Властите на София се сблъскаха с неочакван проблем при събарянето на незаконните постройки в Държавното ловно стопанство „Искър“ на фирмата „Био майнинг“, която се свързва с бизнесмена Румен Гайтански, известен като Вълка.
Събарянето на постройките започна на 29 март, след като Върховният административен съд отсъди, че постройките там трябва да бъдат премахнати.
В понеделник стана ясно, че техниката на общинската фирма „Софекострой“ е изкарана от терена, като дори е имало и срязани кабели. Пътят към комплекса пък бил препречен от пикап.
Достъпът до съоръженията е ограничен, след като директорът на ловното стопанство е издал заповед за спиране на строителната техника заради бременността на кошутите, които се отглеждат в стопанството, съобщава Mediapool.
Във вторник от общината събраха хора и техника, за да влязат в ловното стопанство и да продължат разрушаването на т. нар. „ловен хотел“.
Наложи се „паяк“ от Центъра за градска мобилност да отмести колата, препречила пътя и да бъдат срязани веригите, с които е заключена вратата на стопанството.
Поради саботажа събарянето на сградите, което започна в петък, е било преустановено през почивните дни и вчера. От Столична община съобщиха, че ще се сезират прокуратурата за повредената техника, пише „Сега„.
В присъствието на журналисти зам.-кметът по финансите Иван Василев съобще, че СДВР са отказали съдействие на общината за влизане в ловното стопанство.
Общината е взела всички мерки, за да продължи бутането на незаконните постройки, стана ясно днес.
Миналата седмица столичният кмет Васил Терзиев изчисли, че бутането на сградите ще отнеме между 3 и 6 месеца и ще струва на общината до 2.4 млн лв., след което сумата ще бъде предявена по съдебен ред на дружеството.
Сградите, които са обект на събаряне, са едноетажна масивна стопанска сграда (представяна с предназначение за аклиматизация на дива свиня) и едноетажна масивна постройка – помощна сграда към нея.
Двата обекта са обявени за незаконни, но замесените страни дълго не можеха да се разберат за събарянето им.
И горското стопанство, и „Био Майнинг“ обжалваха заповедта на Столичната община. В жалбите им се изтъква, че постройките не са нови, освен това строителните работи се извършвали в хипотезата на аварийност, припомня изданието.
Административният съд ги отхвърли, но фирмата и горското обжалваха пред ВАС.
Върховните магистрати отмениха само частта за държавното горско стопанство, като оставиха решението в останалата му част. От това произтече, че Гайтански сам трябва да събори постройките.