Начало Водещи България отбеляза националния празник Трети март (ОБОБЩЕНИЕ)

България отбеляза националния празник Трети март (ОБОБЩЕНИЕ)

119
Шипка

Пренапишете този текст, като използвате собствените си думи и се опитай да запазиш дължината на текста и запази HTML таговете

Снимка: БТА

Десетки хиляди българи се събраха край Паметника на свободата по повод отбелязването на националния празник на България и 146-ата годишнина от Освобождението на страната ни.

Официални гости на събитието бяха президентът Румен Радев, председателят на Народното събрание Росен Желязков, областният управител на Габрово Мария Венкова, кметът на община Казанлък Галина Стоянова, заместник-кметът на община Габрово Николай Меразчиев, командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов, Старозагорският митрополит Киприан и Великотърновският митрополит Григорий, народни представители, председателят на Общински съвет – Габрово Климент Кунев, кметове на общини, патриотични организации, граждани.

В началото на тържествата президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев прие почетния караул на представителни роти на 61-ва Стрямска механизирана бригада, след което митрополит Киприан и митрополит Григорий отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите за свободата на отечеството.

По време на речта на Росен Желязков се чуваха освирквания и скандирания с призиви за оставка.

Тържествата на паметния връх завършиха с поклон и едноминутно мълчание в памет на загиналите герои и с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на свободата от всички официални гости, от името на държавни и местни институции, патриотични организации и родолюбиви граждани. Програмата завърши с патриотични песни, изпълнени от квартет “Армейска песен”.

София

Церемония по издигането на националното знаме по повод 3 март се състоя пред паметника на Незнайния воин в София. Присъстваха министър-председателят Николай Денков, вицепремиерът Мария Габриел, министри от кабинета, кметът на София Васил Терзиев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, представители на дипломатически мисии, на вероизповеданията у нас, граждани. Сред присъстващите на церемонията бяха и представители на политически сили.

издигане на националното знаме в София
Снимка: БНТ

При изпълнението на националния химн от Гвардейския представителен духов оркестър беше произведен салют от двайсет артилерийски залпа.

Премиерът Денков и вицепремиерът Габриел отдадоха почит пред паметта на загиналите за свободата на България.

В церемонията участваха представителни формирования на Националната гвардейска част.

По-късно днес предстои тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред сградата на президентската институция.

Пловдив

С молебен и поднасяне на венци и цветя пред Паметника на руските освободители на хълм Бунарджика в Пловдив започнаха честванията по повод Националния празник.

„В Освобождението на България от турско робство са осъществени напълно Господните слова „ще познаете истината и истината ще ви направи свободни“, каза в обръщението си в катедралния храм „Света Богородица” Негово Високопреосвещенство пловдивският митрополит Николай. По думите му мракът на робството не е успяло да угаси пламъка на вярата и да заглуши родната българска реч.

Трети март Пловдив
Снимка: БТА

Десетки пловдивчани се включиха в шествието до върха на хълма Бунарджика – „Поход на свободата“, заедно с членовете на комитет „Родолюбие“, за да присъстват на тържественото честване на Националния празник пред Паметника на руските освободители.

„Националният празник на Република България е един от първите празници, който новоосвободената българска държава въвежда в своя официален календар, посочи в словото си Любозар Фратев, почетен гражданин на Пловдив. По думите му това е денят, на който отдаваме своята признателност на хилядите български опълченци, на славните руски, украински, финландски, беларуски, полски и други воини на многонационалната Руска империя. Само седем години след Освобождението, през септември 1885 година тук в Пловдив нашите освободени предци показаха, че са в състояние вече сами да решават съдбините си, посочи Фратев. Той подчерта, че добронамереният и точен прочит на новата ни история показва, че в нея има много противопоставяния и омраза, които са изцедили, а и днес изцеждат силите на нацията. „Но има и величави примери за сплотяване около националните идеали. Това е спомогнало на България за броени десетилетия след Освобождението да се превърне в чудото на тогавашна Европа“, каза още Фратев.

