Множество държави взеха решение да прекратят финансирането си на Агенцията за подпомагане на палестински бежанци (UNRWA), която е част от Организацията на обединените нации (ООН).
Причината за това е, че от агенцията обявиха, че провеждат разследване по повод заподозренията, че някои от служителите й участвали в нападенията на Хамас в Израел на 7-ми октомври.
САЩ, Великобритания, Австралия, Италия, Нидерландия, Финландия, Германия, Швейцария и Канада се присъединиха към отказа за финансова подкрепа на UNRWA.
От UNRWA заявиха, че заподозрените служители вече са уволнени и е предприето разследване на това съобщение, съобщи „Свободна Европа“.
Хамас е обявената за терористична организация от Европейския съюз, САЩ и други държави.
Веднага след обявяването на информацията генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че е „ужасен от тази новина“.
САЩ и Великобритания също изразиха безпокойство по случая.
„Обединеното кралство временно спира бъдещото финансиране на UNWRA, докато разглеждаме тези тревожни твърдения“, се казва в изявление на Министерството на външните работи на Обединеното кралство.
В събота Австралия съобщи, че временно спира финансирането си на организацията. Министърът на външните работи Пени Уонг заяви, че страната ще „работи в тясно сътрудничество с UNRWA по разследването“ на случая.
По-късно италианският външен министър Антонио Таяни също потвърди решението на страната временно да спре финансирането на UNRWA. Това направи и Ахмед Хусен, министър на международното развитие на Канада.
В събота Нидерландия, Финландия, Швейцария и Германия обявиха временно спиране на финансирането си на UNRWA.
В отговор на ръководителят на UNRWA призова страните да преразгледат „шокиращото“ си решение.
„Израелските власти предоставиха на UNRWA информация за предполагаемото участие на няколко служители на UNRWA в ужасяващите нападения в Израел на 7 октомври“, каза Филип Лазарини, генерален комисар на UNRWA в петък.
Лазарини заяви, че „всеки служител на UNRWA, който е участвал в терористични актове“, ще бъде подведен под отговорност.
По-късно един от съветниците на израелския министър-председател – Марк Регев, съобщи пред Би Би Си, че има информация, според която учителите, работещи в училищата на UNRWA, „открито са празнували“ атаките от 7 октомври.
Той каза и че по информация на една от освободените заложнични тя е била държана в дома на човек, който е работил за UNRWA.
В събота израелският външен министър Израел Кац заяви, че страната му ще се опита да спре дейността на UNRWA след края на войната, тъй като според него тя служи като цивилен клон на Хамас.
До момента основният донор за Газа е бил Европейският съюз. САЩ и Канада са давали 11% от помощите, ЕС – 53%, а арабските държави – 20%.
Държавите от Арабската лига също са били значителни донори, по-специално чрез бюджетната подкрепа на Палестинската национална администрация по време на Втората интифада. Те обаче са критикувани, че не финансират достатъчно UNRWA и ПНА и че не изпълняват ангажиментите си.
След палестинските избори през 2006 г. арабските страни се опитаха да допринесат за изплащането на заплатите на палестинските държавни служители, заобикаляйки ПНА.
В същото време арабските средства бяха изплатени директно в офиса на Абас.