Учениците от българското неделно училище „Свети Свети Кирил и Методий” в Истанбул заедно с техните преподаватели, родители и много гости представиха традиционните обичаи на днешната Неделя Сиропустна, известна като Сирни заговезни и като Прошка.
По този повод след учебните занятия в големия салон на българския Екзархийски дом, където се помещава училището, се направи възстановка на обичая заедно с гостуващите актьори Неделчо Неделчев и Милена Мавродинова от театър „Карлсон” от България.
Те изнесоха спектакъл-възстановка на обичая, в който се включиха всички ученици.
Милена Мавродинова запозна децата с различните традиции, в който важно място заема прошката. Разказа им и за жизнерадостния обичай на кукерите с маски, които обикалят домовете, за да изгонят лошите помисли.
Много емоции, смях и веселие предизвика възстановката на традицията на „комката”,а именно парче халва, което е закачено на вълнен червен конец. Децата, наредени в кръг, се състезаваха, за да го достигнат с уста, без да използват ръцете си.
Онези, които успяха да „докопат” комката, получиха за награда парчето халва, ръкоплясканията и одобрението на присъстващите.
Кулминацията на обичая бе направата на баницата, в която се включиха и децата и бе направена с общи усилия.
Изненадата поднесе Неделчо Неделчев, който се яви на сцената, облечен в традиционен кукерски костюм.
Кукерската маска е оригинална, наследствена и е на Павел Черийски от Перник, обясни Неделчо Неделчев.
Той каза, че перничанинът е подарил безвъзмездно маската специално на българското неделно училище в Истанбул и тя ще остане в училището.
Всички ученици си сложиха кукерските маски, които са изработили в уредената в часовете по изобразително изкуство работилница.
Обичаят завърши в двора на училището, където актьорите и децата направиха символично прескачане на огъня.
Децата научиха много интересни неща за българските обичаи, сподели майката на 8-годишната Сена, ученичка в първи клас. Майката, която е родена в Кърджали, каза още, че държи дъщеря ѝ да научи български език, понеже ще ѝ бъде от полза в бъдеще.
Специален гост на празника на българското неделно училище в Истанбул бе ръководителката на българското неделно училище „Паисий Хилендарски“ в гръцката столица Атина Юлия Костова, която заяви пред БТА:
„Ние имаме добро сътрудничество с българското училище в Истанбул, което е много важно, защото обменяме информация, опит, празнуваме общите празници. Получихме специална покана от ръководството на училището и от българското генерално консулство да гостуваме за обичая, за което им благодаря. Всичко в нашата работа е еднакво и в същото време различно -различна обстановка, различни хора, различна нагласа на децата. Но това, което ни обединява, е българският език. Най-хубавото на нашите училища е, че нашите ученици, които живеят в различни страни по света, може да общуват на общия език, българския. Което е най-голямото богатство“.