Венци пред Паметника на руските освободители бяха положени от името на министъра на отбраната Тодор Тагарев и началника на отбраната адм. Емил Ефтимов. Венци и цветя положиха на паметника кметът на Пловдив Костадин Димитров, областният управител на Пловдив Илия Зюмбилев, председателят на Общински съвет – Пловдив Атанас Узунов, командири на военни формирования, почетни консули, кметове на райони, политически партии, родолюбиви и обществени организации, признателните граждани.

Пред Паметника на опълченците на Централни гробища в Пловдив бе отслужена панихидата за загиналите за свободата на България герои.

Вечерта на пл. „Централен“ в 18:30 ч. ще се състои тържествена проверка – заря по повод Националния празник на Република България – 3 март, с участието на военни формирования от гарнизон Пловдив.

По повод Националния празник, Община Пловдив организира два концерта с вход свободен за пловдивчани и гости на града – пловдивчани и гости на града могат да чуят Биг Бенд Пловдив с диригент Николай Гешев и солист Едит Унджияни празничният концерт на Представителен духов оркестър на ВВС с диригент кап. Димитър Христов.

Варна

С военен ритуал и издигане на националното знаме започна днес честването на Трети март във Варна.

На тържеството се събраха областният управител проф. Андрияна Андреева, кметът Благомир Коцев, депутати, много граждани. Празника уважиха свещеници от Варненската и Великопреславска митрополия, както и районният мюфтия на града Исмаил Ахмедов.

Варна Трети март
Снимка: БТА

Сред гостите на тържеството беше и Иван Караджов – военен ветеран, участвал във Втората световна война, който е на 100 години и 9 месеца. За БТА той разказа, че се е бил в битката край Драва, като тогава е бил на 21 години – най-млад в своята част. Участието му във военните действия продължило девет и половина месеца – през 1944-1945 година. За мен Трети март е много голям празник, посочи Караджов. Той припомни, че на война се дават много жертви и никой не знае дали и кога ще се върне у дома. Животът е нещо много ценно и дано и днес да има българи, които са готови да дадат всичко и да обичат Родината, каза още Караджов.

Празникът във Варна продължава с поднасяне на венци и цветя пред паметниците на воините, загинали за освобождението на България. Началото на празничния концерт спектакъл е предвидено за 17:00 часа. В 19:30 ч. на площад „Антон Новак“ в Морската градина ще се състои тържествена заря-проверка.

Съорганизатори на събитията в крайморския град са Общината, Военноморските сили и Варненската и Великопреславска света митрополия.

Бургас

С авто-мото шествие, тържествен ритуал и молебен с полагане на венци и тематичен концерт в Бургас бе отбелязан националният празник Трети март.

Начало на празничните събития постави традиционният авто-мото поход „Българовско шествие“. В него се включиха десетки мотористи и автомобили, които потеглиха от Морска гара в посока град Българово. Те преминаха през част от главните улици и булеварди на града с развети трибагреници.

Трети март Бургас
Снимка; БТА

През това време из централните пешеходни улици на Бургас, облечени в традиционни носии момичета от фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“, раздаваха на минувачите български флагчета. Инициативата за подаряването на 3000 знаменца на жителите и гостите на града е на общинската администрация.

Официалните чествания се проведоха на площад „Атанас Сиреков“ с ритуал по издигане на националния флаг на Република България, както и флаговете на Европейския съюз и Община Бургас, последван от молебен за благоденствие, отслужен от представители на бургаското духовенство. След това те произнесоха и заупокойна молитва за загиналите за освобождението на България пред Паметника на загиналите в Руско-турската освободителна война 1877 – 1878 г. В ритуала по полагането на венци и цветя се включиха редица местни организации, както и представители на местната власт.

