Начало Коментар Проектокабинетът е твърде близо до ГЕРБ

Проектокабинетът е твърде близо до ГЕРБ

79
Димитър Главчев
Снимка: БТА

Очакванията за служебния кабинет на Димитър Главчев, че повечето от важните министри ще бъдат приближени до ГЕРБ се сбъднаха, и то как.

Освен самият Главчев – типичен кадър на ГЕРБ, който и е бил много пъти депутат, шеф на парламента и в най-тясното ръководство на партията, впечатление направи избора на вътрешния министър Калин Стоянов. Не е тайна, че той от много време видимо обслужва интересите на ДПС и ГЕРБ, в резултат на което те го защитаваха самоотвержено от опитите на Промяната да бъде сменен. Най-лошото при него е, че изборът му ще хвърли сянка върху честността на бъдещите избори.

Неприятна изненада е и избора за министър на електронното управление Валентин Мундров, който също е пряко свързан с процеса на изборите и който бе предложен тайно от Мария Габриел в несъстоялия се кабинет, направен зад гърба на ПП–ДБ.

Интересна е и кандидатурата на единствения министър, предложен от Промяната Георги Гвоздейков, който явно е предпочел министерското кресло, пред партията си. В изявление на Кирил Петков стана ясно, че след проведен снощи разговор между двамата Гвоздейков е предпочел да остане министър, и заради това ще бъде изключен като член на ПП. Присъствието на Гвоздейков в кабинета ще дава основание на всички говорители на ГЕРБ да повтарят, че служебното правителство е правителство на сглобката, като по този начин ще се опитват да прехвърлят отговорност и върху ПП–ДБ.

В кабинета има и едно откровено екзотично име – това на телевизионният продуцент Евтим Милошев, който е предложен не за министър на културата, а на туризма. Запитани на шега дали имат в състава техен министър, ИТН отрекоха.

Ето и номинираните за министри:

  1. Служебен вицепремиер и министър на финансите – Людмила Петкова;
  2. Служебен министър на вътрешните работи – Калин Стоянов;
  3. Служебен министър на труда и социалната политика – Ивайло Иванов;
  4. Служебен министър на регионалното развитие – Виолета Коритарова;
  5. Служебен министър на отбраната – ген. Атанас Запрянов;
  6. Служебен министър на външните работи Ивайло Ценов;
  7. Служебен министър на правосъдието Мария Павлова;
  8. Служебен министър на образованието – Галин Цоков;
  9. Служебен министър на здравеопазването – Галя Кондева;
  10. Служебен министър на културата – Найден Тодоров;
  11. Служебен министър на околната среда и водите – Петър Димитров;
  12. Служебен министър на земеделието – Кирил Вътев;
  13. Служебен министър на транспорта и съобщенията – Георги Гвоздейков;
  14. Служебен министър на икономиката и индустрията – Петко Николов;
  15. Служебен министър на иновациите и растежа – Росен Карадимов;
  16. Служебен министър на енергетиката – Владимир Малинов;
  17. Служебен министър на електронното управление – Валентин Мундров;
  18. Служебен министър на туризма – Евтим Милошев;
  19. Служебен министър на младежта и спорта – Георги Глушков.

Държавният глава изтъкна, че не се е месил по никакъв начин в проектосъстава на кабинета, предлаган от Главчев. Той допълни, че спрямо промените в конституцията, отговорност за служебния кабинет вече носи не еднолично президентът, а Народното събрание. Затова и за първи път президентът провежда консултации едновременно с всички политически сили.

Може с голяма доза увереност да предположим, че ситуацията от местните избори ще се повтори и на парламентарните, и на европейските. Това означава да има стотици хиляди невалидни бюлетини и силно ограничен машинен вот. И двете действия ще бъдат извършени, разбира се, в полза на партиите, които подкрепиха правителството на Главчев. Трябва да се отбележим че президентът ясно се разграничи от правителството на Главчев  и изтъкна, че не се е месил по никакъв начин в проектосъстава на кабинета.

Димитър Главчев представи проектокабинета: Кои са служебните министри?