След като Башар Асад бе свален от власт в Сирия, организации от Германия предложиха на сирийците, настанени в страната (някои от тях от 2015 г.), да се върнат у дома. Въпреки това, много от тях вече са създали живота си в Германия и не искат да напускат. Работодатели, синдикати и бизнес асоциации подчертават важността на тези хора във връзка със сериозния недостиг на работна ръка в най-голямата икономика на Европа.
Улрих Темпс, изпълнителен директор на фирма за боядисване и лакиране, споделя, че предложение за връщане на сирийците в родината им е неразбираемо за него. Той отбелязва, че са поели ангажимента да подготвят тези работници за кариерата им в Германия.
Сред тях е Мохамед Редатотонджи, който е пристигнал в Германия като бежанец през ноември 2015 г. В момента той живее в Хановер със семейството си и вижда бъдещето си в Германия, след като завърши обучението си.
Приемането на 1,5 милиона бежанци от бившия канцлер Ангела Меркел предизвика противоречия и заплаха за растежа на партията „Алтернатива за Германия“. Освен сирийци, страната прие и над 1,2 милиона бежанци от Украйна, което съчетано с прогнозиран спад в икономиката я поставя в неблагоприятна позиция спрямо Г-7.
Миграцията е вторият най-важен въпрос преди предстоящите избори, след икономическия растеж. Някои политици предлагат да поемат разходите за полетите на сирийците, за да намалят привлекателността на крайнодесницата. В момента молбите за убежище на сирийците са спрени.
Фридрих Мерц, който се смята за следващия канцлер, отбелязва, че падането на Асад може да даде възможност на сирийците да се върнат в родината си, но е рано за окончателни решения. Все пак, сирийците помогнаха за облекчаване на натиска върху трудовия пазар в Германия, където половината от компаниите срещат затруднения при намирането на квалифицирани работници.
Близо 43 000 сирийци работят в индустриалния сектор, който преди последните събития беше двигател на икономическия растеж. Много от тях са готови да се върнат у дома, но смятат, че ситуацията в Сирия трябва да стане по-стабилна.
Изследвания показват, че хората, живеещи повече от шест години в Германия, имат по-голям шанс за работа. Сирийците също са важна част от местната икономика и общност и представляват значителна група от чуждестранни лекари в германските болници.
Въпреки загрижеността относно връщането им у дома, сирийците със сигурност играят важна роля в Германия и придават ценен принос както на икономиката, така и на обществото.