Празничната програма продължи с тематичен концерт под надслов „Рождество на свободата“ с автор Христо Симеонов. Стотици се събраха на площад „Св. св. Кирил и Методий“, за да наблюдават спектакъла, съчетаващ рецитал и танцови и музикални изпълнения на възпитаници на Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел.

До края на деня по повод празника всички музеи в града, както и Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“, посрещат посетители при вход свободен, а ул. „Алеко Константинов“ е преобразена в арт базар.

По-късно в Центъра за съвременно изкуство и библиотека предстоят и две тематични прожекции на филмите „Под игото“ (1952 г.) и историческата драма „Свобода или смърт” (1969 г.).

Стара Загора

Стотици жители и гости на Стара Загора се включиха в паметното шествие „За Свободата… Да развеем българското знаме!“ и пренесоха на ръце 300-метров български трибагреник, като извървяха пеша разстоянието от три километра от центъра на града до Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“.

Това е мястото, където през 1877 г. се водят най-кръвопролитните и решителни битки за освобождаване на Стара Загора, а хиляди опълченци загиват, за да спасят Самарското знаме.

Трети март Стара Загора
Снимка: БТА

След като военнослужещи, деца, ученици, малки и големи пренесоха българското знаме, трикольорът „обгърна“ мемориала, където беше кулминацията на празничните прояви и общоградското честване. Там присъстващите се насладиха на концерт на певицата Невена Цонева.

Честванията на националния празник в Стара Загора започнаха с молебен за България, който беше отслужен от свещеници от Старозагорската епархия в катедралния храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“. След това едновременно пред всеки паметник, посветен на Трети март в града, бяха поставени венци и цветя. А в 10:30 ч. се състоя и ритуалът за издигане на националното знаме на България, знамето на Европейския съюз и знамето на община Стара Загора пред местната администрация.

От 16:00 ч., на площада пред Община Стара Загора, Народно читалище „Настроение – 2017“  започна традиционната си инициатива „Пробуждане с хоро“.

Плевен

С посрещане на началника на щаба на Пето бригадно командване полк. Пламен Маринов от почетния караул в Плевен на площад „Възраждане“ започна тържественият ритуал по повод Националния празник на България – 3 март. Стотици плевенчани на различна възраст бяха дошли, за да почетат паметта и делото на героите, дали живота си за свободата на България.

Трети март Плевен
Снимка: БТА

Сред присъстващите бяха народни представители, областният управител Виолета Иеремиева, председателят на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански, общински съветници, кметът на община Плевен д-р Валентин Христов и други.

Пред вечния огън на параклис-мавзолея „Свети Георги Победоносец“ плевенски свещеници отслужиха панихида за загиналите воини.

Тържественият ритуал продължи с минута мълчание пред паметта на загиналите за свободата на България и с поднасяне на венци и цветя пред параклис-мавзолея „Свети Георги Победоносец“.

Празничният 3 март в Плевен продължава с концерти в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, пред Панорама „Плевенска епопея“ и на площад „Възраждане“ в следобедните часове.

Русе

Множество хора се събраха пред Паметника на свободата в Русе.

Свещеници от Русенската митрополия отслужиха заупокойна молитва в памет на героите и благодарствен молебен за извоюваната свобода.

Трети март Русе
Снимка: БТА

В церемонията участваха Почетната рота от Русенския гарнизон и Общинският духов оркестър.

В края на тържеството бяха поднесени венци и цветя.

Празничната програма продължава в Доходното здание с концерт-спектакъла „Поклон и памет“. В него участват изпълнители и състави от Общинския младежки дом, Общинския детски център за култура и изкуство и фолклорен танцов театър „Найден Киров“.

Клуб за народни танци „Родолюбец“ кани всички русенци и гостите на града да се хванат на най-дългото хоро в Парка на младежта, а актьорите от Русенския театър ще представят тази вечер спектакъла „Епопея на забравените“ – по Иван Вазов.

Перник

Десетки перничани се събраха пред Двореца на културата, за да почетат подвига на героите, борили се за свободата. Под звуците на химна на Република България бе издигнат националният флаг.

