Начало Новини Косовските лидери призоваха за премахване на наказателните мерки на ЕС към Косово...

Косовските лидери призоваха за премахване на наказателните мерки на ЕС към Косово след резултата от вчерашния референдум в Северно Косово

34
Косовските лидери призоваха за премахване на наказателните мерки на ЕС към Косово след резултата от вчерашния референдум в Северно Косово

Косовският премиер Албин Курти заяви, че вчерашният референдум в Северно Косово е показал, че „няма воля за отстраняване от длъжност на настоящите кметове“ на четири общини в Северно Косово, които са етнически албанци, и призова ЕС да премахне наказателните мерки към Косово, съобщи вестник „Коха диторе“, като се позова на публикация на Курти във Фейсбук.

Вчерашният референдум „за“ или „против“ отстраняването от длъжност на албанските кметове в Звечан, Зубин поток, Лепосавич и Северна Митровица беше бойкотиран от сърбите, които са мнозинство в тези четири общини, което доведе до много ниска избирателна активност. 

Според Курти Белград е упражнил натиск върху косовските сърби в Северно Косово.

Сърбия и косовските сърби не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията си под егидата на ЕС.

Според последни данни на Централната избирателна комисия на Косово (ЦИК), цитирана от албанската редакция на Радио Свободна Европа, от общо 46 556 души, имащи право на глас, гласувалите са 253, като в община Звечан не е гласувал нито един човек.

Това означава, че кметовете на Звечан, Зубин поток, Лепосавич и Северна Митровица ще продължат да изпълняват длъжностите си, тъй като за отстраняването им беше нужно гласувалите „за“ да бъдат 50 процента плюс един от имащите право на глас. 

Пътят към референдума беше проправен от петиция за отстраняването на кметовете от длъжност, подкрепена от косовските сърби.

Съгласно административната инструкция, която определя процедурите в Косово за започване на петиция за отстраняването на кметове от длъжност, ако този процес се провали, нова инициатива за петиция може да бъде поета отново чак след 12 месеца.

До референдума се стигна, след като на местните избори в Косово на 23 април миналата година косовските сърби в четирите общини, в които са мнозинство, бойкотираха вота и избирателната активност беше 3,5 на сто. В резултат на това за кметове на тези общини бяха избрани косовски албанци, което предизвика напрежение както на местно ниво, така и между Белград и Прищина.

Заради създалата се ситуация покрай встъпването в длъжност на албанските кметове в Северно Косово през май миналата година Европейският съюз наложи в края на юни наказателни мерки срещу Прищина. Те включват временно спиране на работата на съвместните комисии между ЕС и Косово на базата на Споразумението за стабилизиране и асоцииране и замразяване на поканите за срещи на високо равнище, както и на двустранните посещения, с изключение на онези, свързани със справянето с кризата в Северно Косово в рамките на диалога Косово – Сърбия. 

Според косовския премиер възможността за отстраняване на кметовете в северните косовски общини и провеждането на избори там е било ключов критерий за премахване на наказателните мерки към Косово, които по негови думи са били несправедливи. 

„Онези, които не искаха четиримата кметове на общините, тази вечер (снощи – бел. ред.), за съжаление, трябва да ги поздравят за поста. А кметовете на Звечан и Зубин Поток, Илир Пеци и Измир Зечири, ще направят добре най-накрая да отидат в кабинетите си и да изпълняват задълженията си безпрепятствено в официалните сгради на общините на Република Косово“, добави Курти.

Заради напрежението през май някои от кметовете изпълняваха длъжността си от алтернативни сгради.

Курти допълни, че косовското правителството е чувствително към ситуацията в четирите северни общини.

След резултата от референдума реакция имаше и от косовския президент Вьоса Османи. В публикация във Фейсбук тя също призова за незабавното премахване на наказателните мерки към Косово, тъй като по нейни думи Косово е изпълнило всички условия, поискани от ЕС.

„Косово отново показа сериозност, организация и пълно спазване на законите и конституцията, като осигури еднакво за всички общности възможността сами да избират кой искат да ги представлява“, написа Османи.

Тя допълни, че Косово е дало възможността на гражданите от четирите северни общини да отстранят настоящите общински кметове и да изберат нови, но много голяма част от тях не са се възползвали от тази възможност.

Американското посолство в Прищина също реагира след резултата от референдума, който се смята за провалил се след призивите за бойкотирането му от страна на най-голямата партия на косовските сърби „Сръбска листа“, отбелязва „Коха диторе“.

Говорител на посолството на САЩ в Косово каза, че позицията на САЩ спрямо страната остава ясна и непроменена: „Ние подкрепяме разнообразната, приобщаваща, мултиетническа демокрация на Косово и свободните, справедливи и законни избори, които я подкрепят“.

Освен това той припомни, че страните от т. нар. Петорка (САЩ, Великобритания, Франция, Италия и Германия) и ЕС са призовали „Сръбска листа“ и други косовски сръбски политически лица да преразгледат позициите си да не участват в законното гласуване за отстраняване на кметовете от длъжност.

„Съжаляваме, че те не направиха такова нещо и по тази причина не използваха напълно демократичните средства, достъпни за тях според косовското законодателство, за да развият ефективна и представителна демокрация. Демократичното участие помага да се гарантира, че лидерите са представителни за населението, на което служат. Гласуването е решаваща свобода на демократичните общества“, каза говорителят на посолството.

„Кметовете на общините в страната бяха избрани и (след ниската избирателна активност на референдума) остават на мястото си, съгласно законовата рамка на Косово“, заключи говорителят на посолството на САЩ в Прищина в писмен отговор до КосоваПрес.