Въпреки че пандемията от Covid-19 официално приключи миналата година, случаите на коклюш, или така наречената магарешка кашлица, нарастват в Европа през последните месеци. Ретро инфекцията, която е основна част от романите на Чарлз Дикенс, е най-новата болест от викторианската епоха, която се завръща на Запад след увеличените случаи на морбили, сифилис, подагра, проказа и малария, пише в свой материал „Политико“.
В Чехия, където има съобщения за недостиг на ваксини срещу магарешка кашлица, броят на случаите е най-висок от 60 години, според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC). През последните месеци има и рязко покачване на заболелите в Дания, Белгия, Испания и Обединеното кралство.
„По-голямата част от случаите през последните няколко години се дължи на връщане към нивата преди Covid“, смята Пол Хънтър, професор по медицина в университета на Източна Англия. Това е с изключение на тази година, казва той, „когато инфекциите са се увеличили драстично и са на път да надвишат годишният брой заболели. Наблюдаваме повече случаи, отколкото сме виждали за последните три десетилетия“.
За да го поставим в перспектива – през 2023 г. в Англия са регистрирани общо 853 случая. Само през февруари тази година е имало 913 случая, според Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA).
Настоящата европейска гореща точка е Хърватия, която съобщи за 6261 случая през първите два месеца и половина на тази година.
В доклад на British Medical Journal се казва, че част от причината за разпространение на заболяването е спадът в нивата на ваксиниране.
В повечето европейски страни бебетата получават първите си две дози от комбинираната ваксина срещу магарешка кашлица, дифтерия и тетанус между два и 12 месеца, друга доза до навършване на 2 години и последна доза между 3 и 7 години.
Но за да се предпазят новородените бебета от болестта, на бременните жени също могат да бъдат предложени ваксини срещу коклюш. В Англия, усвояването сред тази група е спаднало от над 70% през септември 2017 г. до 58% през септември 2023 г. Това е особено обезпокоително предвид риска за малките бебета.
Коклюшът може да бъде много неприятен за възрастните. Спуканите ребра са чест страничен ефект от болестта, известна сред славянските народи като „магарешка кашлица“ поради сухия и характерен звук, който издават страдащите. Но коклюшът може да има сериозни усложнения при бебета. Тийнейджъри между 15 и 19 години съставляват по-голямата част от текущите случаи, но „почти всички смъртни случаи“ в Европа тази година са при бебета под три месеца, според ECDC. Има четири смъртни случая през последните седмици в Холандия. Това е над два пъти повече от обичайния годишен процент.
Европейската агенция по болестите предположи, че Covid може да е виновен за нарастването на случаите на коклюш.
Текущото увеличение на коклюшът е потенциално е свързано с по-ниското разпространение по време на пандемията от COVID-19, съчетано с по-малко оптимален прием на ваксинации в определени групи.
Ваксинирането на хората е от ключово значение за спиране на епидемията, но това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. В Обединеното кралство пет регионални здравни служби съобщиха, че пандемията е повлияла неблагоприятно на нивата на ваксиниране, в допълнение към по-дългосрочен спад.
„Видяхме много дезинформация от антиваксъри по време на пандемията и мисля, че някои от нас бяха доста загрижени, че тази дезинформация ще се разпространи и около рутинната имунизация“, заяви Майкъл Хед, старши научен сътрудник в глобалната здраве в университета в Саутхемптън.
Хед също така посочи, че епидемията от морбили в Европа, също до голяма степен се дължи на падащите нива на имунизация.