Начало Новини Фондовите пазари в Китай отчитат най-доброто си седмично представяне за последните 16...

Фондовите пазари в Китай отчитат най-доброто си седмично представяне за последните 16 години на фона на нови монетарни стимули

34
Фондовите пазари в Китай отчитат най-доброто си седмично представяне за последните 16 години на фона на нови монетарни стимули

Китайската народна банка (People’s Bank of China) понижи днес лихвените проценти и инжектира ликвидност в банковата система, след като Пекин предприе нови стимили, за да върне икономическия растеж към тазгодишната цел от приблизително 5 на сто, предаде Ройтерс.

Китайската народна банка намали днес изискването за размера на задължителните резерви на банките,(съотношението на задължителните резерви (RRR) или съотношението на резервите в брой (CRR) е процентът от клиентските депозити и други ликвидни активи, които търговските банки трябва да съхраняват в своята институция или в централната банка), с 50 базисни пункта (0,5 процентни пункта), заяви управителят на институцията Пан Гуншън. Това е второто намаление през тази година.

Очаква се този ход да освободи 1 трилион юана (142,5 милиарда долара) ликвидност в банковата система. Освен това централната банка обяви и  намаляване на референтния лихвен процент по седемдневните споразумения за обратно изкупуване (репо сделки) с 20 базисни точки до 1,50 на сто от 1,7 на сто по-рано.

Мерките влиза в сила от днес. Пан Гуншън остави отворен въпроса за ново намаление на съотношението на задължителните резерви по-късно през годината.

Като се има предвид слабото търсене на кредити от страна на домакинствата и бизнеса, инвеститорите са по-фокусирани върху фискалните мерки(тези определяни от правителството, бел,. ред), които се очаква да бъдат обявени през следващите дни.

„Днешното намаление с 20 базисни пункта на лихвения процент по едноседмичните репо сделки и намалението от 50 базисни пункта в съотношението на задължителните резерви представлява прилагане на политиките, обявени по-рано“, каза Франсис Чъунг, ръководител на стратегията за валутни курсове и лихви на Китайската народна банка.

За последно централната банка на страната намали цената на заема на инструмента за краткосрочна ликвидност с 10 базисни пункта през юли.

Очаква се да бъдат обявени повече финансови мерки преди едноседмичните празници в Китай, започващи на 1 октомври.

Китай планира също да издаде специални държавни облигации на стойност около 2 трилиона юана (284,43 милиарда долара) тази година като част от нови стимули, заявиха пред Ройтерс източници, запознати с въпроса.

Пакетът мерки „ще повиши годишното производство с 0,4 на сто“, заяви главният икономист на „Кепитъл икономикс“ (Capital Economics), отговарящ за Азия, Марк Уилямс.

„Нов пакет в този размер, който беше приложен скоро, трябва да е достатъчен, за да осигури растеж в съответствие с целта (за ръст) от „около 5 на сто“, допълни той.

Втората по големина икономика в света е изправена пред силен дефлационен натиск поради рязък спад на пазара на имоти и крехко потребителско доверие, които разкриха нейната прекомерна зависимост от износа във все по-напрегната световна търговска среда.

Голям набор от икономически данни през последните месеци не отговарят на прогнозите, което поражда опасения сред икономистите, че целта за растеж е изложена на риск и че може да има по-дългосрочно структурно забавяне.

Днес данните показаха, че промишлените печалби се връщат към рязко свиване през август.

„Вярваме, че постоянната слабост на растежа (на икономиката) е ударила прага на болката на политиците“, заявиха анализатори на американската банка „Голдман Сакс“ (Goldman Sachs).

Китай има за цел да набере още 1 трилион юана чрез отделно специално емитиране на държавен дълг, за да помогне на местните власти да се справят с проблемите си с дълга.

По-голямата част от стимулите все още отиват в инвестиции, но възвръщаемостта намалява и разходите обремениха местните правителства с дълг от 13 трилиона долара.

Очертаващите се мерки ще отбележат лека промяна към стимулиране на потреблението – посока, която Пекин иска да поеме повече от десетилетие, но постигна малък напредък.

Разходите на домакинствата в Китай са по-малко от 40 на сто от годишното икономическо производство, около 20 процентни пункта под средното в световен мащаб. За сравнение инвестициите са с 20 пункта по-високи, като по този начин подхранват много повече дълг, отколкото растеж.

Държавните ръководители на Китай също така обещаха да стабилизират проблемния пазар на недвижими имоти, заявявайки, че правителството трябва да разшири списъка с жилищни проекти, които могат да получат допълнително финансиране, и да съживи неизползваната земя (за строителството им).

Срещата през септември обикновено не е форум за обсъждане на икономиката, което предполага нарастващо безпокойство сред официалните лица.

„Стратегията „шок и страхопочитание“ може да има за цел да даде тласък на пазарите и да повиши доверието“, заявиха в съобщение анализатори на японската компания „Номура“ (Nomura).

„Но в крайна сметка все още е необходимо Пекин да въведе добре обмислени политики за справяне с много от дълбоко вкоренените проблеми, особено по отношение на това как да се стабилизира сектора на имотите“, пише още компанията.

Въпреки противоречивите икономически данни борсите в Китай и Хонконг са напът да постигнат най-доброто си седмично представяне за последните 16 години, допълва Ройтерс.

Водещите китайски компании, включени в индекса на сините чипове CSI300 и бенчмаркът Shanghai Composite нараснаха съответно с 15 и 12 на сто за седмицата – най-силното седмично представяне от края на 2008 г., и съответно с 3,8 и 2,1 на сто в днешната търговия 

Хонконгският индекс Hang Seng също добави близо 13 на сто за седмицата.

Акциите на компаниите за недвижими имоти в Китай увеличиха печалбите си днес, като се покачиха със 7,8 на сто заради обещанието от септемврийската среща на висшето държавно ръководство да стабилизира жилищния пазар.

Потребителските настроения също бяха приповдигнати, което се отрази със скок от 7,2 на сто на акциите на потребителските стоки. Акциите на производителя на ликьор „Маутай“ (Moutai) поскъпнаха с 4,7 на сто.

Индексът Hang Seng в Хонконг се повиши с 3,5 на сто, воден от акциите на технологичните компании, които поскъпнаха днес с 6,6 на сто.

Акциите на китайския гигант за електронна търговия „ДжейДи.ком“ (JD.com) и на местната фирма за доставка на храна „Мейтуан“ (Meituan) се покачиха с повече от 10 на сто днес.