Трети март Перник
Снимка: БТА

Областният управител на Перник Людмил Веселинов посочва, че Трети март е символ на нашата национална свобода, културно наследство и духовно богатство.

В празничната програма се включиха децата от Детска градина „Родолюбче”, които припомниха на насъбралото се множество родолюбиви стихове и песни. Стихотворението „България” на Христо Фотев бе атрактивно представено от Божения Николова от Средното училище с преподаване на чужди езици „Д-р Петър Берон“ с участието на Балетната школа „Ида” към Обединения детски комплекс (ОДК).

В празничната програма участваха още Духовият оркестър с диригент маестро Трифон Трифонов и Ансамбълът за народни песни и танци „Граовска младост” с художествен ръководител Венцислав Андонов.

Кърджали

Шествие на представителните блокове на учебните заведения в Кърджали беляза началото на тържествената програма. То бе водено от кмета Ерол Мюмюн, гвардейци и мажоретки.

Трети март Кърджали
Снимка; БТА

В словото си кметът Ерол Мюмюн подчерта, че пътят до 3 март започва от хайдушките поляни, преминава през нелегалните комитети на Васил Левски, изкачва стръмните сипеи на Ботевия връх Вола, за да се стигне до днешната свещена дата.

При официалното честване на 3 март в Кърджали, бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Освободителите в Градската градина, кърджалийци се поклониха пред саможертвата на отдалите живота си за свободна България на колене, с едноминутно мълчание. Тържествата продължиха с празнична програма, дело на съставите при Дом на културата.

Враца

Стотици врачани и гости на града се включиха днес в отбелязването на 146-ата годишнина от Освобождението на България. Празникът започна с шествие по централната улица на града, водено от духова музика и над 20-метров български флаг. Знамето носеха представители на танцовите школи, наградени през годината за различни постижения ученици, общинското ръководство и народни представители.

Враца трети март
Снимка: БТА

Шествието стигна до централния площад, където се проведе церемония по издигане на българското знаме от представителна рота на военно формирование 54 990. След кратка литературно-музикална програма, с участието на актьорите Цветана Горкиева и Борислав Борисов, и полагане на венци и цветя на признателност пред паметника на Христо Ботев, празникът завърши с голямо българско хоро, водено от танцьорите на представителен танцов ансамбъл „Хемус“.

По случай Трети март за поредна година общинското ръководство на Враца подари на над 600 първокласници в общината българския флаг. По думите на заместник-кмета Петя Долапчиева за деветте години от началото на тази инициатива са подарени над 17 хиляди знамена.

Монтана

С митинг на централния площад „Жеравица“, издигане на националното знаме, приветствие на кмета Златко Живков, поднасяне на цветя пред паметника на загиналите във войните за национално освобождение, панихида за загиналите в руско-турската освободителна война от 1877-1878 година и концерт в Монтана беше отбелязан Националният празник – 3 март.

Трети март Монтана
Снимка: БТА

За празника в центъра на Монтана се стекоха над 2000 души, които носеха национални знамена, а някои бяха облечени и в национални носии и четнически униформи от времето Възраждането. В церемонията участваха войници от поделение във Враца, които изпълниха тържествен ритуал по издигане на националното знаме. Протосингелът на видинската митрополия архимандрит Антим отслужи панихида за успокоение на душите на загиналите в освободителната война български опълченци и руски войни. В приветствието си към гражданите той заяви, че всички трябва да помнят с колко жертви е извоювана свободата на България и да я ценят, защото тя е най-голямото благо.

След поднасянето на цветя пред паметника на загиналите във войните за национално освобождение, празникът продължи с двучасов концерт, наречен „Любими песни от любими български филми“. Концертът изнесоха децата от Обединен детски комплекс „Ние врабчетата“ в Монтана, които изпълниха известни песни от филмите „Вчера“, „Софийска история“, „Фильо и Макензен“ и т.н. Със свои изпълнения в концерта участваха кметът на Монтана Златко Живков и зам.-кметът Диман Георгиев. Живков изпълни песента „Спри не си отивай“ от филма „Адаптация“, а Георгиев песента от филма „Хъшове“.

