папа Франциск

Папа Франциск пристига на визита в България и Северна Македония. Светият отец ще трябва да демонстрира внимание и такт при посещението си заради доста „чувствителните отношения“ на Светия престол с доминиращата в двете държави Източноправославна църква, където католиците са малцинство, се казва в коментар на „Ройтерс“.

България – страна с население от 7,1 милиона души, има едва 58 000 католици. В Северна Македония, която е с население от едва 2 милиона души – католиците са около 15 000 души – по-малко от някой от кварталите на Рим.

Една от причините за тридневната визита на главата на Римокатолическата църква е да подобри отношенията си с православните църкви. Това е поредният опит на Ватикана за евентуално обединение на източния и западния клон на църквата, която се разцепи на две през 1054 година, отбелязва Ройтерс.

Това обаче е доста деликатно начинание. Православните църкви и в двете държави са раздирани от вътрешни конфликти, които влияят на официалните им взаимоотношения с Католическата църква.

Българските духовни водачи призоваха вярващите да не вземат участие в месите на папата, с мотива, че законите забраняват това. Но Светият отец ще се срещне с православния патриарх Неофит и ще посети катедралния храм „Свети Александър Невски“ в София.

В изявление Българската православна църква миналия месец мотивира позицията си като подчерта, че поканата към папата е била отправена от политическите и държавни лидери, като заяви, че в случая на църквата е отредена второстепенна роля при посещението, припомня Ройтерс.

Българската православна общност е една от най-твърдолинейните в отношенията си с Католическата църква.

Това е единствената православна общност, която бойкотира скорошните срещи от официалния православно-католически диалог и бойкотира Пан-православния съвет през 2016 година, като се позова на различия в предварителните текстове.

Според православния свят църквата на Северна Македония е в състояние на схизма откакто обяви едностранно автокефалност (независимост) от Сръбската православна църква.

Очевидно в опит да не обиди другите православни църкви папата няма да проведе частен разговор с македонския православен архиепископ Стефан. Това е първата визита на папа в Северна Македония и идва само няколко месеца след подписването на историческия Договор от Преспа, с който беше променено името на страната, беше сложен край на близо 30-годишния спор с Гърция и се откри възможност за Скопие да поеме по пътя на европейската и северноатлантическата интеграция.

Папа Франциск ще пристигне в македонската столица Скопие във вторник. Градът е родното място на покойната Майка Тереза – родена под името Анеза Гонджа Бояджиу в семейството на албанци през 1910 година, когато страната все още е част от Османската империя.

Наричана „светицата от каналите“ заради работата си в едни от най-бедните и мизерни села на Индия, тя почина през 1997 година и беше обявена за светица от папа Франциск през 2016 година. Очаква се Светият отец да посети мемориалният паметник, издигнат в чест на Майка Тереза, и да се срещне с бедни хора, подпомагани от монашеския орден, основан от носителката на Нобелова награда за мир.

предишна статияХристо Казанджиев: България и БЕХ се натоварват с разходи, които не обслужват интересите на компанията, а „Газпром“
следваща статияСистема 4-4-2