Дмитрий Медведев, заместник-председател на Русия’s Съвет за сигурност и бивш президент, заяви днес, че подписването на споразумение между Украйна и САЩ за природните ресурси е признак, че американският президент Доналд Тръмп е поставил Киев под условие да плаща за военната помощ, която получава, според Ройтерс.
Документът, подписан в Вашингтон вчера, осигурява на САЩ нови възможности за експлоатация на минерални ресурси в Украйна и инвестиции за възстановяване на страната.
Според Медведев, „Тръмп е наложил контрол върху режима в Киев, така че украинците ще плащат за помощта с природни ресурси. Те сега ще трябва да финансират военните си разходи с богатството на една страна, която почти е на колене“, написа той в своя профил в социалната мрежа „Телеграм“.
Споразумението за природните ресурси идва в момент, когато САЩ изразяват растяща тревога от отсъствието на мирни преговори между Москва и Киев.
Русия твърди, че е готова за преговори с Украйна и се стреми към дългосрочно мирно решение, но признава, че причините за конфликта са сложни и процесът не може да бъде ускорен.
Киев изразява готовност за незабавно и безусловно спиране на огъня за поне 30 дни. Руският президент Владимир Путин, от своя страна, отбеляза, че е от съгласие принципно, но подчертава, че съществуват множество въпроси, които трябва да бъдат предварително обсъдени.
Путин заяви за тридневно прекратяване на огъня от 8 до 10 май, в чест на 80-годишнината от победата над нацистка Германия.
Кремъл подчерта, че Русия разполага с богат ресурс от минерали и е готова да предложи партньорства със САЩ в Арктика и на други места.
Според Ройтерс, бившият кремълски съветник Сергей Марков отбелязва, че споразумението между Вашингтон и Киев ще затрудни Русия в реализирането на целите ѝ в Украйна чрез преговори, тъй като Тръмп е създал „механизъм за оправдаване“ на нови военни разходи.
„САЩ започват да бъдат възприемани като собственици на Украйна. Затова те ще заемат позиция, която смятат за в подкрепа на Украйна“, предсказва Марков.