Начало Водещи „Черен код“: Какво се случва със затворите и арестите в Нидерландия

„Черен код“: Какво се случва със затворите и арестите в Нидерландия

134
българин, затвор

„Черен код” – така министърът на правосъдието на Нидерландия Ингрид Кунради определи наскоро пред парламента ситуацията със затворите и арестите в страната, съобщиха местните медии.

Затворите и полицейските участъци в Нидерландия са пълни до краен предел и вече няма място за нови задържани и арестанти. Обявено бе, че затворниците могат да бъдат изпращани у дома три дни по-рано в края на присъдите им.

Според министъра тази мярка е „неизбежна”. Кунради дори очаква да бъде увеличен броят на дните за предсрочно освобождаване, съобщи новинарската агенция АНП. За тази цел министърът работи върху „авариен клапан” в действащите правила и иска да използва тази възможност, само ако в даден момент наистина не остане място в затвора или полицейския участък, както пише тя до парламента. Министър Кунради посочва, че пускането на хора от полицейски арести би било по-нежелателно, тъй като там се намират хора, които току-що са били арестувани или трябва да останат там за момента по подозрение в скорошно престъпление.

Проблемът: персонал и присъди

Според Министерството на правосъдието, цитирано от АНП, килиите са пълни, защото капацитетът им е твърде малък. Отдавна има огромен недостиг на персонал, което е довело до предприемането на редица мерки: през последните месеци например десетки задържани са били изпращани у дома още в петък, когато иначе присъдите им биха приключили в понеделник. Това вече ще може да се случи всеки ден от седмицата.
Министър Кунради казва, че й е писнало да предприема тази мярка. „Направихме всичко възможно, за да предотвратим това. Но моята кутия с инструменти е празна. Това е неизбежно.”

Съдебният съвет обаче смята за тревожно по-ранното пускане на задържаните, съобщи телевизия Ен О Ес. „Съдебните решения трябва да се изпълняват по начина, по който са наложени. Нидерландската държава трябва да създаде условия за това, което за съжаление не се случва в момента”, казват оттам.
Министър Кунради има и недостиг на килии. Това отчасти се дължи на налагането на по-дълги присъди и повече мерки за неотклонение.

Поради повишеното внимание към жертвата в наказателния процес, присъдите в Нидерландия стават все по-високи, пише „Алгемейне Дагблад”. Наказанията в Нидерландия са били по-леки от средните за Европа около 2000 г., но сега са по-строги. Освен това Нидерландия е единствената страна в Европа, където доживотната присъда е наистина доживотна, припомня вестникът.

Решенията
Предсрочното освобождаване е само едно от възможните решения, които се предприемат.
Министър Кунради иска да вдъхне нов живот на затвори, които вече не се използват, както и да бъдат построени контейнерни комплекси, в които да бъдат затваряни провинилите се, съобщи телевизия Ен О Ес.

Тя също иска да проведе експерименти с по-малко служители в затворите и проучва възможностите за настаняване на нидерландски затворници в килии в Естония.

Съдбата на затворените затвори

През 2016 г. крал Вилем-Александър откри съдебния комплекс Заанстад във Вестзаан – най-големият и най-модерен затвор в Нидерландия, построен по поръчка на Министерството на сигурността и правосъдието.

Но има много вече затворени затвори. Опразнените затвори са превърнати в хотели или културни центрове, припомня „Дойче веле”.

Комплексът за изтърпяване на наказанията при „Вълчия площад” в центъра на Утрехт е един от най-старите затвори в Нидерландия.
Отворен в далечната 1856 г. и до затварянето си през 2014 г., това е бил най-старият килиен затвор в Нидерландия, използван като такъв, разказа за БТА историкът Берт Поортман. Всяка първа събота на месеца той е гид на тур, в който разказва за Волфенбург (Вълчия замък) – бившия затвор, който преди векове е бил в края на града, а днес е в центъра. Има много желаещи за тура в затвора, който е за символична сума, и датите се запълват бързо.
В бившия затвора има фитнес зала, организират се събития и симпозиуми, също и дни на „Кафене за поправка” (нидерландска доброволческа инициатива за поправка на счупени уреди).

Килиите се използват като ателиета на бижутери, офиси на журналисти, художници и различни хора със свободни професии, татуисти и други.

Има само една истинска килия: запазена е както е била, за да бъде показвана на любознателните посетители.
От 2021 г. комплексът е с нов собственик – „АМ & До живот” (AM & Levenslang) – който има амбицията да му даде нов живот: с хотел, ресторант, споделени пространства за работа.

Репликата „Отивам в затвора” ще има нов, съвсем друг смисъл.