Начало Водещи Свободна Европа: Откъде идват парите на семейство Сарафови?

Свободна Европа: Откъде идват парите на семейство Сарафови?

99
Борислав Сарафов
Кадър: БНТ

Близки на главния прокурор имат твърде високи доходи, разкриват активисти. Парите са от фирми, свързвани с партии. Данните повдигат въпроси за потенциална корупция, но фирмите и институциите мълчат.

Оказва се, че тези доходи отдавна са известни на прокуратурата, но тя ги пази в тайна, пише в свой материал „Свободна Европа“.

Той все още не е навършил 30 години, а вече е успешен предприемач.

Строи луксозни имоти, получава високи заплати и тегли милионен кредит, за да развие бизнеса си. Ако се случваше в някоя западна страна, това можеше да е една от онези вдъхновяващи истории за поредния вундеркинд, който изумява конкурентите със смелите си бизнес решения.

В случая обаче говорим за сина на временния главен прокурор и единствен кандидат за титуляр на поста Борислав Сарафов. А стремителното забогатяване на наследника му провокира въпроси за потенциални корупционни действия, защото идва от две фирми, свързвани с ГЕРБ и ДПС.

На този фон няма официална реакция нито от Сарафов, нито от институциите, които би трябвало да потвърдят или да отхвърлят съмненията по случая. Дори въпросните фирми не желаят да кажат дали наистина плащат всеки месец десетки хиляди левове на сина и на бившата съпруга на временния главен прокурор.

И по-важното – за какво?

Въпросите без отговори стават още повече предвид факта, че информацията за доходите на близките на Сарафов се оказва потвърдена от самата прокуратура още през миналата година, научи Свободна Европа.

Потвърдила я е специалната прокурорка Даниела Талева,

назначена по механизма за разследване на главния прокурор и заместниците му.

Става въпрос за водената от Талева проверка за имотите на Боби Сарафов-младши. Тя завърши през януари с отказ да бъде образувано разследване.

По неофициална информация на „Свободна Европа“ част от мотивите за този отказ са свързани именно с високите заплати, получавани от сина и бившата съпруга на Сарафов във фирмите „Юнион Ивкони“ и „Елидис“.

Тогава Талева провери дали Сарафов е използвал служебното си положение, за да подпомогне имотните сделки на сина и бившата си съпруга, но не откри такива доказателства. Сега се оказва, че официалните доходи на близките на главния прокурор са послужили като доказателство, че те имат законни средства, с които да финансират придобиването на множество имоти.

Свободна Европа опита да открие Талева за коментар, но не успя да се свърже с нея. Тя не разполага с пресцентър, отделен от този на ръководената от Сарафов прокуратура. Изпратихме въпроси по темата на държавното обвинение още миналата седмица, но не получихме отговори.

Какво е богатството на Сарафови

Всичко това се случва на фона на съмненията, че Сарафов е под политическото влияние на Бойко Борисов и Делян Пеевски, каквито обвинения имаше и към предшествениците му Иван Гешев и Сотир Цацаров.

Въпросите около забогатяването на Боби Сарафов-младши и майка му Евгения Сарафова бяха провокирани от серия разкрития на гражданското движение БОЕЦ, публикувани през последната седмица.

Организацията първо публикува информация, че синът и бившата съпруга на Сарафов получават всеки месец заплати от десетки хиляди левове от фирмите „Юнион Ивкони“ и „Елидис“. Според БОЕЦ за последните три години двамата са взели оттам възнаграждения за общо над 1 млн. лева.

Последваха данни, че Сарафов-младши е получил банков кредит от 4 млн. лв.,

с който е финансирал строежа на луксозна сграда в София. Активистите предполагат, че изтеглянето му е станало възможно именно благодарение на високите заплати от двете компании.

Последните обстоятелства, разкрити по случая от БОЕЦ, показват, че периодът, в който „Юнион Ивкони“ държи на заплати близките на Сарафов, се засича и с превеждането на помощи от държавата.

Става въпрос за над 17 млн. лв., получени от фирмата, за да се справи с последствията от епидемията от COVID-19. Парите са преведени между 2020 и 2022 г. с решение на последното правителство на Бойко Борисов (2017-2021).

В постановлението, с което на 25 януари тази година Талева отказа да образува разследване за имотите на Сарафови, заплатите от двете фирми са подробно описани, научи неофициално Свободна Европа.

