ваксина
снимка: Pixabay

Досега в ЕС и САЩ в най-напреднал етап са две ваксини – на BioNTech и Pfizer и ваксината на Moderna. Други производители очакват одобрение в най-скоро време. Предстоящата имунизационна кампания буди много въпроси, чиито отговори Ви предлагаме тук.

По какво се различават двете първи засега ваксини?

И двете са т.нар. РНК-ваксини. В човешките клетки те увеличават определени протеини, които са типични за вируса. На което тялото реагира с изграждането на имунизационна защита. Най-важната разлика между двете ваксини: тази на Moderna може да се съхранява до 30 дни в обикновен хладилник, т.е. няма нужда да се замразява, както е с ваксината на BioNTech и Pfizer. Тя също може да се съхранява в хладилник след размразяването си, но за не повече от пет дни, преди да се приложи.

Защо ваксините трябва да се поставят в имунизационни центрове или от мобилни екипи в старческите домове?

Само така може да се гарантира, че например дълбокозамразеният препарат на BioNTech и Pfizer ще бъде подготвен и приложен професионално. От всяка порция излизат по пет дози ваксини. Именно поради тази причина домашните лекари няма как да поставят ваксината на самотно живеещите пенсионери в дома им. Системата на имунизационните центрове помага и за това най-напред да бъдат имунизирани хората, които имат най-голяма нужда от това.

Кога трябва да се направи втората ваксинация?

Двете имунизации трябва да се извършат в рамките на три седмици. Втората ваксинация е възможна и след изтичането на този срок, но би трябвало да се състои колкото може по-скоро.

А възможно ли е първата и втората ваксина да са различен вид?

Не, и за първата, и за втората имунизация ваксината трябва да е една и съща.

Трябва ли да се ваксинирам, ако вече съм прекарал Ковид-19?

Преболедувалите би трябвало въпреки това да се имунизират, тъй като не е сигурно, че вече прекараната инфекция осигурява достатъчна защита от ново заразяване. Вече знаем, че има и случаи на повторно заразяване, колкото и редки да се те засега. Но лекарите нямат право да имунизират хора, които в момента карат Ковид-19, или пък имат грип или друго простудно заболяване. В този случай имунизацията трябва да се извърши едва след оздравяването на пациента. Това се отнася и за хората, които са в карантина, тъй като са били в контакт със заразен от коронавирус – и те трябва да се ваксинират едва след изтичането на карантината. Ако са се заразили, ваксинацията така или иначе ще е закъсняла.

Колко време ще мине, докато бъдат ваксинирани всички, които желаят да го направят?

Докато всички хора по света бъдат имунизирани срещу коронавирус ще минат години. Дори и в най-развитите индустриални държави последните ще бъдат ваксинирани не по-рано от 2022 година. Така стоят нещата и в Германия, където обаче се смята, че най-застрашените хора – възрастните и пациентите с предходни заболявания – ще могат да бъдат имунизирани до лятото на следващата година.

Кой не бива да се ваксинира?

Принципно лекарят трябва предварително да изясни дали няма предшестващи заболявания, които изключват ваксинацията. Това важи най-вече за алергиците, които имат непоносимост към определени вещества. Повечето от тях, например хората със сенна хрема или с различни алергии спрямо храни или животни, ще могат да се имунизират.

Хората с тежки предходни заболявания като диабет, или пък хората с наднормено тегло или отслабена имунна система е по-добре да се ваксинират, тъй като без ваксинация при тях нараства рискът от тежко протичане на заболяването след заразяване.

Могат ли да бъдат ваксинирани децата?

Препаратите, които са разработени до момента, са предназначени само за лица над 16 години.

Какво трябва да имат предвид бременните?

Експертите не смятат, че РНК-ваксините носят някакъв риск за бременните и плода. Въпреки това в момента се правят опити с животни дали препаратът не уврежда репродуктивните способности. Т.е., въпросът непременно трябва да се обсъди с лекар.

От една страна бременността е смятана за рисков фактор за по-тежко протичане на Ковид-19, което може и да увреди плода. От друга, обаче, бъдещите майки би трябвало да оценят индивидуалния риск от зараза в зависимост от това какви са контактите им и колко вероятно е лично те да се инфектират.

Какви страничните ефекти са възможни?

Ваксинацията би могла да предизвика леки до средно тежки временни странични ефекти: подуване на мястото на инжектирането, временни болки в главата и крайниците, треска, умора, както и температура. Страничните ефекти се проявяват обичайно през първите три дни след имунизацията и за два дни отшумяват. При настъпването на по-тежки странични ефекти трябва да се потърси лекарска помощ. В повечето страни тези случаи трябва да бъдат докладвани на агенцията, допуснала ваксината.

Помагат ли ваксините и срещу мутациите на вируса?

Вероятно и двата вида ваксини помагат и срещу наскоро установените мутации на вируса. Основателят на BioNTech Угур Шахин обяви, че неговата фирма е тествала лабораторно разработения от нея препарат и спрямо 20-те констатирани до момента мутации на вируса, включително последната от Великобритания.

Текст: „Дойче веле“.

[tcm id=“1″]