Начало Култура Тържествата по случай празника на Плевен продължават с концерт на читалищата и...

Тържествата по случай празника на Плевен продължават с концерт на читалищата и творчески работилнички за деца

34
Тържествата по случай празника на Плевен продължават с концерт на читалищата и творчески работилнички за деца

Тържествата по случай празника на Плевен на 15 май продължават с концерт на читалищата и творчески ателиета за деца в парк „Кайлъка“.

В концерта участваха читалищни формации не само от Плевен, но и от околните населени места. Програмата беше открита от духовия оркестър на Народно читалище „Климент Браницки – 1900”, град Славяново, под диригентството на Володя Дешков.

„Читалищните участници представиха разнообразна програма, в която преобладаваха фолклорни изпълнения. Включени бяха танцови и вокални формации, а също и хорове. Общо 16 читалища участваха. Планираме да продължим развитието на тази инициатива в бъдеще“, сподели пред БТА Анелия Дечева, ръководител на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен.

Тя уточни, че подобен концерт се провежда за втори път тази година. Първият бе по случай Деня на самодееца. Днешният концерт предлага обогатена програма. Дечева изрази радост, че на събитието присъстват много туристи, включително гости от Гърция и Италия, които ще се запознаят не само с талантите на самодейните ансамбли, но и с продуктите на Първия национален фермерски пазар.

При откриването на концерта, Анелия Дечева подчерта, че текущите инициативи целят възстановяване на традициите на пролетния панаир, който, според историци, през 30-те години на миналия век е бил ключово икономическо събитие в страната. „От 2001 година насам, празникът на Плевен придобива ново значение – тържество на духа, културата и любовта към родния град, което обединява хора от всички възрасти“, допълни тя.

В мероприятието участваха групи, школи и състави от плевенските читалища „Христо Ботев – 1959“, „Парашкев Цветков – 2003“, „Пробуда 1990“, „Ракитин 1969“ и „Извор 1959“, както и от читалищата в селата Мечка, Върбица, Коиловци, Пелишат, Буковлък и Гривица. Програми бяха представени и от танцовия състав „Луковитски бисери“ с хореограф Павлин Орловски от Народно читалище „Съзнание 1895“, гр. Луковит, и вокалната група „Нежни звуци“ с ръководител Мария Анчева, детския песенен състав с ръководител Цветан Първанов и танцовата формация „Славянци“ с ръководител Мая Личева от Народно читалище „Паисий Хилендарски 2001“, гр. Славяново.

Мария Павлова, ръководител на вокалната група „Гороцвет“ от читалището „Христо Ботев – 1959“, сподели пред БТА, че са много щастливи от организирането на подобни събития по повод празника на Плевен и че е избрано най-красивото място – парк „Кайлъка“. Те изпълниха народните песни „Насред село зурли ручат“ и „Заиграли се момите“.

Днешният концерт е част от културния календар и програмата за развитие на туризма в община Плевен.

За децата бяха организирани занимания с „Чичко Тревичко“ и месене на хляб.

„Целта ни е да научим децата да ценят хляба, да го обичат. Те се запознават с разнообразието от брашна и култури, използвани за производството на хляб. Децата работят с тестото, усещат неговата текстура и изразходват положителна енергия“, сподели пред БТА Десислава Друмева, организатор на хлябопекарската работилница.