Начало Водещи Фонд със скрити условия: какво спечели и какво не получи Украйна

Фонд със скрити условия: какво спечели и какво не получи Украйна

69
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски.
Снимка: БТА

САЩ и Украйна ще създават съвместен фонд за инвестиции и възстановяване. Как ще работи той и какво се надяват да постигнат двете страни? Много неща остават неясни и след подписването на споразумението.

Споразумение за редкоземни метали, за полезни изкопаеми, природни ресурси и минерали или просто икономическо споразумение – това са различните наименования на договора, който САЩ и Украйна искаха да сключат веднага след встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп. След множество опити и промени на 30 април между Вашингтон и Киев беше подписано „Споразумение за създаване на американско-украински фонд за инвестиции и възстановяване“.

То се състои само от десет страници плюс приложение от още две. След подписването вицепремиерката на Украйна Юлия Свириденко заяви, че съгласно документа нейната страна ще създаде инвестиционен фонд за възстановяване съвместно със САЩ, за да привлече мащабни инвестиции. В споразумението не се споменават никакви дългови задължения на Украйна към САЩ и то не променя курса на Киев към европейска интеграция.

Как ще функционира фондът?

Свириденко каза, че САЩ ще правят вноски във фонда – като наред с преките финансови средства това може да включва и системи за противовъздушна отбрана. От своя страна Киев трябва да внася във фонда 50 процента от плащанията за нови лицензи за добив на важни суровини, но може да прави и допълнителни вноски.

Фондът ще използва средствата за проекти за добив и преработка на минерали, нефт и газ, както и за свързаната с тях инфраструктура. По конкретните инвестиционни проекти, финансирани от фонда, ще се произнасят и двете страни. Фондът ще инвестира изключително в Украйна.

„Предполагаме, че през първите десет години печалбите и приходите на фонда няма да бъдат разпределяни, а само ще бъдат инвестирани в Украйна – в нови проекти или във възстановяване. Условията предстои да бъдат обсъдени допълнително“, каза още вицепремиерката.

Споразумението между САЩ и Украйна трябва да бъде ратифицирано от украинския парламент. Фракцията на опозиционната партия „Европейска солидарност“ обаче е недоволна, че депутатите не са били включени в преговорите по това споразумение. Тя призовава президента Володимир Зеленски да проведе разговори с представители на парламентарно представените политически сили.

Кога ще бъдат направени първите инвестиции?

Според Иля Несходовски от украинската обществена организация „Мрежа за защита на националните интереси“, споразумението със САЩ е необходимо на Украйна. „Ние плащаме, даваме част от доходите за нашите ресурси, но в замяна получаваме военна и финансова подкрепа, както и американски инвестиции. Тъй като американците ще контролират начина, по който се правят инвестициите, се предполага, че след това те ще бъдат и по-склонни да инвестират в украинската икономика“, обяснява той.

Инвестициите обаче няма да постъпят веднага. Експертите смятат, че те могат да се очакват едва след края на горещата фаза на войната на Русия срещу Украйна, след замразяването на конфликта или подписването на мирно споразумение.

„По време на войната новите проекти са изключени. Не мисля, че те ще бъдат възможни преди средата на следващата година. Защото компаниите, които искат да инвестират в Украйна – независимо дали в суровини, добив или преработка – трябва да заложат това в бюджетите си за следващата година“, казва за ДВ Анатолий Амелин от мозъчния тръст Украински институт за бъдещето.

Той предполага, че в най-добрия случай американските инвестиции ще дойдат в Украйна най-рано през 2027 или 2028 година.

Ще бъде ли възобновена военната помощ от САЩ?

В същото време експертите посочват, че споразумението е политически изгодно за Украйна, тъй като продължава сътрудничество със САЩ, включително за засилване на американската военна помощ. „Това е голямо политическо и дипломатическо постижение за Украйна“, написа във Фейсбук ръководителят на Киевската школа по икономика и бивш украински министър на икономиката Тимофей Милованов.

„Споразумението осигурява на Тръмп вътрешнополитически успех, който подобрява и отношението към Украйна в САЩ. Украйна е успяла да защити интересите си. Всички драконовски изисквания към украинската страна бяха отхвърлени въпреки невъобразимия натиск. Сега споразумението изглежда справедливо и открива възможности за по-нататъшна американска военна помощ за Украйна.“

Наблюдателите отбелязват, че веднага след подписването на споразумението Доналд Тръмп се е съгласил да продаде на Украйна оръжия на стойност най-малко 50 милиона долара – за първи път през втория си мандат.
Получи ли Зеленски гаранции за сигурност?

В същото време подписаното споразумение не съдържа никакви гаранции за сигурността на Украйна от страна на САЩ – макар точно тази идея да беше залегнала в основата му. Президентът Володимир Зеленски не криеше, че иска да получи гаранции за сигурността на страната си в замяна на достъпа до украински суровини.

„Това е споразумение за бъдещето. То има по-скоро политически характер и представлява опит за възстановяване на отношенията със САЩ. Но то не съдържа никакви гаранции за сигурност, а това е истински проблем за Украйна“, казва Евген Магда от украинския мозъчен тръст Институт за световна политика. В интервю за ДВ той посочва още, че Украйна вече е подписала над 30 споразумения за сигурност с международни партньори, които са по-полезни за гарантирането на сигурността на страната, отколкото споразумението със САЩ за създаване на инвестиционен и възстановителен фонд.

Споразумението изплаши руския елит

Междувременно в Москва представителите на руския елит се опасяват от сближаване между Зеленски и Тръмп и смятат, че Кремъл може да изпусне шанса да сключи изгодна сделка за Украйна, пише „Вашингтон Пост“, позовавайки се на източници.

Руски чиновник, пожелал да запази анонимност, е разказал пред изданието, че се засилва натискът спрямо руския президент Владимир Путин поне да се престори, че е готов на отстъпки. По думите на чиновника, в противен случай Русия е заплашена от нов пакет американски санкции, който вече е подготвен от сенатор Линдзи Греъм. Те биха били сериозен удар, защото дефицитът на бюджета вече расте, посочил събеседникът на „Вашингтон Пост“.

Той е заявил и, че въпреки интензивните уверения за успешно справяне на Русия със санкциите, опасенията за състоянието на икономиката играят все по-голяма роля. „Икономика не може да се строи само на базата но мобилизационен модел.“

*Текстът е публикуван в „Дойче Веле“. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