Начало Новини Селското стопанство в Сицилия страда заради сушата, но туризмът се справя неочаквано...

Селското стопанство в Сицилия страда заради сушата, но туризмът се справя неочаквано добре

39
Селското стопанство в Сицилия страда заради сушата, но туризмът се справя неочаквано добре

С житни полета, изгорени от слънцето, добитък, лишен от пасища, и опустошителни пожари Сицилия е изправена пред огромна суша, чиито щети за настоящатагодина вече се оценяват на 2,7 милиарда евро, съобщава Франс прес.

„Няма надежда, защото не е валяло от май миналата година и всички засети ниви са погубени. Няма пшеница, няма ечемик, няма овес“, отбелязва с отчаяние Салваторе Микеле Амико, фермер в Сан Каталдо, град с 20 000 жители във вътрешността на Сицилия.

Още през май правителството на Джорджа Мелони обяви извънредно положение в Сицилия заради сушата, за да освободи средства за закупуване на цистерни за вода, пробиване на кладенци, както и обновяване на станции за изпомпване и обезсоляване на морска вода.

Тези дейности, обаче, често са закъснели и идват, след като много фермери вече са се отказали от прибирането на зърнените си култури. Земята, лишена от растителност, е гола и напукана като в пустиня.

Тази година Сицилия е заплашена да се превърне в истинска пустиня заради глобалното затопляне и може да претърпи срив на реколтите средно с повече от 50 на сто, според земеделската организация „Колдирети“ (Coldiretti), основната професионална асоциация в сектора.

„Тази година не е валяло, така че не сме ожънали нищо и не можем да нахраним или напоим животните“, отбелязва горчиво животновъд, останал без вода и фураж.

Друг фермер, Фабио Скарантино, подчертава, че „климатичните промени в Сицилия са реални. В миналото говорихме за това, но никога не бихме могли да си представим, че ще понесем последствията“. За разлика от бреговете на острова, които живеят главно от туризъм, „във вътрешността, която зависи от животновъдството и земеделието, изменението на климата оказва значително влияние“, отбелязва той.

Така семейства, които се занимават със земеделие от поколения, се оказват без перспективи за бъдещето.

„Те са истински еколози (жителите). Тези, които защитават тази територия от изоставяне и опустиняване“, изразява съжаление Масимо Примавера, директор на „Колдирети“ в Калтанисета, град с 65 000 жители в центъра на острова.

В допълнение към добитъка и зърнените култури, липсата на вода също засяга овощните дървета и застрашава лозята и маслиновите гори, докато пожарите са опустошили 5800 хектара земеделска земя от началото на юли.

От „Колдирети“ също така подчертават, че „ефектите от сушата се влошават от липсата на инвестиции в инфраструктурата, за да се избегне загубата на вода и да се гарантира оцеляването на фермите.“

Според италианския Национален статистически институт „Истат“ (Istat), Сицилия е един от най-лошите примери за загуба на вода в разпределителните вериги, като показателите в тази област на острова достигат до 51,6 на сто.

Въпреки глобалното затопляне и сушата, които застрашават цял ​​икономически сектор, Италия продължава да прахосва своите водни ресурси, които са станали още по-ценни – всеки ден се губят 157 литра на жител, потвърждение за „неефективността на разпределителните мрежи“, обобщава „Истат“.

Въпреки проблемите пред селското стопанство и животновъдството в Сицилия, все пак има сектор, който се справя добре с тежката суша. 

Вода има за туристите, допълва Асошиейтед прес. Фонтаните в известния археологически парк на Агридженто все още текат, басейните в хотелите са пълни, след почти година липса на дъжд на италианския остров.

Подобно на много други средиземноморски острови, хората в Сицилия са свикнали с дълги периоди без дъжд, но причинените от човека промени в климата направиха времето по-непостоянно и сушите могат да бъдат по-дълги и по-чести. Жителите на Сицилия оцеляват, както са го правили от десетилетия – те съхраняват колкото могат вода в цистерни и го правят толкова добре, че посетителите не усещат проблема. Тази година сушата стана толкова силна, че излага жителите на още по-голям риск, въпреки че водата все още тече към хотели и туристически обекти.

Местният водоснабдяващ орган е ограничил количеството вода за почти един милион жители. Разрешени са им само от два до четири часа седмично, за да преживеят лятото. В петък първият танкер на италианския флот пристига, за да достави 12 милиона литра (3,2 милиона галона) вода на най-засегнатите жители. Хората в Агридженто са сред най-устойчивите на суша в Италия и дори с дажби те все още управляват добре своя хотелски бизнес, предоставят нощувки със закуска, не пропуснат душ и продължават да поливат градината си.