Видин

С празнично шествие, поднасяне на цветя и историческа възстановка Видин почете Трети март. Честванията за 146-ата годишнина от Освобождението на България започнаха със заупокойна молитва пред паметника на загиналите румънски воини в с. Иново. След това през централната градска част премина празнично шествие, в което се включиха ученици, учители, представители на институциите и граждани.

Трети март Видин
Снимка: БТА

Официалната церемония на централния площад „Бдинци“ започна с издигане на знамето на Република България под звуците на националния химн.

Поздравителен адрес беше прочетен от името на заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова.

Венци и цветя на паметника на Трети пехотен бднински полк положиха представители на държавни институции, учебни заведения, кметът на Община Калафат (Румъния), политически партии и много граждани.

Видинчани и гостите на града наблюдаваха възстановка на историческите събития за освобождаването на града по време на Руско-турската война (1877-1878 г.). В нея участваха членовете на Сдружение за съхраняване на националните традиции „Бдинци“, над 100 ученици и много доброволци. Тържествата завършиха с полагане на цветя пред паметника на опълченците от Видинския край в Крайдунавския парк.

Ямбол

С тържествен военен ритуал в Ямбол отбелязаха 146 г. от Освобождението на България. Честванията по случай националния празник 3 март започнаха с церемония по издигане на националното знаме на централния площад и продължиха с шествие до Паметника на загиналите за свободата до Военния клуб.

Почетния строй на представителните военни роти на площада прие началникът на Ямболския гарнизон и командир на авиобазата „Безмер“ полк. Милен Димитров. Благодарствен молебен за извоювалите българската свобода отслужиха енорийските свещеници отец Стоян и отец Жельо.

Ямбол Трети март
Снимка; БТА

В шествие под съпровода на градския духов оркестър стотици граждани, представители на местната и на държавната власт и военнослужещи се отправиха към Паметника на загиналите за свободата. Там беше отслужена заупокойна молитва, а паметта на героите бе почетена с падане на колене и поднасяне на венци и цветя.

Започна и туристическият поход „По стъпките на Освобождението“. Маршрутът му е от паметника на Иван Параскевов, инициаторът за създаване на Браилското знаме – първообраз на националния ни трибагреник, Средновековната крепост „Дъбилин“, Брънековата къща, паметната плоча на Стелияна Параскевова и хълма Боровец, където на 55-метров пилон е издигнато българското знаме.

По случай Трети март знакови сгради и паметници в града снощи бяха осветени в цветовете на националния трибагреник. Ден на отворени врати днес е обявен в Музея на бойната слава и в културно-информационния център „Безистен“ в Ямбол.

Петрич

С художествена композиция „Благословена българска земя“ пред паметник „Загинали за родината“ на площад „Македония“ в Петрич започна тържествената програма в Петрич. Композицията беше подготвена от възпитаниците на Първо основно училище „Кочо Мавродиев“ в южния град. Десетки петричани се събраха, за да почетат паметта на загиналите за свободата.

Трети март Петрич
Снимка: БТА

Сред присъстващите бяха народният представител Костадин Стойков, кметът на община Петрич Димитър Бръчков, председателят на Общинския съвет инж. Светла Данаилова, общински съветници, общественици, културни дейци, жители и гости.

Тържествената програма продължи с минута мълчание в памет на загиналите за свободата на България и с поднасяне на венци и цветя пред паметника на загиналите за родината.

Концерт-спектакъл „Имало едно време и пак ще я има – България“, изнесоха възпитаниците на Центъра за подкрепа на личностното развитие при Общински детски комплекс – Петрич на площад Евтим Евтимов в южния град.

Още новини – четете тук