Начало Водещи Дойде ред и на риабрите: Ще протестират срещу вятърни турбини, които не...

Дойде ред и на риабрите: Ще протестират срещу вятърни турбини, които не са построени

119
Ветрогенератор
Снимка: Pixabay

След множество протести, които обхванаха страната в последно време, в това число и от различни сфери като енергетика, селско стопанство, строителство, на ред дойде и риболовецът.

Причината този път е свързана с текстове, включени в новия закон за енергетиката относно използването на възобновяеми енергийни източници и възможността за изграждане на такива в Черно море.

В законопроекта се предвижда изграждане на вятърни централи в Черно море около Шабла и Каварна.

Рибарите са загрижени, че изграждането на ветропаркове ще ограничи риболовните зони, които освен всичко друго, биха могли да доведат и до намаляване на рибния улов, съобщава БНТ.

„Риболовните зони са между 0 и 100 м. Това са зоните в Черно море, където има живот. Преди два месеца имахме среща с фирма посредник във Варна, за да ни вземе мнението. Все пак това мнение нито беше зачетено, нито беше отразено в протоколите. Защо тези вятърни мелници ще се изграждат точно там, където работим?“, заяви председателят на сдружение “Черноморски изгрев” Емил Милев в „Денят започва“.

Той обясни, че рибарите не са против изграждането на вятърни централи.

„Ние не сме против зелената енергия. Нито сме против изграждането на тези ветропаркове, но да бъдат изградени извън риболовните зони“, обясни още Емил Милев.

„Ако законът бъде приет в този си вид ще бъдем ощетени. Тези ветропаркове ще са на пътя на рибата. Доказано е вече, че тези ветропаркове обръщат теченията. Готови сме за протест, ако се наложи“, каза рибарят Красимир Петров.

Експерти обаче твърдят, че такива централи ще имат положителен ефект не само върху енергетиката, но и върху биоразнообразието в Черно море.

„Постаментите, върху които се закачат турбините създават рифов ефект. Един постамент издържа колония от 4 тона миди, те се закрепят автоматично и привличат огромен поток от риби. Ветрените паркове създават убежище за тези риби“, обясни Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.

Рибарите изразяват притеснения, че ще им бъде ограничено правото да ловят калкан, но според експерти турбините ще бъдат изградени по-навътре в морето, където вятърът е по-силен, и ще привлекат още повече риби.

Налице е и обезпокоеност за възможни последствия за туризма, като експерти отбелязват, че се планира изготвянето на подробен план за приоритетни зони, който ще включва анализи на рисковете за туристическата дейност.

Владимиров посочи, че в други региони в Северна Европа, където са изградени подобни вятърни паркове, се развива туризъм, свързан с тях.

През следващия месец е предвидена кръгла маса в Народното събрание, където всички заинтересовани страни ще могат да изразят мнение. В момента не е ясно дали въпросният законопроект ще бъде гласуван.

Още новини от деня – четете тук