„Никой не може да се справи с недостига на вода по-добре от сицилианците“, казва Салваторе Кочина, ръководител на местната гражданска защита, който има трудната задача да координира малкото вода, останала на острова.

Недостигът на вода не е нещо ново, тъй като теренът на Южна Сицилия не задържа много вода и като цяло регионът е предразположен към дълги сухи периоди.

Повечето жители притежават частна цистерна, която може да побере най-малко хиляда литра вода. Покривите на града са осеяни с големи пластмасови резервоари и също толкова са под земята в градини и мазета.

Въпреки извънредната ситуация с водата, туристите продължават да се тълпят към красивите плажове на Южна Сицилия и да се редят на опашка, за да се любуват на руините на древногръцките колонии.

„Нямах никакъв проблем с водата“, казва новозеландски турист, докато се поти под палещото слънце по време на посещение в 2500-годишния храм на Конкордия. Все пак той добавя, че му е „казано да пести водата, защото може да има недостиг.“

Италианецът Джанлука, който не назовава фамилното си име, казава, че „няма проблеми със сушата“. „В хотела ми казаха, че имат собствени резерви, свои цистерни“, допълни той.

Археологическият обект Долината на храмовете, за който неговият директор казва, че е привлякъл над един милион посетители миналата година, също е бил приоритет, така че не страда от недостиг на вода.

„Имаме вода 24 часа дневно и седем дни в седмицата“, обяснява директорът Роберто Скиарата. „Нашите археолози работят, долината е отворена и през нощта за театрални представления. Нямаме проблеми с водоснабдяването.“

Междувременно тактиката на жителите с борбата с недостига на вода засега работи сравнително добре, но те са изправени пред изключително трудни обстоятелства.

2024 е най-лошата година по отношение на валежите от повече от две десетилетия, според регионалното управление на Гражданска защита. Езерото Фанако, което доставя вода на провинция Агридженто, е събирало до 18 милиона кубически метра вода по време на среден дъждовен сезон, който обикновено продължава от септември до април. Но до април водата в езерото вече бе под 2 милиона кубически метра и сега е почти напълно пресъхнала.

През май правителството на страната обяви извънредно положение заради сушата и отпусна 20 милиона евро (21,7 милиона долара) за закупуване на цистерни с вода и изкопаване на нови кладенци.

А температурите в Южна Сицилия в момента са с 2 градуса по Целзий по-високи от средните за периода 1991-2020 г., според индекса за промяна на климата, което означава, че водата бързо се изпарява.

„Ако не вали през септември, ще трябва да започнем да извличаме критичните запаси, а водата в кладенците също ще падне под критичните нива“, каза Кочина.

Десетки шофьори на цистерни се движат по криволичещите пътища, доставяйки вода до приоритетни зони, определени от местната водна компания АИКА (AICA). Групите с по-висок приоритет са болни или възрастни хора, болници и няколко ключови обекти, сред които хотели.

„Извънредната ситуация със сушата е сигнал за пробуждане“, обясни Сетимио Кантоне, президент на АИКА. „Нашият водопровод пропуска 50-60 на сто от водата си.“ „В момента копаем нови кладенци, поправяме цялата водоснабдителна станция и активираме инсталация за обезсоляване със средствата за спешни случаи. Това ще направи нашата провинция по-независима“, каза той.

„Сицилия е уязвима заради спукани тръби и остаряла инфраструктура. Не само климатът е виновен“, казва Джулио Бокалети, научен директор на Евро-средиземноморския център по изменение на климата (EESC).

Между посещенията от цистерни с вода, жителите на Агридженто правят чести пътувания до единствения обществен фонтан, останал отворен в града, за да напълнят бидоните си на път за вкъщи.

Нучо Навара е един от тези жители, който пълни бидони от фонтана „Бонамороне“ два или три пъти на ден. „В моята къща получаваме вода на всеки 15 дни и налягането е много ниско, а тези, които живеят на горните етажи, не могат да си напълнят казанчетата“, каза той.

Бокалети се страхува за бъдещето, въпреки че отбеляза, че поправянето на водната инфраструктура и инвестирането в инженерство за адаптиране на селското стопанство, както се надява да направи АИКА, може да компенсира някои опасения.

В Средиземноморския басейн „ще стане още по-горещо, валежите ще намалеят, а морското равнище ще се покачи през следващите десетилетия“, според Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) на ООН. Организацията нарече региона „гореща точка на изменението на климата“ поради уязвимостта на човека и екосистемите.

„Това, което преди беше необикновено, е новото нормално“, допълни Бокалети.