Начало Водещи На фона на критиките към бюджета, НАП отчита много по-висока събираемост

На фона на критиките към бюджета, НАП отчита много по-висока събираемост

113
НАП събираемост

След нападките на ГЕРБ към проектобюджета за 2024г., определен кръг от икономисти видяха проблеми в план-сметките на финансовото министерство. Основните им критики са, че в сегашния вариант на бюджета има заложени приходи, които не са сигурни. Това, според тях, означава, че парите няма да ни стигнат, а дупката в бюджета може да стане и по-голяма. Но всичките им твърдения са хипотетични. Около тях има едно огромно „АКО“.

На този фон Националната агенция за приходите (НАП) обяви, че до 9 ноември 2023г. е събрала общо над 30,8 млрд. лева приходи, което е с над 5,7 млрд. лева повече в сравнение със същия период на миналата година. Агенцията отчита и ръст от над 12 % (415 млн. лв.) на събираемостта на просрочени задължения.

По-високата събираемост се дължи както на предприети през годината допълнителни мерки, включващи активна комуникация и срещи с длъжниците, бързи действия по принудително изпълнение при липса на доброволни плащания, така и на внедрената от 4 април 2023 г. нова електронна услуга за публикуване на всички длъжници – физически и юридически лица (ФЛ и ЮЛ), отговарящи на определени критерии.

Услугата – „Предоставяне на информация за длъжници с неуредени публични задължения“, предоставя възможност за прилагането на нов подход и разширяването на критериите за обявяването на длъжници. Тя дава информация за длъжници, които не са погасили навреме данъците, осигурителните си вноски и др. задължения с необезпечен остатък на дълга над 5 000 лв. С въвеждането на услугата, процесът за селекция на длъжниците е изцяло автоматизиран, заложени са по-прецизни и разширени критерии, като по този начин е елиминиран субективният фактор. Това съобщиха от пресцентъра на Националната агенция за приходите.

Освен разширените автоматизирани критерии на селекция, в новия списък с длъжници вече са включени и граждани, които след 2019 г. до април тази година бяха извадени от него, заради изискванията за защита на личните данни. Към момента в списъка на длъжниците, фигурират над 125 000 фирми и граждани с неуредени задължения от около 17 млрд. лв. общо. От Агенцията напомнят, че месечно над 1 000 длъжника биват отписвани от списъка, защото погасяват публичните си задължения към НАП или предоставят имущество, което да послужи за събиране на дълга.

Тази седмица се очаква да започнат обсъжданията на Бюджет 2024 в парламента. В бюджета е заложено минималната работна заплата от 1 януари да стане 933 лева, средните доходи у нас да се увеличат с между 10 и 12 на сто, а пенсиите ще се увеличат от юли с 11%. Бюджетът за 2024 година е разработен при следната макроикономическа рамка – ръст на брутния вътрешен продукт от 3,2%, средногодишна инфлация от 4,8 на сто. Заложеният дефицит в бюджета е 3% или 6,2 млрд. лева.

Още новини от деня – четете тук