Мангъров
Доц. Атанас Мангъров

Доц. д-р. Атанас Мангъров е началник на Първо Детско отделение към СБАЛИПБ “Проф.Ив.Киров” ЕАД – София. Доцент към Катедрата по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина. Доц. Мангъров завършва ВМИ „И.П.Павлов” – Пловдив през 1982 г. Специалист по инфекциозни болести от 1988 г. и специалист по детски болести от 1993 г. Научните му интереси са в областта на съвременната рехидратираща терапия при остри чревни инфекции в кърмаческа и ранна детска възраст. На тази тема защитава дисертация през 1991 г.

Доц. Мангъров, расте броят на случаите на коронавирус у нас. Болни ли са заразените?

Това какви са хората е дълбока тайна. Със сигурност това са хора, които са положителни, които са заразени. Обаче колко от тях са нови хора, колко от тях имат симптоми, които да са такива, че да си стоят вкъщи, колко имат симптоми, които са достатъчни, за да влязат в болница и колко от тях са в интензивните не е ясно. Защото не се казва всеки ден в интензивните колко са нови, колко са починали. Общо взето едно много некоректно представяне на данните, което в крайна сметка е плашещо. Ето например данните от Търговище и Благоевград, казва се, че има заразени 120 на 100 000 и това се представя като сериозна цифра, но никой не обръща внимание, че грипни епидемии у нас се обявяват при над 200 случая, но на 10 000 население, а не на 100 000. И при това там става въпрос наистина за болни хора, а не на просто заразени. Това е извратено представяне на данните като очевидно има желание хората да се страхуват.

Наблюдава се ръст- да не кажа че вече са почти двойно хоспитализираните. Наистина ли това са хора със сериозни симптоми и проблеми или има открита връзка с удвояването на цената на клиничната пътека за болни с коронавирус?

 Двете неща са взаимно свързани. От една страна сутрин се казва, че всеки положителен колкото по-рано влезе в болница  толкова по-големи са шансовете му да остане жив, това беше няколко пъти дебело подчертано, което накара всички хора, които са положителни и са с по-нежна психика да хукнат към болниците. Снощи ми се обаждаха в 3 часа от Благоевград за майка, която е положителна и дете на 3 години, което също е положително, при което майката решава посред нощ, че детето трудно диша. И естествено хуква към болница. Там го преглеждат и казват, че детето си диша и няма нищо и може да си отиде вкъщи. Тя обаче казва не, аз искам детето ми да бъде хоспитализирано. И значителна част от случаите, близо ¾ от хората, които са хоспитализирани са там просто, за да са спокойни, че може би нищо няма да им се случи. Това е едното. Второто- значителна част от личните лекари просто отказват да приемат болни, които са фебрилни и които имат симптоми. Казват отидете да си направите тест и тогава елате. Това е пълна безсмислица, защото ти като си станал лекар ти носиш всички рискове на професията си. Ако не си съгласен с това можеш да станеш деловодител или счетоводител или нещо друго, с всичкото ми уважение към деловодителите и счетоводителите. И другото нещо- цената на клиничната пътека се повиши двойно и поради това, че болниците се изпразниха откъм други болни, защото хората се страхуват да влизат в тях. Просто това се оказва едно сериозно перо, което попълва доходите на болниците, които са търговски дружества.  Също така от тези, които лежат в болници в обикновените отделения за коронавирус, когато някой тръгне да се влошава на хората там им е много по-лесно този човек да бъде вкаран в интензивното отделение просто , за да са спокойни, че ако се случи нещо няма да се наложи през нощта да правят разни изпълнения, което също пък увеличава броят на хората, които са в интензивните сектори. Това са едни такива взаимно свързани неща, които водят до това, че броят на хоспитализираните се увеличава и също така нарастват и тези в интензивните. И в крайна сметка резултатът от това е, че се препълват болниците с хора, които не би трябвало да са там и второто, че се заразява медицинският персонал. Виждате, че всеки ден расте броят на лекари, на сестри, които са заразени.

 

Относно данните за смъртността от коронавирус. Къде сме ние, защото има много разнопосочни данни- едните изчисляват смъртност сред хоспитализираните, другите- от всички заразени, трети- на глава от населението?

