Начало Новини Финансово ембарго ли са мерките на турското правителство за икономии от бюджета...

Финансово ембарго ли са мерките на турското правителство за икономии от бюджета за анадолските печатни медии?

49
Финансово ембарго ли са мерките на турското правителство за икономии от бюджета за анадолските печатни медии?

Мерките за строги икономии на правителството се превърнаха във финансово ембарго главно за анадолските печатни издания, посочи президентът на Съвета за глобални медии (КГК) и представител на собствениците на анадолските медии Мехмет Али Дим. 

В писмено изявление, публикувано на сайта на Съвета той посочва, че “намаляването на средствата за реклама и абонаменти на публичните институции в местните печатни издания, което евключено в мерките на правителството за икономии, ще постави вестниците по места в затруднено положение и ще улесни по-лесното им закриване”.

Анадолски печат е събирателно название на местните печатни издания. Свързано е с това,че преди повече от един век главно вестниците в Анадола с публикациите си оказват много силна подкрепа на национално освободителното движение на Мустафа Кемал Ататюрк.

Какво точно се случи?

На 17 май т.г.  министърът на хазната и финансите Мехмет Шимшек публикува циркулярно писмо, с което се въвеждат най-строги мерки за икономии от бюджета в различни сектори. Документът бе обнародван в Държавен вестник и се приведе в действие.

Съгласно въпросното циркулярно писмо публичните институции и организации няма да могат да закупуват по никакъв начин ежедневници, нито да се абонират за издания, които не са свързани с тяхната сфера на дейност. Освен това няма да бъдат публикувани доклади, книги, списания, бюлетини и други подобни публикации, насочени към популяризиране на администрацията и нейната дейност.

Решението предизвика тревога и протести както сред милионите служители на печата, така и сред собственици и ръководители на печатни издания на местно ниво.

„За съжаление винаги, когато се въвеждат мерки за икономии, на първо място се орязват абонаментите главно на местните медии и особено приходите от рекламите и съобщенията, които те получават от местните власти. Това е грешка и това не е спестяване. Заглушаването на гласа на нашите градове, който се чува чрез  анадолския печат, ще има отрицателно въздействие върху нашата демокрация и ще лиши хората от местния им контрол. Смятаме, че това ще доведе до някои проблеми на този етап. От вестници и новини не се пести. Приканваме всички професионални организации да действат съвместно по този въпрос. Приходите от реклами и обяви, както и абонаментът, са живителна вода за анадолския печат“, заяви Мепмет Али Дим пред „Артъ Герчек“.

Според изданието „Артъ Герчек“ най -големият източник на приходи за анадолския печат са официалните съобщения и абонаменти на обществените институции. 

Докато разходите се увеличават, приходите намаляват. Повечето от местните вестници дори не могат да изплащат заплати на служителите си. През последните два месеца след обнародване на решението приходите от реклами и обяви за анадолския печат са намалели с почти 50 процента, посочва изданието.

Според проф.д-р Сюлейман Ирван от Факултета от Факулетат по комуникации в университета Юскюдар все  по-трудни дни очакват  тружениците на словото в местните медии.

“Високият обменен курс на валутите,инфлацията и произтичащата от това икономическа криза най- тежко се отразиха върху местните медии.Допълнително към това сега ще  се прибавят и съкращенията на приходите от реклами и прекратяването на  абонаментите,които са най-големите източници на приходи за местните вестници.Сега ще има съкращения на приходите от реклами и абонамент. Вестниците, които не могат да намерят начин да продължат да излизат, ще се слеят или ще спрат да излизат. Това ще предизвика много служители и репортери да останат без работа“, каза той.

Продължават потестите  срещу т.н. „Спестовен циркуляр“, който блокира приходите от абонамент и реклама на местната преса. Професионални организации и местни вестници призовават за отмяна на циркуляра, който те описват като „смъртна присъда“.

На снимките Мехмет Али Дим, предоставени са специално за БТА