От всички цитрусови плодове мандарините съдържат най-много витамин С. Също така това те са богати на витамин D (предпазващ децата от рахит) и на витамин К, особено важен за еластичността на кръвоносните съдове. В мандарините, както и в останалите цитрусови плодове, не може да има нитрати – те не се съвместяват с лимонената киселина.
Представяме ви 17 причини, заради които си заслужава често да консумирате този плод. Някои от тях са и алтернативно лечебно средство:
- Мандариновият сок е диетична и лечебна напитка, която е еднакво полезна и за децата и за възрастните.
- При висока температура на тялото сокът от мандарини утолява много добре жаждата.
- Мандарините се използват при лечението на астма и бронхити. Те съдържат голямо количество феноликова аминокиселина (синефрин), която е прекрасно лечебно средство срещу отоци. За прочистване на белите дробове от слузта всяка сутрин се препоръчва да се изпива по чаша мандаринов сок.
- Отварата от изсушените кори на мандарините смекчава кашлицата и оказва отхрачващо действие при бронхит и трахеит.
- Плодът е полезен при заболявания на стомашно-чревния тракт, съпроводени с разстройство.
- Кората на мандарините влиза в състава на смес от билки, която се прилага в медицината за повишаване на апетита и подобряване на храносмилането. Приготвена по специален начин, тя се приема по 10-20 капки дневно 15-30 минути преди ядене.
- За стимулиране на апетита се препоръчва отвара от изсушените кори на мандрините.
- Редовната употреба на мандаринов сок ще ви избави от хелминтите.
- Мандарините са ценен диетичен продукт, който през зимата насища организма с витамини.
- Мандарините повишават апетита и подобряват обменните процеси.
- Етеричното масло, добито от плода, повишава настроението.
- Отварата от корите спомага за намаляване нивото на захарта в кръвта. Кората от 3 мандарини се сварява за 10 минути в литър вода. Отварата не трябва да се прецежда. Приема се всеки ден, като остатъкът задължително да се съхранява в хладилник.
- Благодарение на фитонцидните си свойства мандарините оказват антимикробно действие.
- Външното прилагане на сока им помага срещу млечница.
- И сокът и плодовете действат ефективно при дизентерия.
- Мандарините се използват като средство за спиране на кръвотечението (особено при обилни кръвотечения през климактериума).
- Мандарините са полезни и при кожни заболявания – пресният сок убива някои гъбички (трихофития, микроспория). За да излекувате кожата и ноктите си, поразени от гъбичките, трябва многократно да втривате в тях сок от плодовете или кората на мандарините.
Внимание! Въпреки лечебните си свойства мандарините могат и съществено да навредят. Те могат да раздразнят бъбреците, лигавицата на стомаха и червата. Затова не се препоръчват при язва на стомаха и дванадесетопръстника, при гастрити с повишена киселинност на стомашния сок, при ентерити, колити и изострени чревни заболявания, а също така при холецистит, хепатит и остър нефрит.
Свързани статии:
7 неща, които се случват в тялото, ако ядем бадеми всеки ден