Начало Водещи Тръмп гледа на войната в Украйна само като на търговска сделка

Тръмп гледа на войната в Украйна само като на търговска сделка

59
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски
Снимка: БТА

Защитата на каузата на Украйна, която беше нападната непредизвикано от Русия два пъти през последните 10 години, до този момент беше разглеждана като битка за справедливост и демокрация и от Съединените американски щати, и от Европа. Повечето европейски граждани, а вероятно и американски, гледаха със съчувствие на украинския народ и му помагаха с каквото могат. Досега никой, освен петата руска колона, не е подлагал тази политика на съмнение. Тя се приемаше като разбираема цена, която демократичните държави плащат за запазване на световния демократичен ред.

С избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, обаче, положението в Америка се променя с главоломна скорост.

Вчера той недвусмислено заяви, че иска достъп до редките земни елементи на Украйна в замяна на военната помощ за страната. С други думи, за пръв път от много години,  битката за западните ценности беше загърбена от американски президент и беше преформулирана като обикновена търговска сделка.

„Искам парите ни да са в безопасност, защото харчим стотици милиарди долари“, подчерта Тръмп в интервю за телевизия „Фокс нюз“. Той се аргументира, че руснаците и украинците „може да са споразумеят, но може и да не се споразумеят. „Един ден (украинците) може да са руснаци, но може и да не са руснаци“.

Президентът на САЩ уточни, че е поискал от Украйна редки земни елементи на обща стойност 500 милиарда долара.

В началото на миналата седмица Тръмп вече поиска гаранции за тези метали, намиращи приложение по-конкретно в електрониката.

Украйна притежава огромни залежи от елементи и минерали като литий до титан, които са жизненоважни за производството на модерни технологии. Освен това има огромни запаси от въглища, петрол, газ и уран, но голяма част от тях са в територии под руски контрол.

Поведението на Тръмп, освен като свръхпрагматично, може да бъде оценено и като цинично спрямо демократичните ценности, които Америка винаги е твърдяла, че отстоява. С други думи, ставаме свидетели на нова ера в политическите отношения Изток – Запад.

Изключително интересно е каква ще бъде реакцията на Европа, защото след САЩ Европа е най-големият донор на Украйна. Тя е и далеч по-заинтересована Украйна да бъде нормална и демократична страна, а не руски сателит от типа на Беларус, каквото е желанието на Владимир Путин.

Ако този сценарий се превърне в реалност, руският режим ще бъде изнесен директно на предните източни позиции на НАТО и Европейския съюз, застрашавайки директно не само демокрацията и мира, но ще бъде заплаха и за нашата страна.

Още актуални анализи – четете тук