Петър Дънов ни учи за важността на здравословното хранене, като ни напомня, че радостта, с която готвим, се прехвърля и на онези, които се хранят. Нека разгледаме 12 златни правила за готвенето, които се отнасят до здравословното хранене и споделяне на храната.
Ето тези правила:
- Съхранявайте продуктите правилно: зеленчуците като коприва, спанак, лук, джоджен и магданоз трябва да се съхраняват в затворени съдове. Винаги предпочитайте свежите продукти и хранете топло за по-лесно храносмилане.
Избягвайте гореща или студена храна, защото може да причини проблеми на стомаха и зъбите. Ако сте в спешна ситуация, консумирайте ядки и хляб.
- Не изключвайте мазнините от храната си: вегетарианците са препоръчва супер фреш краве масло. Броя на яйца и маслото трябва да бъдат умерени и свежи. Маслото трябва да се съхранява на сухо и тъмно място, а не във вода. Липсата на краве масло може да засегне зрението ни.
- Гответе с лук: варете го на големи парчета, а не го пържете. Лука и чесънът трябва да се обработват с ръце и чук. Картофите запазват най-добре своите хранителни качества, когато са сварени.
- Бобът е важен: яжте боб поне веднъж седмично, за да замените протеините от месо. Най-добре е да се готви бобът на слаб огън.
- Лещата: консумирайте леща веднъж седмично, тъй като е добра за зрението.
- Пригответе свежо зеле като го сварите с добавка на доматено пюре. Сокът от свежо зеле е също много полезен.
- Повече чушки и домати: те са богати на витамини и са отлични за здравето ни.
- Гответе продуктите във вряща вода: не дръжте ги в течността след като са готови.
- Не отваряйте капака по време на варене: следете времето и изключете котлона, когато храната е готова.
- Плодовете: ябълките и крушите повишават настроението, черешите са за радост, ягодите и малините за силни нерви, а дините освежават, но не ги яжте преди основното хранене.
- Чесънът е важен за сила и здраве, независимо дали е суров или готвен.
- Жълтъкът на яйцата е много полезен за организма ни и е задължителен за младите хора.