Постоянният представител на Франция в ООН Никола дьо Ривиер призова за скорошно провеждане на нови местни избори в Северно Косово с участието на всички общности, за да бъдат избрани нови кметове на четирите общини в тази част на страната, предимно населени със сърби, съобщи новинарският портал „Косова Нюз“.
Дьо Ривиер отправи този призив на заседанието на Съвета за сигурност на ООН, което беше организирано в Ню Йорк вчера, за да бъде обсъден шестмесечният доклад за работата на мисията на ООН в Косово (ЮНМИК).
В неделя се проведе референдум „за“ или „против“ отстраняването от длъжност на албанските кметове в общините Звечан, Зубин поток, Лепосавич и Северна Митровица в Северно Косово, предимно населени със сърби. Референдумът беше бойкотиран от сърбите, които преди това инициираха процеса за отстраняването на кметовете чрез петиция. Избирателната активност беше много ниска и поради тази причина кметовете запазиха постовете си.
До референдума се стигна, след като на местните избори в Косово на 23 април миналата година косовските сърби в четирите общини, в които са мнозинство, бойкотираха вота и избирателната активност беше 3,5 на сто. В резултат на това за кметове на тези общини бяха избрани косовски албанци, което предизвика напрежение както на местно ниво, така и между Белград и Прищина.
Сърбия и косовските сърби не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията си под егидата на ЕС.
След нарастването на напрежението в Северно Косово покрай встъпването в длъжност на новите кметове и постоянните искания от страна на международния фактор за провеждане на нови избори там, правителството на Косово представи през септември миналата година административна инструкция, която дава възможност на гражданите на Косово да искат отстраняване на кметове на общини от длъжност чрез петиция.
Пътят към референдума на 21 април беше проправен от петиция, след като кметовете в четирите общини заявиха, че няма да подават оставка, а ще изчакат резултатите от инициативата за отстраняването им.
„Франция припомня, че оттеглянето (т.е. оставката – бел. ред.) на настоящите кметове албанци щеше да бъде най-бързият начин за повторно установяване на представителна демокрация в четирите общини на север (в Косово) и щеше да бъде знак за деескалация на напрежението там,“ посочи френският постоянен представител.
Според цитираните от КосоваПрес официални данни на Централната избирателна комисия (ЦИК) на Косово за референдума на 21 април са гласували общо 265 души от 46 556 граждани, имащи право на глас. В Звечан е гласувал само един човек, който е бил „против“ отстраняването на кмета на общината от длъжност.
Тези резултати означават, че настоящите кметове на общините Звечан, Зубин поток, Лепосавич и Северна Митровица, ще продължат да изпълняват длъжността си, тъй като за отстраняването им бяха нужни 50 процента плюс 1 от имащите право на глас, отбелязва „Косова Нюз“.
На вчерашното заседание на Съвета за сигурност на ООН косовският президент Вьоса Османи каза, че сърбите в Косово трябва да благодарят на сръбския президент Александър Вучич за това, че албанските кметове остават на поста си, пише албанската редакция на Радио Свободна Европа.
Думите на Османи идват, след като „Сръбска листа“, най-голямата партия на сърбите в Косово, която се ползва с подкрепата на официален Белград, бойкотира референдума на 21 април и призова сърбите в четирите северни косовски общини да направят същото.
Вучич, цитиран от Радио Свободна Европа, каза, че бойкотът от страна на сърбите е основателен, тъй като по негови думи през последните месеци в северната част на Косово броят на албанските избиратели изкуствено е бил завишен.
Никой представител на дипломатическа мисия в Косово или международен наблюдател на референдума не потвърди твърденията на Вучич за изкуствено завишаване на броя на гласоподавателите, отбелязва Радио Свободна Европа.