След като най-голямата политическа сила ГЕРБ-СДС призова премиера Димитър Главчев да оттегли и да не подпише споразумението с Украйна за сътрудничество в областта на сигурността, днес стана ясно, че това може да се окаже залог за съставянето на правителство.
Най-голямата политическа сила, която се бори за евроатлантическо мнозинство при съставянето на кабинет, неочаквано даде назад в подкрепата си за Украйна. От обясненията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов по-рано днес стана ясно, че преди шест месеца партията му е можела да подкрепи подобно споразумение.
„Нека реагират. Преди шест месеца категорично щяхме да подкрепим подобен договор, сега когато и Европа, и Америка, особено след изказванията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, мирен процес, който да настъпи – ние малко като на 9 септември фабрика. Ние с Украйна ще работим, ще участваме във възстановяването, има ли мирен процес, направили сме много за тях и едно редовно правителство ще подпише договор, който да е взаимноизгоден и за двете страни“, обясни пред репортери в парламента Борисов.
Споразумението с Украйна: Риск от дипломатически скандал и спорове в парламента
Самият той обясни, че дори е готов да направи отстъпки, като например да не бъде той премиер. След разговорите с „Демократична България“ той дори изрази оптимизъм, че се върви към съставянето на редовен кабинет.
На действията на ГЕРБ и на служебния премиер Димитър Главчев остро реагираха от ПП-ДБ, които заявиха твърдата си подкрепа за Украйна.
Ивайло Мирчев, който беше един от участниците в разговорите с ГЕРБ-СДС за правителство, е на мнение, че процесът е миниран умишлено и зад това стои Делян Пеевски.
Вчера имах разговор с премиера Главчев по повод споразумението с Украйна. Призовах го да го подпише и да не използва парламента като смокинов лист.
В безпрецедентна ситуация сме – едно рутинно споразумение, за което има решение на МС от 28.11.2024 г. се превърна в новина, тъй като Главчев предпочете да обслужи Пеевски, който настоява това споразумение да влезе в НС“, написа той в профила си във Фейсбук.
Той сравнява случая с подписването на обвързващия договор с турската газова компания „Боташ“, от която страната търпи загуби.
„Оказа се, че служебно правителство може да сключи скандален договор за 12 г. с Боташ, по който губим над $3 млрд., но не може да подпише рутинно споразумение с Украйна със срок от 10 г., при наличен мандат от МС“, пише Мирчев и допълва. „Цялата тази сценка е с кукловод Делян Пеевски, а целта му е да се провалят каквито и да са преговори за потенциален редовен кабинет, за да отидем веднага на избори и ДПС на Пеевски да получи 50 депутати.“
Позицията на ПП-ДБ е, че подкрепата за Украйна трябва да продължи, което за тях е стратегически приоритет.
Пред „Дневник“ бившият говорител на МВнР и съветник в правителството на Кирил Петков Весела Чернева постави поредица от въпроси, свързани със споразумението. Единият от тях е дали този ход няма общо с разговорите за правителство.
Според нея България и Унгария са единствените две държави, които не са подписали такова споразумение.
Румен Радев ще се срещне с унгарския премиер Виктор Орбан в петък
„Отказът на ГЕРБ да подкрепи подписването е, меко казано, странен и е чудесен подарък за посещението на Виктор Орбан в петък“, допълва тя.
Днес стана ясно, че „Има такъв народ“ са се съгласили, че трябва да има правителство с пълен 4-годишен мандат. Техни представители се срещнаха с преговорния екип на ГЕРБ-СДС, за да обсъдят законодателните приоритети.
„Продължаваме промяната“ не участват в тези разговори. Те продължават да настояват Борисов да подпише декларацията, с която да се разграничи от влиянието на Делян Пеевски. До момента Борисов категорично отказва да изпълни подобно условие.
Самият Пеевски държи на провеждането на нови предсрочни избори.
По-рано днес председателят на парламента Наталия Киселова заяви, че няма да внесе споразумението с Украйна в дневния ред на парламента.
От „ДПС-Ново начало“ поискаха като допълнителна точка в дневния ред Киселова да включи техния проект, с който парламентът дава мандат на служебния премиер да подпише документа.
По-рано от Брюксел служебният премиер Димитър Главчев потвърди, че без подкрепа от Народното събрание няма да подпише споразумението и според него е най-добре документът да бъде одобрен от редовно правителство.
Васил Данов за ДЕБАТИ: Нереалистични са страховете, че ако Путин прегази Украйна, ще тръгне към нас
В аргументите си точката да не бъде добавена в дневния ред Киселова посочи, че става дума за споразумение, което е в компетентността на правителството, и съгласно решение на Министерския съвет (МС) от 4 ноември 2024 г. е одобрен проектът на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна като основа за водене на преговори.
Според документа министърът на външните работи е упълномощен да проведе преговорите, а министър-председателят – да подпише споразумението и Министерството на външните работи (МВнР) да предприеме необходимите действия за изпълнение на това решение. В същото време по Конституция правителството е отговорно за определянето на външната политика на страната.
Очевидно е, че при тази ситуация изпълнителната власт избягва да поеме отговорност, с която е натоварена и по Конституция, и по силата на свое собствено решение. Въпросът за това дали създаването на този проблем в разгара на преговорите за правителство е случайна или планирана и кой има интерес от това да не бъде съставено редовно правителство.