Начало Свят Словакия не си извади поука от дългата история на сериозни престъпления в...

Словакия не си извади поука от дългата история на сериозни престъпления в политиката

84
Роберт Фицо
Снимка: БТА

По време на покушението срещу него, премиерът на Словакия Роберт Фицо получи огнестрелни рани в гърдите и корема, които изискваха часове на спешна операция с неясен изход и дълъг период на възстановяване. Този инцидент е най-сериозното нападение срещу правителствения ръководител на европейска държава от десетилетия насам. Шокирането е значително, както в Словакия, така и в други страни.

В дълбоко политически разделена Словакия с остър тон между партиите, повечето опоненти на Фицо обявиха нападението срещу него. Дори основната опозиционна партия отмени планираните протести срещу реорганизацията на обществените медии, предложена от правителството на Фицо. Президентката Зузана Чапутова призова политическата елит и обществото в страната да се откажат от атмосферата на омраза и вербално насилие.

Мотивите на извършителя и околностите на нападението още не са ясни, но изглежда, че се отнася до единичен извършител. 71-годишният Юрай Ц. от малкия град Левице на запад юг на Словакия работеше в охранителна фирма и се опитваше да утвърди кариерата си като писател и поет, без успех. В миналото той е излязъл с материали в социалните мрежи, насочени срещу мигрантите и ромите, и е бил противник на десничарската националистическа правителствена коалиция на министър-председателя Роберт Фицо. Наблюдателите го определят като разочарован и политически объркан човек.

Епохата на Мечиар: престъпност и мафиотски убийства

Обаче историята на Словакия показва сериозни актове на насилие в политиката и организираната престъпност, както и дълбоки разделения. След разпадането на Чехословакия и придобиването на независимост през 1993 година, страната под управлението на министър-председателя Владимир Мечиар се озова на кръстопът между автократичен режим, свързан с организираната престъпност, и правова държава. Този период е обилно на икономически и корупционни престъпления, мафиотски убийства и нападения срещу критици на режима на Мечиар.

Убийството на Ян Куцияк

След присъединяването към ЕС през 2004 година, надеждите за промяна на политическата сцена в Словакия бяха високи. През това време започна политическата кариера на Роберт Фицо, който се профилира като социалдемократ и борец с корупцията. Впоследствие обаче той беше замесен в корупционни скандали, включително скандала „Горила“, в който се говореше за влияние на съмнителни бизнесмени в словашката политика.

Абсолютният антипод в управлението на Фицо е убийството на журналиста Ян Куцияк и неговата годеница през 2018 година. Куцияк разкри връзките между италианската мафия и словашкото правителство, включително чрез съветниците и предполагаемата любовница на Фицо. Заради това правителството на Фицо беше принудено да подаде оставка. Смятаното лице, което е било зад организирането на убийството, Мариан Кочнер, също е поддържал тясни връзки с членове на правителството и висши служители в държавния апарат, като цялостно Словакия по това време изглеждаше като мафиотска държава.

Липса на реформи

След периода на Фицо, през 2019 година за президент на Словакия бе избрана активистка срещу корупцията Зузана Чапутова, а през следващата година на власт дойде реформаторска коалиция. Въпреки това, надеждите за съществена промяна не се оправдаха, а миналата година коалицията за реформи се разпадна поради вътрешни спорове. Фицо се завърна на власт след предсрочни избори и оттогава се стреми да контролира независимите медии и съдебната система, включително чрез спиране на производства за корупция.

Някога социалдемократът, Фицо се превърна в десен националист. Той атакува Европейския съюз, либерализма, „ЛГБТ+ идеологията“ и предполагаемите противници на „традиционните ценности“. Той подкрепя проруски и антиукраински позиции, като нарича всички свои опоненти „предатели“ и критикуващите журналисти „хиени“. По този начин Фицо е отговорен за климата на омраза, от които Чапутова се опита да предупреди.

Обаче първоначалните реакции след атентата срещу Фицо обвиниха опозиционните партии и нелоялните журналисти, че са зад атаката. Този факт може да бъде индикация, че коалицията, по-специално партията на Фицо, ще използва събитието за въвеждане на по-строги ограничения срещу критиката.

Един от тези, които нападат независимата журналистика, е министърът на отбраната на Словакия Роберт Калиняк. Той беше разкрит за участие в държавно отвличане, което беше разкрито от независимите медии. Всъщност става въпрос за отвличане на виетнамски бизнесмен от Берлин през Братислава до Виетнам, като се твърди, че Калиняк, когато беше министър на вътрешните работи, улеснил този процес. Калиняк също договаряше сътрудничество между словашки и виетнамски компании в сектора на сигурността по време на посещението си във Виетнам.

*Текстът е публикуван в „Дойче Веле“. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