 По обща смъртност ние сме начело. Вие сами виждате, че в крайна сметка до момента от или с коронавирус в страната са починали около 900 души, като ги пренесем на 7 милиона души население прави части от процента. Всеки ден в страната обичайно си умират около 300 души, за миналата година в страната са починали около 109 хиляди и няколко стотин души. За цялата година, което прави по 300 души на ден. Тази година смъртността не е по-висока. Естествено е част от тези 300 души, които умират всеки ден да са с коронавирус тъй като виждате, че тези, за които се съобщава са възрастни хора, с тежки придружаващи заболявания, при които очевидно коронавирусът е влошил състоянието им. Но като цяло тази година няма по-висока смъртност отколкото през предишните години.

Наистина ли топлото време попречи на разпространението на вируса през лятото. Изобщо как си обяснявате, че лятото, когато имаше масови протести, повече хора по улиците, повече хора по заведения, по хотели. Плажовете на места бяха препълнени, а нямаше нито едно огнище на зараза в курортите ни лятото. Откъде дойде това покачване в момента?

Мисля, че това покачване не е достоверно, защото пак ще повторя начинът на представяне на новите случаи, независимо дали са само заразени, но и болни е некоректен. Трябва да се казва на този ден са направени толкова теста, от тези тестове толкова са нови хора, от тези хора на толкова им няма нищо, толкова хора имат симптоми, но могат  да си стоят вкъщи. Толкава имат симптоми и са за болница. От тези новите толкова са тежко болни и те трябва да влязат в реанимациите. Това неща за съжаление не се казва, а се дава един тюрлюгювеч от данни. От една страна сутрин се казва, че хората не трябва да се плашат, да се намали интензивността на представяне на проблема, а в същото време по всички възможни канали хората се заливат с такава плашеща информация. Като цяло от май досега броят на истински болните т.е на хората, които са в интензивни отделения е един и същ- между 30 и 60 души. За сравнение  900 души са починали за тези седем месеца с коронавирус. За същото това време в страната са починали около 70 000 души т.е процентът на тези, които са починали с коронавирус е малък. Причината за това трябва да се търси в това, че в нашата страна липсва този контингент, който е най-уязвим и който съставляваше основното число смъртни случаи в страни като Италия и Испания, като Великобритания.

 Говорите за възрастните хора?

Да, говоря за възрастните хора. Средната възраст на починалите от Ковид във Великобритания беше 82 години, средната продължителност на живота у нас е 73-74 години. Средната възраст на нашето население не достига средната възраст на хората, които там са починали т.е това нещо трябва да се отчита. И другото, трябва да се взимат мерки, колкото по-строги толкова по-добре. Но ако ние се затворим, ако никой не излиза от вкъщи, ако всеки се изолира и спи в мазето в някаква степен ще се намали броят на заразените. Това, което се случи в Черна гора. Те се затвориха много плътно през март, стояха затворени през април и на 24 май обявиха, че са първата страна в света, която е свободна от Ковид. В момента те са с най-голяма заболеваемост на целия Балкански полуостров, като това са пак новозаразени хора, това не са болни хора. Всичките тези, които ежедневно се съобщават това са заразени хора, като заразен и болен не е едно и също.  И колкото и плътно да се затваря човек, колкото и строго да се маскира, да се изолира. В момента, в който страната и обществото се отворят само за няколко седмици всички започва от начало. Това е нов вирус, който така или иначе трябва да премине през цялото население, ако разбира се не се намери това, което чакат всички, ваксина , но това ще премине през цялото население и ще спре или ще затихне тогава, когато поне 70 на сто от хората го прекарат. Хубаво е в тези 70% от населението да влизат хората, които са млади и здрави. Не трябва да се допуска вирусът да се вкара там, където има възрастни и болни хора, особено  хора, които са в институции, в домове за възрастни хора, хора, които са обгрижвани. Там е страшното! Но това, което се прави всеки, който е положителен да хукне към болница затова, че му е текнал носа или че има симптоми, с които в други години при други обстоятелства дори е ходил на работа е пълна безсмислица и бих казал идиотщина.

