Участието на България в тазгодишното Венецианско биенале на изкуствата е било изключително успешно, според изкуствоведа д-р Надежда Джакова. Тя беше част от платформата „Събота в галерията“ в Казанлък и е отговорна за контактите между България и Фондация „Венецианско биенале“, както и за организацията на участието.
България представя кураторския проект „Съседите“ във Венеция, който привлече голям обществен интерес както в страната, така и зад граница. Инсталацията вече е посетена от около 60 000 души, което е значителен напредък спрямо 23 000 през 2023 година. Интересът продължава да нараства, като самата изложба ще продължи до 24 ноември. Проектът вече е отразен в 34 международни издания и над 450 български медии.
Венецианското биенале на изкуствата, основано през 1895 г., е най-старият форум за съвременно изкуство. България участва за 12-ти път и куратор тази година е Адриано Педрозо. Той съсредоточава вниманието към страни, които не са били на преден план досега, и подчертава творците от маргинални области. Отличителното мото на биеналето е „Чужденци навсякъде“, което подчертава важността на всеки индивид като чужденец, било то художник или някой със струпалищи се от чужди идеи.
България няма постоянно представителство на биеналето и използва наети помещения. Българският павилион се намира в залата „Тициано“ на културния център Дон Орионе Артиджанели. Сградата доскоро е била манастир, после сиропиталище и в момента е активен културен център. Министерството на културата е подновило договора си за използване на това пространство за следващите 5 години, което утвърждава българския павилион, споделя д-р Джакова.
Проектът „Съседите“ беше одобрен след конкурс, който организира Министерството на културата. Куратори са Васил Владимиров и художниците Красимира Буцева, Лилия Топузова и Джулиян Шехирян. Инсталацията разкрива скритите спомени на оцелелите от комунизма в България и анализира липсата на паметта. Проектът е мултимедиен и интерактивен и е резултат от 10-годишна работа на авторите, които се опитват да разкажат важната история.
Работата на Лилия Топузова включва над 240 интервюта с бивши затворници, които преживяват политическото преследване в България. Инсталацията във Венеция е адаптирана за посетителите, разделена на всекидневна, спалня и кухня, символизиращи различни аспекти на историята. Въпреки че авторите не са директни свидетели на събитията, които разказват, техният проект има значително значение за съвременното изкуство.
Д-р Надежда Джакова предвижда, че проектът „Съседите“ ще има дългосрочно въздействие и след приключването на биеналето. Тя цитира арт критика, която описва инсталацията като „потапяща и вълнуваща“ и призовава всеки да се възползва от възможността да я изживее.