Начало Новини Световният туризъм е отговорен за 8,8 на сто от емисиите парникови газове,...

Световният туризъм е отговорен за 8,8 на сто от емисиите парникови газове, сочи проучване

49
Световният туризъм е отговорен за 8,8 на сто от емисиите парникови газове, сочи проучване

Свързаните с туризма парникови газове са били 8,8 на сто от световните емисии през 2019 г и са нараснали с 3,5 на сто годишно между 2009 г. и 2019 г. или два пъти повече, отколкото емисиите на световната икономика (+1,5 на сто). Това се посочва в проучване, публикувано днес в сп. „Нейчър къмюникейшънс“ и цитирано от Франс прес.

Ръстът на туризма е надвишил този на световната икономика, като приходите на сектора са нараснали почти двойно за едно десетилетие – от 3,5 трилиона долара през 2009 г. до 6 трилиона долара през 2019 г., което е годишно ниво на растеж от 5,5 на сто.

Това потребление е свързано с въглероден отпечатък от туризма от 5,2 гигатона въглероден еквивалент през 2019 г. Той се разпределя между преки емисии, които са 1,8 гигавата (52 на сто идват от авиацията, 18 на сто от автомобилния транспорт), непреки емисии – 2,5 гигавата (34 на сто от сектора на услугите, 14 на сто от петролното производство) и емисии от частни превозни средства (0,9 гигатона).

Като цяло глобалният туризъм през 2019 г. е отговорен за 8,8 на сто от глобалното антропогенно затопляне, сочи проучването.

„Между 2009 г. и 2019 г. емисиите от сектора са се увеличили с 1,5 гигатона въглероден еквивалент, което се равнява на годишните емисии, произведени от цяла Латинска Америка и Карибите“, отчитат авторите на доклада.

Само туристите от САЩ допринасят за 19 на сто от общия отпечатък на световния туризъм през 2019 г., китайците – за 15 на сто, а индийците – за 6 на сто.

За да се постигне заложената в Парижкото споразумение цел за намаляване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, емисиите парникови газове трябва да бъдат намалени с 5,2 гигатона или с над 10 на сто годишно до 2050 г.

Само едно понижаване на обема на туризма (например, ако всички страни намалят туристическото търсене с 5 на сто ), не е „идеалния подход“, според това проучване на „Нейчър къмюникейшънс“, защото не е „честно и справедливо“ в зависимост от страните.

Въпреки че се полагат усилия за електрификация на транспорта и технологиите, авиацията остава ахилесовата пета на глобалните емисии от туризма. Ограничаването на растежа на търсенето на въздушен транспорт, по-специално международните полети на дълги разстояния, „би направило възможно постигането на желани резултати от климатична и социална гледна точка“, предлага международният екип от автори на това проучване.