Работещите в германските фирми обикновено получават и пари за отпуск. Сумата зависи от географския регион, бранша и големината на фирмата. Кой колко пари получава?

Работещите в Германия имат право на минимум 20 дни годишен отпуск, освен съботите и неделите, а работодателите нерядко добавят към тези дни и още. По правило на наемните работници се полагат и пари за отпуск. Близо половината от работещите в Германия получават такава парична добавка. Става дума за доброволен жест от страна на работодателя или за плащане по силата на синдикално споразумение, фиксирано в тарифните договори.

В предприятия с колективни трудови договори шансовете да се получат допълнителни средства за отпуск са два пъти по-големи, отколкото във фирмите (обикновено по-малките), в които няма тарифни споразумения. Това показват данните от допитване, проведено от Института за икономически и социални изследвания WSI-Tarifarchiv.

Кой взима най-много пари за отпуск?

По данни на Федералната статистическа служба, размерът на отпусканите пари за годишен отпуск е около 1280 евро бруто. Но това е средната сума – разликите между отделните сфери на заетост и отделните региони на страната са доста големи. Сумите, които са най-близко до средностатистическото ниво, се изплащат в строителството, химическата промишленост и търговията.

В машиностроенето и в автомобилостроенето парите за отпуск надвишават средното ниво и са съответно 2358 и 2113 евро. Сериозни парични суми за отпуск получават и научните работници, които са заети с изследвания и нови разработки – средно около 2342 евро годишно. Над 2 000 евро за отпуск получават също и работещите в енергоснабдяването, застрахователните и финансовите услуги.

А кои са „онеправданите“ сфери? Най-малко пари за отпуск се получават в селското стопанство, в хотелиерството и ресторантьорството, в библиотеките, архивите и музеите. В държавните предприятия, в сферите на отбраната и на социалното осигуряване няма пари за отпуск, но пък в края на годината служителите обикновено получават коледна премия – един вид 13-та заплата.

На Изток и на Запад

Парите за отпуск зависят и от размера на фирмата. В малките предприятия с не повече от 100 служители, допълнителни средства получават малко повече от една трета, в големите – почти 60 процента от заетите. Значение има и регионът, в който е базирана фирмата. В западната част на Германия пари за отпуската получават почти половината от работещите, в източната част – само една трета. Обяснението е, че в източната част на Германия има по-малко големи предприятия.

И полът играе известна роля: пари за отпуск получават близо 50% от мъжете и 41% от жените. Според анализаторите, това се дължи на факта, че мъжете по-масово работят в промишлената и в инженерните професии, където има по-големи предприятия, а и заплатите са по-високи.

[tcm id=“1″]

Заб: Заглавието е на „Екип нюз“.

предишна статияРумен Гълъбинов: Състезанието за инвестицията на „Фолксваген“ все още не е приключило
следваща статияФилм на Барак и Мишел Обама тръгва в Нетфликс