Начало Водещи „Тренд“: Близо 60% от българите одобряват въвеждането на религия в училище

„Тренд“: Близо 60% от българите одобряват въвеждането на религия в училище

34
Религия в училищата
Инфографика: Тренд

Общо 57 % от участници в допитване на агенция „Тренд“ одобрява въвеждането на предмет по религия като част от редовната учебна програма в училищата. Малко над една четвърт – 26 %, са по-скоро или категорично против. Одобрението е по-ниско от средното сред най-младите и по-високо сред хората над 70 г.

Данните са от национално представително проучване на „Тренд“ по поръчка на „24 часа“, посветено на нагласите спрямо изучаването на религия в училище. Изследването е реализирано в периода между 10 и 16 март 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1020 души на възраст 18+. Максимално допустима стохастична грешка: ± 3.1 %.

Идеята предметът да бъде съобразен с вярата на учениците (например православните да изучават православие, католиците – католицизъм, а мюсюлманите – ислям) се възприема по-нюансирано – 44 % в някаква степен я подкрепят, докато 38 % са против, коментират от агенция „Тренд“.

Шест от 10 души са на мнение, че обучението по религия може да допринесе за изграждането на морални ценности у учениците. Това посочват по-често от средното жените и респондентите над 60 г. Близо една четвърт – 23 %, са на противоположна позиция, като това е най-силно изразено сред хората под 30-годишна възраст, добавят от „Тренд“.

Още новини от деня – четете тук