Начало Новини Европарламетът прие промени в директивата за намаляване на замърсяването от промишлеността и...

Европарламетът прие промени в директивата за намаляване на замърсяването от промишлеността и земеделието

89
Европарламетът прие промени в директивата за намаляване на замърсяването от промишлеността и земеделието

Европейският пармент прие преразглеждането на Директивата за емисиите от промишлеността с 393 гласа „за“, 173 „против“ и 49 „въздържал се“.

Темата бе представена от евродепутата от ЕНП/ДП Радан Кънев по-рано днес пред български журналисти, където се провежда и настоящата сесия на законодателния орган на ЕС.

Текстовете целят намаляване на вредните емисии от промишлените инсталации и големите свинеферми и птицеферми с цел опазване на човешкото здраве и околната среда. 

Приети бяха и промени, регламентиращи портала за емисии от промишлеността, с 506 гласа „за“, 85 „против“ и 25 „въздържал се“.

По време на срещата с представителите на медиите Кънев заяви, че е възможно законодателството да не бъде прието, независимо от това, че е преминало през съгласуване от Европейскията комисия, държавите членки и Европейския парламент – т.нар. тристранни пореговори или триалог. Причината е, че текстовете засягат сектора на земеделието, където през последните месеци има насъбрано напрежение.

След гласуването Радан Кънев заяви, че днешният вот показва „ангажимента на Парламента към целите за нулево замърсяване по Европейския зелен пакт и здравето на европейците“.

По думите му с приемането на промените „се демонстрира, че тези цели могат да бъдат постигнати без налагане на допълнителна административна тежест върху предприятията и особено върху европейските земеделски производители“. 

Вотът в Европарламента подчертава, че евродепутатите разбират причините зад протестите на фермерите, допълни Кънев.

Новите правила ще направят задължително определянето на най-строгите достижими нива на емисиите за обхванатите сектори. С цел борба с недостига на вода целите за екологична ефективност ще станат задължителни за потреблението на вода. Що се отнася до отпадъците, ефективното използване на ресурсите, енергийната ефективност и използването на суровини, целите ще бъдат в рамките на определен диапазон, а за новите техники — индикативни.

Преразгледаната директива за емисиите от промишлеността ще обхваща и инсталациите от добивната промишленост (мини) и големите инсталации, произвеждащи батерии.

Съзаконодателите се споразумяха да разширят обхвата на мерките по директивата за емисии от промишлеността, така че да обхванат свиневъдните стопанства с повече от 350 животински единици (ЖЕ). Изключват се стопанства, които отглеждат свине по екстензивен или биологичен начин, и са отглеждани навън за значителен период от време в рамките на една година. Що се отнася до птицеферми, директивата се прилага за стопанства с кокошки носачки с повече от 300 ЖЕ и за стопанства с бройлери с повече от 280 ЖЕ. За стопанствата, в които се отглеждат както свине, така и домашни птици, ограничението ще бъде 380 ЖЕ.

До 31 декември 2026 г. Комисията ще оцени дали е необходимо по-нататъшно справяне с емисиите от отглеждането на добитък, включително от едър рогат добитък, и клауза за реципрочност, за да се гарантира, че производителите извън ЕС отговарят на изисквания, подобни на правилата на ЕС, когато изнасят за ЕС.

Прозрачността и участието на обществеността във връзка с лицензирането, експлоатацията и контрола на регулираните инсталации ще бъдат подобрени, тъй като Европейският регистър за изпускането и преноса на замърсители ще бъде трансформиран в портал на ЕС за емисиите от промишлеността, където гражданите ще имат достъп до данни за всички разрешителни на ЕС и за замърсяващи дейности на местно равнище.

Дружествата, които не спазват изискванията, могат да бъдат санкционирани в размер на най-малко 3 на сто от годишния оборот на оператора в ЕС за най-тежките нарушения. Държавите от ЕС предоставят на гражданите, засегнати от нарушенията, правото да искат обезщетение за вреди, нанесени на тяхното здраве.

Директивата за емисиите от промишлеността е основният инструмент на ЕС за регулиране на замърсяването на въздуха, водата и почвата от промишлени инсталации, включително интензивни животновъдни стопанства, което може да доведе до здравословни проблеми като астма, бронхит и рак. Тя също регулира генерирането на отпадъци, използването на суровини, енергийната ефективност, шума и предотвратяването на аварии.

Законодателствое е насочено към това да отговори на очакванията на гражданите по отношение на принципа „замърсителят плаща“, ускоряване на екологичния преход и насърчаване на по-екологосъобразни производствени процеси.

Следващата стъпка е докуметът да пъде приет от Европейския съвет и да бъде заложен в националните законаделства на страните членки.