Трябва ли някакви по-специални мерки при учениците и студентите? Вие казвате, че е най-добре те да изкарат вируса

Ами виждате, че досега няма описани тежки случаи при ученици, при студенти т.е там трябва да се действа по начина, по който се е действало откакто са се появили училищата т.е децата, които им няма нищо ходят на училище, децата, които имат симптоми- температура, лошо им е, повръщат, кашлят, трябва да си останат вкъщи. Всички останали трябва да ходят на училище и да се спре с този лов на тестове, с този лов на заразени, защото е напълно безсмислено. Защото много често се получава, че ако в някой клас се установи, че има ученик, който е положителен всички останали се изпращат да бъдат тествани и къде отиват да се тестват, в лабораториите, където се нареждат на една опашка с много други хора, което е пълна безсмислица.

А при студентите? Там също са доста хора в залите?

Същата работа. И в училищата и при студентите обаче проблем са преподавателите, защото значителна част от тях са хора на възраст, хора с придружаващи заболявания и именно те са хората, които трябва да се пазят и да бъдат пазени. Но ако някой е в тази рискова група той просто трябва да си остане вкъщи, а не да се затварят училища. Винаги ще се намери някой да ги замести.

 Напоследък много се говори за лекарството „Ремдесивир”. Има ли го в наличност? Поръчано ли е? Какви са ползите от него?

 Това е медикамент, създаден за лечение на Хепатит С, при който се установиха някои данни, не съвсем категорични, че може да има ефект върху коронавируса. Но това не е доказано категорично. Освен това това е един доста скъп препарат. Един флакон струва някъде около 700 лева. И тук става същото нещо както в началото на пандемията се получи с хидроксихлорохина. Нали един юруш да се купува медикаменти, които са с не твърде доказана ефективност. Сега ще се получи пак същото. Ние ще купим, ще ви излъжа за цифрата колко дози, но доста сериозно количество, за което ще бъдат платени пак много пари като не съм убеден, а и няма категорични данни, че това е магическият куршум, с който да се бори Ковид.

 Очаквате ли все пак ново пълно блокиране на страната, въпреки че премиерът каза, че това няма да стане? Но пак в Европа наблюдаваме сериозно затягане на мерките, различните държави действат по различен начин.

Силно се надявам, че премиерът ще удържи на думата си и ще му стигне куража да не направи това, което се прави в много други страни. За съжаление има твърде много хора, начело с Щаба, с част от Щаба, да не кажа всички, не съм наясно с отношенията в Щаба, но има твърде много хора, които отказват да мислят с главите си и само гледат какво се случва отвън и механично го пренасят тук.

А вие какво бихте препоръчали на правителството да направи за здравето на българите?

Това, което препоръчвам от самото начало, тези, които им няма нищо да ходят на работа и на училище, по най-нормалния начин, тези, които са болни да си останат вкъщи и да се спре с това безсмислено тестване на хора, които нямат никакви клинични симптоми. Даже и на тези, които имат, ако са в рисковата група, ако са застрашени, могат да се тестват ако искат. Ако имат съпътстващи заболявания, ако са възрастни, ако са в социални институции- да. Но това безсмислено тестване на здрави хора, на които им няма нищо и в резултат на което те да бъдат затваряни, това е безсмислица.

Нали това се прави с идеята да не разпространяват вируса към други хора, които са в рисковите групи?

Такава беше идеята, но на практика ние не сме в състояние да обхванем всичките тези хора, като предполагам не си мислите, че в страната има само 800 души, които са положителни. Това може да се каже ако ние всеки ден правехме по 7 милиона теста и установяваме, че тези са заразени, затваряме ги, на следващия ден пак правим толкова тестове и ги затваряме. Ние ако действахме по този начин може би ще се справим, но няма как да стане това нещо. Стратегията за справяне с една такава епидемия от респираторна въздушно-капкова инфекция не е тази. При положение, че става дума за заболяване, което не е особено опасна инфекция, това трябва дебело да се подчертае, нали това не е особено опасна инфекция и второто нещо е, че смъртността не е много висока, тези данни, които се съобщават 2,3 или повече процента те просто не са верни. Тук смъртността при коронавирусната инфекция е съпоставима с тази при сезонния грип. Това, че някой казва, че това било пет пъти и половина , друг шест пъти и половина, друг седем пъти, това са просто приказки на едро, които нямат никаква епидемиологична обосновка.