Пай, пита, торта, тарт. Без значение от името, идеята за пълнен печен сладкиш се прилага по целия свят. Плодовият е може би първият, който ни идва на ум, когато се спомене думата „пай“. Но това е само един вариант от множеството сладки и солени пайове, достъпни за любителите вкусната храна.
Историята предлага широка гама от пайове. Египетски йероглифи показват сладкиши, пълни с мед, ядки и плодове. Древните гърци и римляни вечеряли пайове, пълни със сладки и с месо. След това разнообразието им само се разширява.
Пайове с месо
В древен Рим са използвали тестото само като съд за запазване на месото, а не за ядене заедно с пълнежа. Отнело няколко века и подобрения в рецептата, за да се появи идеята за ядене на кората заедно с месния пълнеж вътре.
Британците и техните колонии усъвършенствали изкуството на правене на пай с месо. Пайът с пържола и ейл им е любим и има своите корени в средновековните ястия, които съдържали месо, дивеч и зеленчуци в кора за сладкиши.
Tourtière е обилен френско-канадски пай с месо, традиционно пълнен със смляно свинско месо и сервиран през коледния сезон. Версията му със сьомга е обичайна за хората израснали по крайбрежието. В Австралия и Нова Зеландия пайовете с месо са кръгли с двойна кора. Телешкото месо и грейви сосът са най-често срещаният пълнеж, често гарниран с кетчуп или доматен сос.
Говорейки за ръчни пайове с месо, тяхната разновидност обхваща цялото земно кълбо. Корнуолските пасти били популяризирани като храна за миньорите, но станали толкова обичани, че е момента са защитени с географски произход. Подобни са ямайските банички с говеждо месо, със златиста коричка, куркума и подправен пълнеж, както и и нигерийските пайове. А емпанадите, за които се смята, че произхождат от Галисия, Испания, се ядат в цяла Латинска Америка и във Филипините.
Пикантни пайове
Като едно от родните места на пая, гръцката кухня има своя дял от сладки и солени пайове. Спанакопита е един от най-известните, включващ пълнеж от спанак и фета сирене в бутер тесто, както и братовчедите му хортопита, направен с диви зеленчуци, тиропита – солен пай със сирене, и маридопита – рибен пай.
Албански бюрек или бирек, са вид пикантни пайове, които могат да се пълнят с всичко – от смляно месо до спанак и сирене. Версията с домати и лук е известна като албанска пица, с плънка от карамелизиран лук и и задушени домати.
Сладки и солени пайове
Месните пайове са преобладавали в ранната история на пая, но постепенно подправките преодоляват разликата между пикантно и сладко. Пастила, марокански пай, който съчетава месо от домашни птици, бадеми и яйца. Американският сладкиш с царевичен крем е една стъпка напред в посоката към десерта. Добавянето на пресни царевични зърна към сладък яйчен крем или пълнеж за пай е често срещана тема за пекари и градинари, които се възползват максимално от продуктите.
Плодови пайове
Плодовите пайове са един от най-добрите начини да се насладите на сезонните продукти. В Северна Америка те произхождат от колонисти, които донесли семена от Европа и добавили местни съставки към традиционните рецепти. Ревенът станал популярен пълнеж за пай в Нова Англия, а гроздето любимо на всяко дете. Пайове с Райска ябълка се намират в семейни рецепти в източните Съединени щати. С текстура, подобна на тиквен пай е идеален за есенния сезон.
Ябълковият пай е типичният американски пай, както Джак Керуак пише в „На пътя“. Но той има корени в Европа, защото много от сортовете ябълки, които познаваме днес, са внесени на северноамериканския континент. Типичният пример са Vlaai – холандски плодови пайове, приготвени с тесто в стил бриош, с мая вместо обичайната маслена кора. Той свързва традициите на десертите от Стария и Новия свят.
Други сладки пайове
Ако варените плодови пълнежи не са ви любими, съществуват и пайове с кремообразни пълнежи, които да изпълнят десертни фантазии на всеки. Феновете на пай с кокосов крем трябва да потърсят филипински буко пай, специалитет на провинция Лагуна. Той е с двойна кора и се пълни с ленти буко или млад кокос, суспендиран в кремообразен кокосов крем.
Британският пай Banoffee е доста модерен по стандартите за пай. Създаден от главния готвач и собственик на ресторант The Hungry Monk в Източен Съсекс, Англия, през 70-те години на миналия век, сега се е превърнал в класика. Името му е комбинация от основните му съставки: банани и тофи сос.
Пай с лайм Tangy Key е задължителен при посещение на Кий Уест, Флорида, където често се сервира замразен в хрупкава шоколадова обвивка. По-нагоре по източното крайбрежие, пайът Atlantic Beach от Северна Каролина е по-солен подход към хладния цитрусов пай – матрошени солени крекери образуват основата на кората, а остър пълнеж от лимон и лайм дава уникалния му вкус.