Начало Новини Търговията и икономическите връзки са двигател на благоденствието, но те не се...

Търговията и икономическите връзки са двигател на благоденствието, но те не се случват във вакуум, каза министърът на икономиката на Косово на форум в София

64
Търговията и икономическите връзки са двигател на благоденствието, но те не се случват във вакуум, каза министърът на икономиката на Косово на форум в София

Значението на мотото „Икономиката среща политиката“ никога не е било по-голямо от днес – енергийната криза след руската агресия в Украйна, ескалацията на напрежението в Близкия изток ни напомнят, че търговията и икономическите връзки са двигател на благоденствието, но те не се случват във вакуум, както икономистите понякога искат да мислят. Това каза министърът на икономиката на Косово Артане Ризваноли по време на Виенския икономически форум – Софийска среща 2024, който се провежда в резиденция „Бояна“.

Ризваноли посочи, че от доставките на петрол и на газ, през микрочиповете и полупроводниците, до нарушенията на корабоплаването в Червено море – всичко това ни напомня, че икономиката и геополитиката са тясно преплетени. Според нея икономическата взаимозависимост разкрива нашите слабости, но това не означава, че трябва да избягваме сътрудничество. Напротив, трябва да го засилваме. „Но икономическото сътрудничество се движи от икономически интереси. Това трябва да бъде подплатено от общи цели и ценности“, каза тя. 

Според министъра на икономиката на Косово по много начини проблемите от енергийния сектор са илюстрация на напрежението между икономическото сътрудничество и политическите сложности, между дългосрочните придобивки и дългосрочната конкурентоспособност и устойчивост на нашите страни.

Тя подчерта, че в духа на взаимно сътрудничество и работа за общо благо и борба с климатичните промени, Косово е възприело амбициозна стратегия. Независимо от това, че страната е на трето място в Европа по енергийни резерви, тя е изградила соларен парк, чрез който е постигната цена от 48 евро за мегаватчас или 35 процента по-ниска.

„Кризите, които наблюдаваме последните години, показаха, че когато пазарът се провали поради геополитически причини, трябва да разполагаме с механизми, за да защитаваме гражданите“, заяви икономическият министър на Кососво.

Тя допълни, че трябва да се предприемат бързи и трудни решения на проблемите с китайските турбини, които са субсидирани от държавата. Ризваноли спомена и закона за суровините, който признава колко е важно да не се позволява зависимост от изкопаеми горива.

Според икономическия министър на Косово, по отношение на енергийната криза и Украйна, ЕС е показал, че може да реагира бързо и решително, а планът за растеж показва, че той е посветен на интегрирането на Западните Балкани. 

„Ние като нечлен е много важно да имаме място на масата, когато се обмислят политиките. Това е в интерес на по-добри резултати за всички нас – членки на ЕС или не“, коментира Ризваноли, допълвайки, че това съответства на казаното от Мария Габриел, че разширяването не е от горе надолу, а от долу нагоре.

Според икономическия министър на Косово, засилването на конкурентността на европейските отрасли, модернизацията, дигитализацията са и ще бъдат много важни фактори за социоикономическото положение на нашите народи и за сигурността на континента в бъдеще.

„Изграждането на вериги от доставки, които са устойчиви и са подплатени от силови съюзи, е много важно“, отбеляза Ризваноли, подчертавайки, че Косово ще продължи да работи за по-добра икономическа интеграция в региона и с ЕС – с млада и квалифицирана работна ръка, с пътища и железница, 30 процента от страната е обхваната от интернет. В момента се развиват и интероперативни системи.