Външният министър на Гърция Йоргос Герапетритис изтъкна значението на Александруполис от геостратегическа, енергийна, логистична и отбранителна гледна точка в изказване на форума „Източна Македония и Тракия“, който се провежда днес в гръцкия град. Това предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.
В отговор на въпросите на журналистката Александра Фотаки Христодулидис се спря на няколко насоки в работата на гръцката дипломация, сред които ситуацията в Близкия изток и Украйна, отношенията с Турция, кипърския въпрос и случая с Фреди Белери в съседна Албания.
Герапетритис подчерта специално ролята на Александруполис като енергиен център и картината на енергийната диверсификация, като отбеляза, че Плаващото съоръжение за съхранение и регазификация (FSRU) трябва да влезе в пълна експлоатация през този месец. Гръцкият външен министър отбеляза също потенциала на града като логистичен център за комбиниран транспорт поради извършваните работи в пристанището и модернизирането на пътните и железопътни връзки, за да се създаде Вертикалния газов коридор (през България и Румъния до Молдова – бел. ред.).
Герапетритис отбеляза също така значението на Александруполис като геостратегически полюс със стратегическо отбранително значение в резултат на Споразумението за взаимно сътрудничество в областта на отбраната със Съединените щати, с дейности по подобряване и модернизация, които потенциално биха могли да направят региона и Гърция „много мощен военен полюс“.
Гръцкият външен министър обяви, че Гърция ще участва в хуманитарен морски коридор до Газа, като каза, че това е инициатива, която може да помогне за облекчаване на част от хуманитарната криза. Той обаче подчерта, че сега кризата е толкова голяма, че морският коридор е необходим, но не е достатъчен, и че повече хуманитарни коридори са от съществено значение за безпрепятствените доставки на помощи.
Той също така спомена войната в Украйна и необходимостта да бъде изпратена помощ, но изключи изпращането на военни части. „Да застанем до Украйна със всички средства, подкрепяйки я политически, с военна техника, е абсолютно наложително и национално задължение. Ако сега не се противопоставим на ревизионизма, който се активизира в много части на света, тогава губим всякакво морално право да определяме така случаи на ревизионизъм в бъдеще“, коментира Герапетритис.
Той подчерта, че Гърция ще продължи да бъде активна в Червено море, като защитава и ескортира кораби, но няма е има агресивна роля.
„Ние подкрепяме международното право, подкрепяме тези, които се защитават срещу всякакви форми на ревизионизъм“, каза Герапетритис, като отбеляза, че Гърция не може да затвори очи при нападения, насочени не само към международната търговия, но и към гръцки кораби.
„Решението на гръцкото правителство беше балансирано и необходимо. Ние казахме, че ще бъдем активни в Червено море, в роля, която е отбранителна, а не агресивна; че ще защитим, защото сме длъжни, свободата на корабоплаването, безопасността на гръцките моряци, безопасността на гръцките кораби. А тези, които казват, че трябва да възприемем неутралитет, за да избегнем опасностите, бих искал да вземат предвид огромните последици за корабоплаването, ако то е в състояние на постоянна опасност. Гърция е най-голямата морска сила с оглед на търговския й флот. Когато сте най-голямата сила, имате не само привилегии, но и задължения“, каза гръцкият външен министър.
Той се спря и на отношенията с Турция, като подчерта, че Гърция е длъжна да участва в обсъждане и диалог, така че различията да не водят до кризи.
(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)