м, е разгледана от 7,2 млн. души, което е донесло на музея 76,5 млн. евро. През 2023 г. броят на посетителите е бил 8,9 милиона. Очаква броят на посетителите на нарасне в периода на провеждане на Олимпийските и Паралимпийските игри в Париж през това лято.