Начало Новини Територията около АЕЦ "Козлодуй“ предлага конкурентни предимства за реализиране на проекти в...

Територията около АЕЦ "Козлодуй“ предлага конкурентни предимства за реализиране на проекти в областта на ИИ и центровете за данни, посочи Жечо Станков в САЩ

59
Територията около АЕЦ "Козлодуй“ предлага конкурентни предимства за реализиране на проекти в областта на ИИ и центровете за данни, посочи Жечо Станков в САЩ

Министърът на енергетиката Жечо Станков подчерта конкурентните предимства на територията около АЕЦ „Козлодуй“ за реализирането на проекти в областта на изкуствения ителект (ИИ) и центровете за данни по време на срещи с ръководни представители на „Мета“ (Meta), Асоциацията на купувачите на чиста енергия (Clean Energy Buyers Association – CEBA) и на „АйПи3 Корпорейшън“ (IP3 Corporation), проведени във Вашингтон в рамките на работно посещение в САЩ.

Фокус на разговорите бяха бъдещето на дигиталната индустрия и стратегическата роля на сигурната, дългосрочна и беземисионна енергия за изграждането на гигафабрики за изкуствен интелект и центрове за данни, съобщават от пресцентъра на енергийното министерство.

Българският енергиен министър подчерта конкурентните предимства на територията около АЕЦ „Козлодуй“, включително физическа близост до източника на енергия, съществуващата отлична оптична свързаност и наличието на воден ресурс от р. Дунав за охлаждане. 

„Подобни проекти изискват непрекъсваемо захранване с голямо количество стабилна, сигурна и достъпна енергия, каквато е ядрената. Страната ни, вече утвърден производител и нетен износител на енергия, има амбицията да използва тази енергия като основа за устойчив икономически растеж, качествена заетост и развитие на високотехнологични индустрии“, посочи министър Станков. 

С Дария Косич – мениджър „Енергийни стратегии“ в „Мета“, главния изпълнителен директор на CEBA Рич Пауъл и с Майкъл Хюит – главен изпълнителен директор на „АйПи3 Корпорейшън“, енергийният министър обсъди реализирането на потенциални проекти, вписващи се в общата визия за създаване на високотехнологични индустриални зони, базирани върху стабилна и чиста енергия. С оглед комплексността бе коментирано и организирането на специализирано инвестиционно изложение, насочено към компании, опериращи в сферата на дигиталната икономика.

Темата за диверсификацията и устойчивите доставки на втечнен природен газ (LNG) бе централна за срещата на министър Станков с Каролин Елиасен, вицепрезидент по правителствените въпроси в една от водещите енергийни компании „Филипс 66“ (Phillips 66). Разгледани бяха дългосрочните сценарии за доставки, инфраструктурните изисквания и потенциалните модели за засилване на трансатлантическото енергийно сътрудничество.

Министър Станков и водената от него делегация взеха участие и в кръгла маса, организирана от Бизнес съвета за международно разбирателство (BCIU) и посветена на темата „Критичната енергийна инфраструктура в България: съгласуване на политиката, финансирането и технологиите“. В рамките на дискусията бе изведена необходимостта от стратегически диалог между публичния сектор, финансовите институции и технологичните компании за постигане на синергия при реализацията на инвестиции с дългосрочна добавена стойност. Представен бе потенциалът на България да се утвърди като регионален енергиен и технологичен център, се посочва в съобщението.

През цялата настояща седмица българска делегация, предвождана от Жечо Станков, проведе поредица от срещи в САЩ. В рамките на посещението, в средата на седмицата в Ню Йорк се проведоха финални разговори с ръководството на американската банка „Сити“ (Citi). След детайлен преглед и анализ на техническото предложение страните договориха партньорството на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД с банковата институция за осигуряване на финансирането за изграждане на нови ядрени мощности на площадката на българската атомна електроцентрала, припомня БТА