Патрик Муратоглу даде интервю за Elite Tennis, в което разказа за успеха си като треньор, за философията си и за начините да накараш един състезател да даде най-доброто от себе си. Специалистът обясни, че към всеки тенисист подходът трябва да бъде различен и да не опитваш да прилагаш стари методи върху нови играчи.

„Една от причините са успеха ми не е, че съм намерил правилната рецепта благодарение на моя опит. Точно обратното, успях с моите играчи, защото с всеки от тях започвах като новак. През моите 20 години в тура съм видял треньори, които са страшно успешни с даден играч, мислейки си, че вече са на върха. После започват да прилагат това, което мислят за успешна рецепта, върху други състезатели и не успяват, разбира се“, сподели Муратоглу, според когото всеки тенисист изисква различен подход и това е интересното на работата му.

„Философията и работната етика много повече правят разликата, отколкото познанията. Най-важното нещо, което разбрах, е, че продължавам непрекъснато да се уча. В академията ми в Ница има 25 треньори, които работят непрестанно.“

Муратоглу обърна внимание и на автора Тони Робинс, който с книгите си много му е помогнал за това да разбере човешката страна на играчите и колко важна е тя.

„Прекарвам много време със състезателите, работейки върху това те да разберат играта, опонентите си и силните си страни.“

Треньорът отделя време за подобряване на отношението на тенисистите на корта и им помага да контролират емоциите си: „Ако искаме да изградим успешни тенисисти, трябва да изградим успешни хора.“

„Играчите назначават треньори, защото искат да станат по-добри, а единственият начин това да се измери е чрез резултати и подобряване на ранкинга. Треньорите трябва да се обсебени от въпроса „Какво мога да направя днес, утре, за да помогна на моят играч да стане по-добър и да реши проблемите си, така че да печели повече мачове?“ Това е мисия на треньора и негова отговорност. Трябва да уважаваме, хората, които ни назначават, и да се вслушваме в нуждите им.“

Муратоглу говори и за помощта на статистиката в играта:

„Когато аз започнах, нямаше статистика, правех си собствена, прекарвайки часове в гледане на мачове. Винаги работя със статистиката, защото вярвам, че никой не вижда реалността такава, каквато е. Ние пречупваме реалността през собствена призма, в резултат на което изкривяваме реалността. Проблемът на треньора е да взима решения, базирани на информацията, която има, а ако тя не е вярна, решенията ще са грешни. Вече има все повече статистики от мачове, това е революция. Много треньори не използват статистиката, защото не са свикнали. Трябва да започнат да я разбират и да минат курсове.“

В края специалистът отговори на критиките, че всеки би могъл да е треньор на Серина, обяснявайки, че е много по-трудно да тренираш играч, който вече е бил успешен при друг треньор, отколкото такъв, който никога не е бил.

„Хубавото на нашата работа е, че ни съдят по резултатите. Погледнете моите. Нека критиците погледнат показателите на Серина преди и след като работи с мен. Ако все още са на същото мнение, тяхно право е.“

За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Екипнюз.

 

 

предишна статияBMW проектира магистрала за електрически мотоциклети
следваща статияОбявиха коя е джаджа №1 на 2017 г.