Неделята беше свидетел на напрежение, след атаката на Иран срещу Израел, което подчерта потенциалния риск от разрастване на конфликта между Израел и „Хамас“, според Асошиейтед прес.
Иран, Израел, САЩ и „Хамас“ спечелиха нещо от тази ситуация.
Ето какви са някои от последиците:
Израел успешно използва своята противовъздушна отбрана, за да спре повече от 99% от дроновете и ракетите, които бяха насочени към страната в неделя рано сутринта.
Това обаче разкри слабостта на Израел, след като „Хамас“ проникна в страната от Газа на 7 октомври.
Този инцидент наруши репутацията на Израел като военна сила и разкри неговата уязвимост.
Отговорът на Иран може да подпали вярата в еврейската държава
във военните си сили, които са засега неуспешни в Газа повече от половин година, откакто Израел обяви война срещу „Хамас“, според БТА.
Това също така показва силната коалиция от сили, които подкрепиха Израел в отблъскването на иранската атака, като предоставят необходимата подкрепа в момент, когато Израел е изолиран поради начина, по който води войната срещу „Хамас“, включително хуманитарната криза и броя на жертвите в Газа.
Иран се ангажира с отговор след израелската атака на неговия дипломатически комплекс в Дамаск на 1 април, и в неделя демонстрира сериозност, че ще реагира на атаки срещу неговите активи.
Атаката на Иран показа силата му и предизвика страх,
като инициира затварянето на училища и нарушаването на поведението на хората. Въпреки че Израел почти не пострада от атаката, Иран се надява, че ще може да контролира своя отговор. По-късно в неделя Иран заяви, че операцията е приключила.
САЩ играха ключова роля в отблъскването на атаката и показват на света силата и надеждността на американската подкрепа.
Сега, докато Израел обмисля как да реагира, връзката им със САЩ е тествана,
докато администрацията на президента Джо Байдън се стреми да въздейства върху Израел, за да предотврати действия, които биха могли да засилят конфликта.
Групировката „Хамас“, подкрепена от Иран, е доволна от удара срещу Израел.
След атаката на 7 октомври миналата година, „Хамас“ се надяваше, че регионалните си партньори ще го подкрепят и ще увлекат Израел в по-широк конфликт. Иран обаче досега не се е включвал пряко в конфликта.
Атаката на Иран може да бъде първа стъпка към по-задълбочено участие на Иран в войната в Газа.
„Хамас“ може да се надява, че насилието на Западния бряг ще продължи, след като бяха убити израелски граждани и населението в региона страда.
Иран може да се надява, че атаката ще насърчи „Хамас“ да продължи преговорите за прекратяване на огъня и да настоява за по-твърди условия, за да бъде постигната сделка.