Специалната прокурорка посочва, че Сарафов-младши е получил от „Юнион Ивкони“

над 55 хил. лв. през 2022 и над 56 хил. лв. през 2023 г.

За заплатата му от „Елидис“ тя е установила, че става въпрос за безсрочен трудов договор, по който синът на главния прокурор е взимал по 10 хил. лв. месечно през 2022 и 2023 г.

За майка му Евгения в постановлението на Талева е записано, че под формата на възнаграждения от „Юнион Ивкони“ е получила над 54 хил. лв. през 2022 и над 56 хил. лв. през 2023 г. Подобно на сина си, Сарафова също има безсрочен трудов договор с „Елидис“, по който през 2022 е взимала по 6 хил. лв. на месец, а през 2023 г. – по 10 хил. лв.

Защо това става известно чак сега?

Цялата тази информация никога досега не е била обявявана публично нито от Талева, нито от семейството на Сарафов. Специалната прокурорка съобщи, че не е открила данни за престъпление на главния прокурор по проверката за имотите на сина му през февруари пред БТА.

В тогавашното ѝ изявление обаче липсваха подробности за това какво е установила в рамките на проверката. Темата с доходите на сина и бившата съпруга на Сарафов не е повдигана публично преди разкритията на БОЕЦ.

Нещо повече – прокуратурата отказва да предостави на медиите отказите на Талева, постановени по сигнали срещу Сарафов. Сред тях бяха и материалите от разследването срещу издирвания бивш следовател Петьо Петров – Еврото, сред които имаше и показания, че временният главен прокурор е участник в аферата „Осемте дждужета“.

По този случай Талева дори не съобщи, че не е открила уличаващи доказателства срещу Сарафов. Това се разбра от нейно удостоверение, изпратено на Висшия съдебен съвет (ВСС) по повод конкурса за главен прокурор.

Впоследствие сайтът „Медиапул“ поиска да се запознае с постановленията на Талева по отношение на Сарафов, като изпрати заявление по Закона за достъп до обществена информация. Прокуратурата обаче отказа. И отговорът дори не дойде от Талева, а от заместничката на самия Сарафов – Елена Каракашева.

Казано накратко – най-близкото обкръжение на Сарафов в прокуратурата е анагажирано с това да пази информацията за доходите на неговото семейство да не стигне до медиите. Каква е причината за тази тайнственост, не е ясно, защото никой от замесените не казва нищо.
Кои въпроси стоят без отговор

„Необяснимо е мълчанието по темата на Борислав Сарафов. Потенциалните съмнения, свързани с високи трудови доходи на членове на неговото семейство, безспорно рефлектират върху самия него“, коментира пред Свободна Европа Андрей Янкулов, бивш прокурор и член на екипа на неправителствената организация „Антикорупционен фонд“, разкрила аферата „Осемте джуджета“.

По думите му никой не оспорва, че синът му и бившата му съпруга отговарят сами за собствените си действия и имат право да развиват бизнес и да получават възнаграждения за работата си. В случая обаче става въпрос за близки на човек на една от най-високите публични длъжности и стандартът за прозрачност на доходите на семейството му е значително по-висок, отколкото за всички останали.

„Когато не се казва нищо, остава убеждението, че има нещо нередно при тези сериозни доходи“, отбелязва Янкулов.

И продължава: „Потенциално може да се касае за пране на пари – узаконяване на един доход чрез фиктивно наемане на хора и фиктивно плащане на заплати, за да могат те да осветлят доходи. Друго възможно обяснение е, че има някакво корупционно поведение.“

По думите на бившия обвинител от Софийската градска прокуратура тези съмнения ще продължат да се трупат в общественото пространство, докато замесените хора, фирми и институции не изяснят какви са тези доходи, в какъв период са получавани и за каква дейност.

Янкулов казва още, че ВСС също дължи реакция по случая, защото именно Прокурорската колегия на съвета избра Сарафов за временен главен прокурор, а на 16 януари догодина предстои гласуване в Пленума на кандидатурата му за титуляр на поста.

„Тоест, всички съмнения, които тегнат върху неговата личност заради липсата на обяснение от негова страна, се прехвърлят и върху ВСС. Защото ВСС може да го избере без да ги е изяснил.“